Co si počít s bolavými ústy?

Nemusí jít ani o bolest zubů, či afty na jazyku. Potrápit nás mohou i zanícené dásně. Mohou za to špatné stravovací návyky, nedostatek vitaminů i špatná hygiena. Poradíme vám, jak zatočit se zánětem i palčivou bolestí.

Ke zdravé skladbě slin v ústech přispívají komplexní sacharidy, obsažené v luštěninách, kukuřici, bramborách, celeru, petrželi, červené řepě, karotce a zelí. Škodlivým bakteriím se daří i v suché ústní dutině. K vyplavování těchto nežádoucích mikroorganismů je důležitý dostatečný pitný režim.

Šťávy z řepy a mrkve

Šťáva z červené řepy působí hojivě při zánětech a krvácení dásní. Musí se však konzumovat dlouhodobě, tedy 0,1 l čerstvé šťávy 3x denně po dobu 8 týdnů. Ústa si rovněž vyplachujeme 3x denně šťávou, kterou pak vyplivneme. Mrkvovou šťávu zase můžeme používat jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, mandlí, aftách.

Také vás může zajímat ...

Aloe regeneruje

Šťáva z rozříznutého listu aloe vera či aborescens, nebo netřesku skalního obsahuje velmi mnoho blahodárných živin, které si poradí s drobnými rankami v ústech. Šťávou nebo řezem listu potíráme vatovým tamponem 3x denně dásně.

Červená řepa je neocenitelným pomocníkem při různých zánětech v ústní dutině.
Červená řepa je neocenitelným pomocníkem při různých zánětech v ústní dutině.

Bezová dezinfekce

Zalijte hrst květů horkou vodou a nechte stát půl hodiny. Pak přeceďte a můžete začít kloktat či vymývat ústa. Bez působí jako přírodní dezinfekce i jemné sedativum, takže nejen zklidní, ale zároveň uleví od bolesti.

Zázračná divizna

Divizna velkokvětá zmírňuje otoky, staví krvácení a mírní bolest. Stačí zalít horkou vodou 2 lžíce bylinky, nechte 20 minut stát a přecedit přes plátno. Kloktejte ráno po probuzení a večer před spaním.

Na zánět kůra z dubu

Dubová kůra obsahuje vysoký podíl tříslovin a má protizánětlivé účinky! Zmírňuje dopady paradentózy a likviduje zánět. Zalijte 2 lžíce ½ l horké vody a nechte louhovat. Dolévejte horkou vodu, protože kůra tekutinu vsakuje. Po ½ hodině sceďte a 3x denně kloktejte.

Čaj vás zbaví bolesti

Při zánětu puse kloktejte a pijte zklidňující heřmánek a šalvěj. Nic nepokazíte ani kvalitním zeleným čajem obsahujícím antioxidanty a minerály, jež mají protizánětlivé účinky!.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...