Co o zdraví psa řekne srst?

Zdravá a lesklá srst u psa není jen dobrou vizitkou, že o svého čtyřnohého přítele správně pečujete, ale zároveň svědčí o jeho dobrém zdravotním stavu.

Dohlížet na kvalitu srsti a kůže u psa by mělo být součástí celkové péče. Pomoci může nejen vhodná kosmetika a údržba, ale především správná strava, vitaminy i životní styl.

Hlubší problémy

Pokud pes trpí silným vypadáváním srsti a dokonce jsou vidět holá místa, která však nejsou vyvolána odíráním, škrábáním nebo olizováním, a také v případě, že je srst mastná nebo naopak suchá, vyskytují se ekzémy, znamená to, že něco není v pořádku a je potřeba pátrat po známkách dalších potíží.

Změna barvy

Změna barvy srsti může být znamením špatné výživy, narušením metabolismu, stresem, alergií nebo klimatickými změnami. V případě, že dojde ke zbarvení srsti dočervena nebo došeda, může se jednat o nedostatek mědi. Nedostatek zinku způsobuje předčasné šednutí chlupů.

Lysiny

Pokud pes ztrácí chlupů více než obvykle a objevují se lysiny kruhového nebo nepravidelného tvaru, je potřeba zpozornět. Častou příčinou vypadávání srsti je zamoření parazity, jako jsou roztoči, vši nebo blechy. Zejména, pokud pes ztrácí chlupy v okolí krku a ocasu, je to s velkou pravděpodobností kvůli blechám. Tito drobní parazité mohou zvíře rychle zamořit a podráždit mu pokožku.

Mezi další (závažnější) příčiny pak patří například potravinová alergie, stres, ale také nádory vaječníků či varlat, nebo Cushingova choroba.

Nečekejte, že se problém vyřeší sám a co nejrychleji navštivte veterináře.

Výživa je základ

Podávejte psovi kvalitní krmivo, které je obohaceno o živiny pro zdraví jeho pokožky a srsti, včetně biotinu, nenasycených mastných kyselin a vysoce kvalitních a stravitelných bílkovin. Bílkovin by v potravě mělo být 18 – 28 %. Pokud bude bílkovin moc, bude srst plstnatá a slabá. Pokud jich bude málo, může dojít k depigmentaci a nadměrné ztrátě srsti.

Doplňky stravy

Psovi vůbec neuškodí, když bude ve zdravé míře dostávat vitaminy a doplňky stravy, které mu dopomůžou ke kvalitní srsti. Mezi nejvhodnější patří vitamin A. Vitamin A je však rozpustný pouze v tucích, takže by je krmivo mělo v přiměřené míře obsahovat. Pro vybarvení srsti můžete do krmiva přidávat přírodní karoten nebo rovnou syrovou strouhanou mrkev.

Lesklou srst zajistí lněný nebo lososový olej, protože má vysoký obsah omega-3 a 6 mastných kyselin.

Mořská řasa zase podporuje růst a pigmentaci srsti.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama