Moje chvilka pohody

Co potřebuje zahrada začátkem léta?

V červnu rozkvétá většina růží. Neměly by chybět na žádné zahradě. Jsou krásné, voňavé, pestrobarevné a velmi rozmanité. Tento měsíc patří především jim, i když nemůžete opomenout ani na ostatní zahradnické práce.

Růží existuje mnoho druhů. Mezi nejoblíbenější patří pnoucí, které se plazivě pnou po konstrukci u zdi, po loubí či pergole. Dorůstají až do výšky 4 metrů. Mají rády slunečnou polohu a pravidelnou zálivku.

Kvetou od června až do října. Velkokvěté, čili zahradní růže, rostou keřovitě, vzpřímeně na záhonech. Mají rády výživnou, hlinitou půdu. Nikdy je nekombinujte s jinými trvalkami, ale vysazujte je do barevně sladěného záhonu růží.

1. Mezi nejčastější choroby růží patří padlí. Bělavé skvrny na listech a stoncích lze zpočátku setřít. Později však vniká hlouběji a poškozuje pletiva. Černá skvrnitost listů se pozná jako ostře ohraničené černé skvrny na listech. Při silnějším výskytu a u citlivějších odrůd listy zcela opadají. Méně často se vyskytne rez růžová a plíseň šedá. Velmi záleží na vlhkosti vzduchu, teplotě a množství slunečního svitu.

2. Aby růže kvetly co nejdéle je dobré odstraňovat odkvetlé květy a podpořit tak nasazení nových poupat. Naopak u růží, kvetoucích jen jedenkrát, odkvetlé květy ponechte. Vytvoří se z nich sytě barevné šípky, které jsou krásné až do zimy a ještě poslouží ptactvu za potravu. Růže pravidelně přihnojujte vícesložkovým hnojivem a u růží k řezu vyštipujte postranní poupata.

3. V druhé polovině měsíce je vhodná doba pro výsev čekanky salátové a červené řepy pro podzimní sklizeň. Sklízejte třešně a jahody. Koncem měsíce začíná sklizeň červeného, černého i bílého rybízu, malin, ostružin a angreštu.

4. Záhony pravidelně zalévejte, přihnojujte a odplevelujte. Hnojte nejen trvalky a balkónové rostliny, ale také okrasné dřeviny. Kromě toho je třeba pravidelně odstraňovat odkvetlé výhony květin.

5.U odrůd jabloní a hrušní s bohatou násadou, které již odkvetly, proberte malé plůdky o velikosti patnáct až dvacet milimetrů. A to i u broskvoní a meruněk. U nich ale musíte počkat, až plody dosáhnou velikosti vlašského ořechu.

Broskvoně prosvětlete letním řezem. Jestliže meruňky a broskvoně shazují velké množství plodů, mají zřejmě o nedostatek vápníku.

6. Trávník dál pravidelně sečte a po posekání přihnojujte. Za horkých dní jej zavlažujte. V červnu je ještě možný poslední osev travním semenem. V tomto období se velmi dobře ujímají trávníkové koberce, pokud jim zajistíte dostatečnou zálivku.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden