Co říkalo Vinnetouovo srdce?

James Bond byl nudný chlapík. Ale jen dokud necvakla první klapka.

V jejích žilách nekolovala ani kapka indiánské krve, ale dokázala nás přesvědčit, že je tou nejkrásnější Indiánkou stříbrného plátna. Filmová Ribanna nás nepřestává okouzlovat už přes půl století.

S rodiči je to někdy těžké. To se takhle toužíte stát módní návrhářkou nebo bytovou architektkou, ale maminka vás honí na balet a hodiny herectví. V některých případech se to však přece jen může hodit. Pokud se nakonec stanete slavnou herečkou a v kinech vás obdivují miliony diváků. Přesně tak, jak to nakonec dopadlo s Kätherin Rose Derr z německého Wiesbadenu.

Také vás může zajímat ...

Patnáctiletá režisérova nevěsta

Začínající herecká novicka si první praxi odbyla v nenápadných roličkách a možná by v tom ještě pár let musela pokračovat, kdyby nepotkala svého osudového muže – režiséra Haralda Reinla (1908-1986). Pravda, byl sice o třicet let starší, ale klapalo jim to spolu při natáčení i v soukromí.

Když se o rok později brali, musela si dívka o dva roky posunout datum narození, aby se nevdávala v patnácti.

Takhle v civilu jsme Karin moc nevídali.

Miss německých detektivek

Harald Reinl tehdy točil především kriminální příběhy a pro svou manželku vždy našel roli naivní slečny, která ale dokáže zásadním způsobem přispět k rozlousknutí případu. Karin Dor, jak znělo její umělecké jméno, si dokonce vysloužila přezdívku Miss německých detektivek. To ale ještě nebyly její nejslavnější role.

Ty přišly až ve chvíli, kdy se Reinl pustil do mayovek.

Hrdinka Divokého západu

Začala jako Ellen Petersonová v památném Pokladu na stříbrném jezeře. Nikdo by neřekl, že Karin v sobě nemá alespoň pár deci indiánské krve, když se pak ve snímku Vinnetou – rudý gentleman stala krásnou Ribannou. A na Divoký západ se vrátila i jako Mabel ve filmu Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti.

Sukničkář si šušká v jeskyni

Filmová Ribanna milovala Vinnetoua a jeho představitel Pierre Brice (1929-2015) byl známý milovník žen. Všechny proto zajímalo: Přeskočí jiskra i mimo natáčení? Sám francouzský herec by se rozhodně nebránil a šuškalo se, že docela těžce snášel, když se jeho nadbíhání krásné, ale tenkrát ještě šťastně provdané Karin nesetkávalo s odezvou.

„Mojí nejoblíbenější scénou s Karin je, když jsme si povídali v jeskyni. Co říká Vinnetouovo srdce? ptala se.

A já odpověděl: Ribanna,“ nechal se slyšet ještě po letech.

Nezapomenutelná trojice z Divokého západu

Sláva zrzavé Helgy

Zvěsti o kráse Karin Dor díky tomu přesáhly německé hranice, a tak když se v roce 1967 natáčel další příběh nezničitelného agenta 007 Žiješ jenom dvakrát, byla to ona, která se objevila po boku Seana Conneryho (*1930) coby rusovlasá agentka Helga Brandtová a stala se tak první německou bondgirl v historii.

Agent bez smyslu pro humor

Seanu Connerymu nemohla Karin dlouho přijít na chuť. „Takový nudný chlapík,“ krčila rameny zpočátku. Jenže pak cvakla první klapka a její názor prodělal obrovský veletoč. „Najednou se naprosto změnil. Teprve v tu chvíli se projevilo jeho obrovské charisma, ta jiskra v očích. Byl dokonalý,“ přiznala zasněně.

A když po dlouhých letech získal roli Jamese Bonda Daniel Craig (*1968), neodpustila si Karin komentář.

„Connery byl neporovnatelně lepší, protože z něj cosi vyzařovalo a navíc měl smysl pro humor,“ prohlásila.

Agentka Helga Brandtová z bondovky Žiješ jenom dvakrát

Štěstí vyvážené neštěstím

Bylo to období, kdy úspěchy na stříbrném plátně byly mnohonásobně vyváženy tragédiemi v osobním životě. Rozvod s Haraldem Reinlem byl z nich ta nejmenší. Přišla o oba rodiče a navíc se dozvěděla šokující diagnózu o své rakovině. Na syna Andrease byla sama a navíc jí nebezpečně zachutnaly prášky, které dostávala od lékařů na potlačování bolesti. Všechno dokázala překonat.

Mohla se tak podruhé vdát. Tentokrát si vybrala filmového kaskadéra Günthera Schmuckera, ale volba to nebyla příliš povedená. Až třetí manželství uzavřené roku 1988 s producentem Georgem Roothamem můžeme konečně považovat za šťastné.

Skončilo až manželovou smrtí v roce 2007.

Krátký návrat na pódium

To už ale Karin zase tolik netoužila po slávě. Ve filmu stejně jako na jevišti nebo před televizní kamerou se objevovala sporadicky. Když se v roce 2016 během pobytu v severní Itálii zhroutila na ulici, upadla do bezvědomí a skončila v nemocnici.

Po návratu nepociťovala žádné obtíže a dokonce se objevila i na jevišti, na pohled neviditelné následky úderu do hlavy při pádu si s sebou ale nesla dál. Podlehla jim na počátku listopadu 2017.

V našich očích ale zůstane krásnou Ribannou už navždycky.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...