Můj čas na kafíčko komerční sdělení

Co je vlastně testosteron a jak funguje?

Ve škole nás učili, že testosteron je mužský pohlavní hormon. To je ale tak trochu zavádějící a není to úplně pravda. Ano, je to hormon, dalo by se říci, že hormon síly - a nejen fyzické.

O testosteronu obvykle slýcháme v souvislosti s agresivitou, s muži a jejich pubertou, tedy obdobím, kdy se z chlapců stávají chlapi. Začnou jim totiž růst vousy, ohryzek a mutují. Ale testosteron ovlivňuje životy obou pohlaví mnohem dříve, v podstatě od početí. Například už sedm týdnů poté, co spermie pronikne do vajíčka, mají plody s chromozomem Y, tedy ještě nenarození chlapci, stejně vysokou hladinu testosteronu jako v pozdní pubertě. Předpokládá se, že hormon ovlivňuje formování nervových zakončení ve specifických oblastech mozku a snižuje počet elektrických přenosů mezi pravou a levou hemisférou. Výsledkem je menší míra empatie, pozdější vývin řeči, sklon vynikat v matematice či přírodovědě. Také později, už během života mimo dělohu, testosteron neovlivňuje pouze to, že chlapec začne vypadat jako muž, má erekci a chuť milovat se. Ale do značné míry ovlivňuje i jeho náladu, stavbu těla, sklon riskovat, soutěžit a bojovat. Výzkumy potvrzují vliv testosteronu (a estrogenů) na poznávací schopnosti, konkrétně na prostorovou představivost a paměťové funkce.

Dámský klub
Ale testosteron není pouze výsadou mužů. Tak jako mají muži jisté procento estrogenu (označovaného jako ženský pohlavní hormon), příroda nadělila testosteron i ženám. Zatímco u mužů se většina testosteronu "vyrábí" z cholesterolu ve varlatech, u žen vzniká ve vaječnících. Tento hormon se však umí vytvořit i v játrech a kůře nadledvin. K čemu je ženám dobrý? Některým z něj rostou vousy, to však určitě není jeho primární funkce v ženském těle. Podobně jako u mužů ovlivňuje sexuální chování, ale pomáhá i k přežití. U mužů i u žen hladina tohoto hormonu kolísá v závislosti na věku, ale také na ranní či noční hodině a (pouze) u žen v závislosti na menstruačním cyklu. Nejvyšší hladiny dosahuje testosteron ráno (proto to agresivní troubení v zácpách na ranních cestách). Ženy ho mají nejvíce během ovulace, tehdy se nejednou projevují jako necitlivé, neempatické a výbušné... Prostě jako chlapi, a přitom jsou právě plodné! Paradox!

Nejlepší je tak akorát
Z výše zmíněného vyplývá, že nebýt testosteronu, ženy by zřejmě nebyly z Venuše a muži z Marsu, protože by neexistovala dvě pohlaví. Všude by vládl klid a mír a asi bychom se rozmnožovali řízkováním, protože milovat se by nikoho ani nenapadlo. Testosteron je prostě velmi potřebný, ačkoli je to "pouze prekurzor", který vzniká z cholesterolu a pak pomáhá při přeměně jiných látek důležitých pro fungování organismů. Příroda však usoudila, že když jsme jednou dospělí, není ho už tolik potřeba a jeho produkce v těle začíná kolem dvacátého (!!!) roku života klesat. Asi by to nebyl problém, kdyby dvacítka nebyla jen čtvrtinou života. Evoluce v tomto směru nestihla zareagovat na zvyšující se délku života. Žádnému muži se nelíbí, že mu na hlavě roste lysina, ochabují svaly, vysychá libido, že erekce už není tak častá, trvalá ani výrazná jako kdysi. A to jsme ještě nezmínili děti! Kdo nestihl "zadělat na potomky" do dvacítky, tedy většina, může mít s každým dalším rokem problém, protože snížená hladina testosteronu znamená i nižší produkci spermií a jejich nižší životaschopnost. Samé špatné zprávy? Jak se to vezme...

Zabijáci hormonu
Za normálních okolností dochází k úbytku testosteronu postupně, pozvolna, nepozorovaně. Po čtyřicítce má každý muž nárok na bezplatný test jeho hladiny u urologa nebo androloga. Aby věděl, na čem je a jak se dále zařídit... Sám sobě však často škodí a svou mužnost výrazně oslabuje například životosprávou – těžká mastná jídla (a následná nadváha či obezita) jsou pro testosteron stejnou záhubou jako kalorický deficit (diety přitom drží stále více mužů). Přechodně dokáže hladinu testosteronu zásadně snížit i několikadenní spánkový deficit. Existuje několik studií, ve kterých bylo zjištěno, že zkrácení doby spánku z více než osmi hodin na méně než pět během pěti dní za sebou, má za následek pokles testosteronu v rozmezí 10–15 %. Také se zjistilo, že nulový spánek během 33 hodin měl za následek 27% pokles hladiny testosteronu. Pokud tedy máte jít v pondělí na testy, určitě o víkendu nevyrážejte na party.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden