Co má váš pes na srdci?

Pokud máte doma psího parťáka, je užitečné vědět, co znamenají signály, které k vám váš pes vysílá. Pak můžete svoje chování vhodně přizpůsobit a také rozeznat, jak se váš pes cítí.

Stejně jako lidé, tak i psi používají k vyjádření svých pocitů hlasové projevy, výrazy tváře a pohyby těla. Následující článek vám pomůže do tajů psí řeči proniknout.

1 Postoj těla

Způsob, jakým pes stojí, vám může mnoho napovědět o jeho náladě a emocích. Většina těchto signálů bude jemných a těžko postřehnutelných, takže může nějakou dobu trvat, než se naučíte všechny jeho výrazy rozpoznat.

Obecně platí, že běžný postoj je uvolněný, bez křečí, všechny čtyři tlapky jsou normálně na zemi. Pokud se však pes bojí, skrčí se k zemi a bude chtít být „neviditelný“. Také jeho hlava bude co nejníže a váhu bude mít přenesenou na zadních nohách.

Agresivní sdělení „se mnou si moc nezahrávej” zase signalizuje zcela opačně. Takový pes je nahrbený, vypadá větší, stojí vzpřímeně tělem i hlavou, hmotnost je na předních packách a je nakloněný dopředu.

2 Sledujte ocas

Postavení a pohyb ocasu dokážou leccos prozradit. Pes, kterého nic netrápí, má ocas v přirozené poloze (lehce svěšený). Pokud je opravdu spokojený, volně pohupuje ocáskem ze strany na stranu.

Pokud ho něco zaujme, staví ocas vysoko nebo vodorovně. Strach signalizuje ocasem staženým mezi zadní nohy. Pomalé zavrtění ocasem v nízké poloze může znamenat, že je zmatený nebo zkoumá nový nevýhrůžný objekt.

A jestliže pes jemně hýbe skloněným chvostem, může to znamenat, že je smutný, nebo se necítí dobře.

3 Pozice uší

Psí uši dokážou být neuvěřitelně výmluvné. Pes, jehož uši jsou vztyčené směrem vpřed nebo přímo vzhůru, je plně zabraný hrou, lovem nebo soustředěním. Tato pozice uší může také značit zvědavost nebo úmysl něco udělat – je to celkem zjevná pozice v počátcích honu.

Uši dozadu signalizují přátelství a submisivitu. Pokud jsou psí uši zploštěné, přimáčknuté k jeho hlavě, pes cítí strach nebo ohrožení.

4 Pohled do očí

Psí oči jsou schopné vyjádřit tolik, co lidské. Odvíjí se to od jejich tvaru, velikosti, intenzity i směru pohledu. Velké oči obecně znamenají strach nebo nejistotu. Malé škvírky symbolizují bolest či nepohodu. Odvrácený zrak symbolizuje podřízenost nebo obavy.

To, že je pes ve střehu, poznáte podle toho, že se dívá bokem a je mu vidět z velké části bělmo. Mrkání značí, že je pes v hravé náladě.

5 Sledujte tvář

Z psí tlamičky sice nevycházejí slova, ovšem dokáže vám toho říct mnoho. Uvolněný pes má tlamu zavřenou nebo jen mírně pootevřenou. Typický je také dobrácky vyplazený jazyk. Pokud si pes líže rty a při tom zívá, může to být znamením, že je pod tlakem, nebo čelí hrozbě.

Agresivitu dávají psi najevo staženými pysky a dostatečně viditelnými předními zuby, které hrozivě cení.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama