Cukrovka ohrožuje i srdce

29. září se ve více než 100 zemích slaví Světový den srdce. Skupinou, která se musí o své srdce starat více, jsou mimo jiné i lidé s cukrovkou.

Lidé s diabetem mají s infarktem zkušenost třikrát častěji než ostatní, u mrtvice dokonce až čtyřikrát.

Také vás může zajímat ...

Neberte diabetes na lehkou váhu

Riziko infarktu nebo mrtvice zvyšuje kromě nadváhy, vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi právě cukrovka. A ta patří v České republice k nejrozšířenějším nemocem – už nyní s touto diagnózou žije více než milion lidí.

U těchto lidí je nejen vyšší riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin, ale i poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) nebo nervů (diabetická neuropatie).

Proto by rozhodně neměli svoji nemoc podceňovat, zodpovědně se léčit a dodržovat řadu zásad zdravého životního stylu.

Nová léčba pomáhá i hubnout

Právě lidé s cukrovkou trpí velmi často nadváhou a také vysokým krevním tlakem. Fyzickou aktivitou a redukční dietou lze vývoj onemocnění příznivě zvrátit, ale samo o sobě to nestačí. Nejdůležitější je dodržovat léčbu, kterou vám předepíše lékař na základě typu diabetu a konkrétních výsledků vyšetření. Diabetologové obvykle nejprve sahají k léčbě pomocí tablet.

V případě, že tato léčba přestane stačit, mohou ji doplnit zmíněnými léky GLP-1 agonisty, léky v injekční formě, které si pacient sám aplikuje jednou denně, nebo dokonce jen jednou týdně. Tyto léky, na rozdíl od řady jiných, upravujících hladinu cukru v krvi, toho „umí“ ještě víc.

Příjemným „bonusem“ je, že pomáhají také snižovat hmotnost a předcházet onemocnění srdce a cév.

Dobré rady

Diabetici mají vyšší náchylnost k infekčním nemocem, proto je vhodné každoroční očkování proti chřipce nebo pneumokokům.

Při cukrovce je nutné udržovat svou hmotnost v normě nebo nejvýše v mírné nadváze.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...