Co potřebuje kočičí senior

Stejně jako lidé, i naši domácí mazlíčci stárnou a trápí je různé zdravotní potíže spojené právě s vyšším věkem. Poradíme vám, jak se o stárnoucí kočku správně postarat…

Obecně jsou kočky považovány za staré už ve věku od sedmi let. Ovlivněno je to například tím, zda je kočka venkovní, či chovaná v bytě, kastrovaná nebo ne. Je prokázané, že venkovní kočky se dožívají o mnoho let méně, než ty žijící v bytě.

Také vás může zajímat ...

U kastrovaných koček se zase výrazně snižuje riziko budoucích nemocí. S přibývajícím věkem se v těle koček dějí různé změny, a proto byste také měli přizpůsobit péči o ně…

Pozorujte apetit

U staršího organismu se zpomaluje metabolismus, také vydává menší zátěž, což může vést k poklesu energetických požadavků až o 40 procent. Pokud má kočka stále stejnou chuť k jídlu, měla by být dávka redukována, aby se zabránilo vzniku obezity.

Snížená je i funkce střeva a jeho schopnost vstřebávat živiny. Kočky obecně málo pijí a tato potřeba se ve stáří dále snižuje. Hrozí tak riziko dehydratace a s ní související vážný problém onemocnění ledvin.

Hlídejte složení krmiva

Starším kočkám je důležité podávat potravu s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin. Jídlo s nekvalitními bílkovinami způsobuje celkové oslabení svalstva a imunitního systému.

Dobré je také do krmiva dávat trochu rybího tuku, který napomáhá k lepší srsti.

Pohodlný pelíšek

Starší kočka by měla mít neomezený přístup k teplému pelíšku, který je umístěn v místě, kde není rušena a cítí se bezpečně. V průběhu stárnutí se může měnit i schopnost ovládat močení a kálení.

Pro omezení četnosti nežádoucího močení a kálení se doporučuje nabídnout kočce více toalet s různou podestýlkou na více místech v bytě.

Pravidelné prohlídky

Stará kočka by měla být vyšetřena veterinářem každý půlrok. Odhalí se tak včas případné nemoci. Mezi časté potíže patří hormonální poruchy, například zvýšená funkce štítné žlázy nebo cukrovka, onemocnění ledvin, nádorová onemocnění, infekce, onemocnění zubů.

Zajistěte hlídání

Kočky obecně nemají rády změny a starší kočka je snáší ještě hůře. Pokud tedy během dovolené dáváte kočku ke známým, příbuzným nebo do kočičího hotelu, bude teď mnohem lepší, když jí zajistíte profesionální službu hlídání mazlíčků.

Jejich personál je vyškolený a dobře se o vaši kočku postará. Dokonce se s nimi můžete domluvit i na tom, že vám z každé návštěvy pošlou fotku nebo video.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...