Co o vašem zdraví prozradí velká potřeba?

Podle lékařů bychom si všichni měli pravidelně kontrolovat stolici. Tedy podívat se po vyprázdnění do mísy. Její barva, struktura, tvar i odér totiž mohou prozradit, jak jsme na tom se zdravím. Není to zrovna téma, o které běžně hovoříme na potkání, ale rozhodně bychom se mu měli víc věnovat.

Hnědá je zdravá

Také vás může zajímat ...

Zdravé exkrementy jsou středně hnědé, mají texturu asi jako zubní pasta a pomalu klesají ke dnu toaletní mísy. Hnědou barvu způsobují odumřelé bakterie, které osídlují tlusté střevo, a také žluč vylučovaná játry – díky ní dobře trávíme tuky. Zápach nebývá příliš intenzivní. Zdravý člověk může jít na stolici i dvakrát denně.

Za normální se považuje i frekvence jednou denně nebo jednou za dva dny, záleží to na tom, kolik a jaké potravy sníme. Některá prochází zažívacím traktem rychleji (obsahující hodně vlákniny), jiná pomaleji (červené maso, uzeniny – potrava, kde je málo vlákniny). Pohyb stolice ve střevech ovlivňuje i to, kolik tekutin za den vypijeme.

Čím méně toho vypijeme, tím více se může střevní peristaltika zpomalovat, a na WC tak chodíme méně často.

Pozor na krev!

Krev je vždy signálem, že něco není v pořádku. Ale není třeba se hned děsit, nemusí jít o nic vážného. Většinou pochází z anální trhlinky nebo z hemoroidů. Ta je pak jasně červená a objeví se na povrchu exkrementu, na toaletním papíře či v míse. Doporučujeme koupit si v lékárně vhodnou mast nebo anální čípky.

Když se do tří týdnů problém nezlepší, objednejte se k odbornému lékaři (gastroenterologovi či proktologovi). Je-li krev přímo ve stolici, k lékaři jděte ihned, může jít o onemocnění střev. Červená ale bývá stolice kupříkladu i po červené řepě nebo větším množství rajčat, hlavně sušených.

Pak se nemusíte znepokojovat.

Světlá stolice – potíž s játry?

Výrazně světlá až našedlá stolice, která má jílovitou, mastnou konzistenci a silně zapáchá, není v pořádku. Může být způsobena potížemi se žlučníkem či žlučovody, žloutenkou, chronickým zánětem slinivky nebo cirhózou jater a váš stav vyžaduje návštěvu lékaře. Někdy za to může i užívání antacidů – léků snižujících překyselení žaludku. Pak nikam nemusíte.

Silný zápach způsobuje nestrávený tuk z jídla.

Žlutá – rychlá střeva

Nejčastějším důvodem je příliš rychlé procházení potravin zažívacím traktem.Trpí tím například lidé s dráždivým tračníkem. Žlutá barva bývá způsobena nižší produkcí žluči – žlučové soli z jater totiž dodávají stolici její zdravou nahnědlou barvu. Důvodem bývá i bakteriální infekce ve střevech.

Nažloutlý nádech mívají exkrementy i po konzumaci kari, kurkumy, šafránu… a není nutné to řešit.

Zelená – pozor na žlučník!

Zelenou stolici míváme tehdy, když je obarvena přebytkem žluči – ta je jasně zelená a neustále nám ji v těle produkují játra. Je vylučována do tenkého střeva, a když je jí moc, obarví i exkrementy. Nechte si vyšetřit žlučník. Zelenou stolici ale míváme nárazově i tehdy, když sníme hodně listové zeleniny, třeba špenát.

Černé se každý lekne

Příčinou bývá krvácení v horní části zažívacího traktu (včetně jícnu, žaludku, tenkého střeva). Je třeba co nejdřív vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit. V klidu můžete být, jestliže jste z nějakého důvodu spolkla živočišné uhlí, léky nebo výživové doplňky s vyšším obsahem železa, anebo aspirin, který občas způsobí dočasné krvácení žaludku.

Za výrazně tmavou stolici mohou i borůvky a lékořice.

Tenká jako tužka

Stolice bývá příliš tenká, když jejímu odchodu ze střev brání nějaká překážka. Může to být třeba nezhoubný polyp, ale někdy i nádor. Když takovou stolici máte dlouhodobě a k tomu se přidá pocit, že se nemůžete úplně vyprázdnit, střídá se zácpa s průjmem, bolest, je třeba rychle zajít k lékaři.

Rychle klesá ke dnu

Těžkou, tuhou stolici, která rychle klesá ke dnu, míváte, když málo pijete a v jídle máte málo vlákniny. I tehdy, když chodíte na WC jednou za několik dní. Exkrementy zůstávají ve střevě déle, a tak zatuhnou. Škodí to střevu, protože v něm potrava zahnívá a tvoří se víc toxinů.

Plave ve vodě

Naznačuje, že je vaše strava až příliš bohaté na zbytkové části (hodně vlákniny). Na druhou stranu houbovitá stolice, která neklesá ani po několika sekundách, ohlašuje průjem, infekční choroby, cizopasníky ve střevech nebo špatné vstřebávání tuků. Když je navíc objemná a silně zapáchá, mohlo by jít o problémy se slinivkou a je třeba to probrat s lékařem.

Bez obav můžete být v případě, když jste se prostě přejedli salátů nebo luštěnin.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...