Co znamená syndrom ráje

Máte úspěšnou kariéru, milujícího partnera a vysněný život, přesto se cítíte nešťastní a prázdní?

Pak možná trpíte syndromem ráje. Je to stav, kvůli kterému se člověk cítí nespokojený sám se sebou, přestože dosáhl všeho, o čem kdy snil nebo v co doufal.

Také vás může zajímat ...

Jak je to možné

Takový člověk může pociťovat, že už v životě není, čeho by mohl dosáhnout, nebo mu chybí nové výzvy, které by mohl překonávat. Může se dokonce objevit duševní a emoční nespokojenost. A to proto, že lidé, kteří mají nerealistická velká očekávání, nikdy nebudou spokojení, protože jejich cílový post se vždy mění.

Syndrom ráje je důsledkem toho, že nedokážeme uvolnit svou mysl.

Jak tomu porozumět

Většina z nás má nějakou představu o tom, jaký náš život je a jaký by měl být. Pokud se však tyhle dva pohledy liší a existuje rozpor, pociťujeme naléhavou potřebu překlenout mezeru a zažívat uspokojení. Protože je ale naše mysl zaměřená na hledání smyslu a účelu ve všem, co děláme, často nás může ničit poznání, že už nemá smysl se něčemu dál věnovat.

Proto můžeme zažívat syndrom ráje i v situaci, kdy nedokážeme pochopit sami sebe.

Nehoňte se za nereálnými cíli

To je běžné hlavně u těch lidí, kteří sami sebe vnímají podle konkrétní životní role, například podnikatelé, vedoucí pracovníci, sportovci, a dokonce i matky. K tomuto syndromu většinou dochází proto, že někteří lidé nedokážou vystoupit ze svých rolí. Místo toho, aby například o víkendu vypnuli, užívali si „ráje“ a naučili se být vděční za to, co mají.

Místo toho se pokoušejí dosahovat nějakých cílů, často abstraktních.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

reklama