Můj kousek štěstí

Zrak pod kontrolou

Dnes už není problém vybrat si opravdu slušivé brýle „na míru“

Možná jste v době dovolených a letních radovánek nenašli čas na pravidelné oční vyšetření. Udělejte to teď.

Záludností zraku je, že se nezhorší náhle, ale postupně. Pokud nechodíte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři, nemusíte si takové změny dlouho všimnout.

Kdo je v ohrožení nejvíc?

Po čtyřicítce mnoho lidí začíná hůře vidět nablízko a začíná se rozvíjet vetchozrakost. Ta je způsobena stárnutím, takže se nevyhne nikomu z nás. Způsobuje ji ztráta elasticity nitrooční čočky a snížená schopnost očních svalů zaostřovat.

Mezi nejčastější projevy patří rozmazané vidění, mžourání, únava očí a dobře známá „krátká ruka“ při čtení. Pokud se nekoriguje, pojí se i s dalšími vadami, jako je krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus.

Jakákoli vada zraku může představovat velké nebezpečí i za volantem, mnoho řidičů o ní třeba ani nemusí vědět. Ohrozit je během řízení může špatné periferní či prostorové vidění nebo šeroslepost.

13. říjen je Den zraku - nechte si ho zkontrolovat.

Vyšetření může být i zábavné

Vyšetření zraku u specialisty by měl člověk absolvovat alespoň jednou za dva roky, ideálně každý rok. Některá zařízení mají dnes k dispozici moderní přístroje, se kterými je vyšetření nejen dokonale přesné, ale také zábavné.

Například při 3D metodě se vyšetřují obě oči současně. Při tom zjistíte, jak nás mozek šálí, třeba když vidíte na stejném obrázku jedním okem psa a druhým kočku. Mozek upřednostní pouze obraz dominantního oka, druhý automaticky vynechá.

Co se o sobě dozvíte?

Pomocí tohoto vyšetření se dá zjistit zraková ostrost, krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost, tupozrakost, astigmatismus, šilhavost, dominance oka, správné fungování vidění, porucha barvocitu, podezření na šedý zákal a další vady.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden