Co ti říkám, když se s tebou hádám?

Opakem lásky není nenávist, ale nezájem. Mít jiný názor a na něčem se neshodnout patří k partnerství. Podstatné je, spolu při hádce komunikujete. To totiž rozhoduje o tom, jestli konflikt váš vztah posílí, nebo oslabí.

Nechci, aby mezi námi byla zeď V hádce nejde o to dokazovat, že máte pravdu nebo že druhý se plete, protože tím se rozdělujete. Váš vztah nezíská nic navíc, když zjistíte, že vy jste lepší a ON horší. Pokud totiž druhého ponížíte, nic nezískáte, ale ztratíte. Důvodem našeho dohadování je snaha dohodnout se.

Také vás může zajímat ...

Ve vztahu nikdy není jeden vítěz a jeden poražený, ale vždycky buď dva vítězové, nebo dva poražení.

Buď totiž v páru dojde k absolutní shodě, nebo k absolutní neshodě.

Druhého nikdy nemůžete přehlasovat Musíte se dohodnout. Najít společnou cestu. Pomůžeš mi najít cestu k tobě? Základem spokojeného vztahu jsou tři slova: komunikace, porozumění a kompromisy. Lidé si někdy chybně myslí, že kompromisy jsou ústupky. Že když hledáme cestu k druhému, musíme mu o krok ustoupit. Ale to není nutné.

Když každý z partnerů stojí čelem k sobě, a o krok ustoupí, jeden druhému se začne vzdalovat. Ale ve vztahu potřebujete přesný opak: Dělat kompromisy směrem k tomu druhému. Jen tak se navzájem k sobě přiblížíte, a ne vzdálíte. To je celý důvod, proč se hádáme.

Abychom si vzájemně byli blíž.

Hádám se, protože mi na tobě záleží Když se hádáme, neříkáme tím druhému, že ho přestáváte milovat. Naopak, znamená to, že vám na vašem vztahu záleží. Tam, kde přestane komunikace, končí pár a začínají dva oddělení lidé. Dokud tvoříte vztah, je obrušování hranic běžné. Jako byste byli dvě ozubená kolečka, která do sebe chtějí zapadnout.

A tak si vyjasňujete, že někde musíte přidat, jinde ubrat, abychom soukolím spolu pohnuli. Nebojte se chvil, když se s vámi druhý hádá.

Spíše se bojte chvíle, když se hádat přestane, protože už ve vztahu nezbývá nic, o co by chtěl bojovat.

Nestojím o to nad tebou vyhrát V hádce nejde o to přesvědčit druhého o tom, co je pravda. Pro vztah je podstatné jedno jediné: že to druhého bolí. Takže buď s ním buďte a repektujte ho nebo s ním nebuďte a přenechte ho někomu jinému, kdo ho rád přijme se vším všudy, i s jeho historií. To, co si myslíte, pro co žijete a čemu věříte, je výsledkem vašeho dosavadního života, nabytých zkušeností.

Snažit se mít v hádce poslední slovo je velká hloupost.

Po posledním slově totiž nastává ticho.Je přece lepší přijít o vítězný argument, než o toho, koho milujete.

Chci ti říct, co je pro mne důležité Milostné vyznání se nemusí vyjadřovat slovy. Dostatečně to za člověka říkají už jeho činy. Ústa mohou říkat lež, ale jen skutky vyjadřují pravdu. To, jak mu na nás záleží, sdělují způsoby, kterými k vám přistupuje. A v hádce především. Pravda vašeho partnera nikdy není menší než ta vaše. Bývá jen jiná. Někdy bývá velmi bolestivá.

Nemusíte ji pochopit, někdy ji stačí jen přijmout. Řekněte druhému, co je pro vás důležité. Vyslechněte si jeho názor a ujistěte se, že jste oba ochotni na svém vztahu pracovat.

I když to nebude snadné.

Umíte se partnera správně ptát? K mnoha hádkám dochází zbytečně jen proto, že si vytváříme vlastní domněnky o tom, co si myslí, nebo proč se nějak chová ten druhý. Je důležité naučit se vzájemně ptát se: Co tě bolí? Co tě trápí? Co mi chceš říct? Co mám zlepšit? Co tě udělá šťastnějším? Odpovíš mi? A zeptáš se mě na to samé? A pomůžeš mi pak tím, že něco změníš na svém chování?

Tak jednoduchý může být partnerský vztah.

To jen my si ho někdy zbytečně komplikujeme.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...