Moje chvilka pohody

Co pomůže na ječné zrno

Pokud se vám jedna z povrchových žláz v horním či dolním očním víčku ucpe, vznikne tzv. ječné zrno. To způsobí zánět, jež se zpravidla projeví začervenáním, otokem a bolestí.

Projevy

Přitom máte stále pocit, jakoby vám do oka něco spadlo. Zpočátku se ohlašuje bolestí a rudnutím celého víčka. Zhruba po třech dnech, se bolesti a zarudnutí začnou koncentrovat pouze do jednoho místa, do bulky, která je zaplněná hnisem. Pozor! Jedná se o nakažlivé onemocnění, nemocný by mj. neměl s nikým sdílet ručník.

Léčba

Zpravidla nevyžaduje lékařské ošetření. Bulka po pár dnech sama praskne a zmizí. Ulevit si ale můžete domácími recepty.

Teplý obklad: kapesník či kus vaty namáčejte v teplé vodě a několikrát denně přikládejte na 10-15 minut na postižené víčko.

Odvar ze světlíku: Totéž můžete dělat s odvarem ze světlíku lékařského. Odvar lze vylepšit heřmánkem či měsíčkem lékařským.

Brambor a žloutek: Na bolavé víčko také můžete přikládat hadřík, který jste potřeli směsí z uvařené brambory, žloutku a mléka. Proces opakujte nejméně dvakrát denně, a to do doby, kdy již ječné zrno nebude patrné.

Kvasnice či černý rybíz: Za vznikem ječného zrna někdy stojí nedostatek vitamínu B. Zlepšení se tak může dostavit, pokud budete jíst syrové kvasnice či potraviny, které je obsahují. Doporučuje se také pít čaj z černého rybízu, jehož pět listů necháte vylouhovat v půllitru studené vody po dobu jedné hodiny.

Krupice: Opečte ji na pánvi, poté zabalte do hadříku a aplikujte na víčko. Ječné zrno by mělo ustupovat rychleji.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden