Co potřebuje pes v létě?

Horké letní počasí je někdy pro naše čtyřnohé parťáky velmi náročné. Jakou péči během léta pejsci potřebují a na co si dát největší pozor?

Nejhůře snášejí letní vedra psi, kteří mají nadváhu, problémy se srdcem, dýchací obtíže a také psi, kteří mají tmavě zbarvenou srst. Dobře vedra nedělají ani starším pejskům, trpasličím plemenům, která jsou rozpálenému asfaltu nejblíž, nebo malým štěňátkům.

Během letní sezóny byste proto měli péči o psa věnovat zvýšenou pozornost.

1 Delší procházky je nejlepší směřovat na ráno a večer, kdy teploty nejsou tak vysoké. Polední a odpolední venčení omezte jen na dobu pro psa nezbytně nutnou. Ideální trasa procházky by měla vést přes stinná místa, chůze po rozpáleném asfaltu není pro psa příjemná a navíc zde hrozí riziko popálení tlapek, které je pro zvíře velmi bolestivé.

Snažte se vyhýbat také extrémní zátěži, kterou je například běh do kopce nebo aportování, a pozor dávejte i na to, aby rozehřátý pes neskočil do ledové řeky nebo rybníka.

2 Nejen během léta, ale po celý rok, musí mít pes neustále k dispozici čerstvou pitnou vodu. Dodržováním pitného režimu můžete předejít nebezpečnému přehřátí (dospělý zdravý pes by měl denně vypít asi 50 ml vody na 0,5 kg tělesné hmotnosti, v létě může být toto množství samozřejmě vyšší).

Misku dávejte na stinné místo, kde ji nemohou ohřát sluneční paprsky. Pejskovi nedovolte, aby pil z kaluží nebo jiných stojatých vod, protože mohou být kontaminovány bakteriemi, které mohou způsobit zvířeti zdravotní potíže.

3 Dalším rizikem pro psy v horkých dnech je cestování. Pokud se psem cestujete dopravními prostředky, je nezbytné myslet na to, aby nedošlo k přehřátí pejska a zároveň, aby vnitřní teplota ve vozidle nebyla o více než 7 °C nižší než venku.

Během jízdy autem dělejte pravidelné přestávky (každou hodinu a půl), během kterých se pes proběhne, vyvenčí a osvěží.

4 Srst je pro psa izolační vrstvou proti zimě i proti horku. Izoluje však jen tehdy, pokud je dobře pročesaná. Pod plstnatou srstí je větší horko a pes může mít i nepříjemné kožní problémy. Nezapomínejte proto pejska, nehledě na typ jeho srsti, pravidelně vyčesávat. Psy naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.

5 Během léta se nedoporučuje krmení pouze granulemi, protože jsou těžké na trávení a pejsek po nich může mít problémy se zažíváním, například zácpu. Suché krmivo může navíc dehydratovat a tím pádem zatěžovat jeho ledviny.

V horkých letních dnech doporučují veterináři spíše syrovou stravu, ideálně syrové maso, které obsahuje hodně vody.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...