Dáda děkuje tomu nahoře, že jí tuhle lásku seslal

Dagmar nechtěla být sama, proto začala randit s Italem Vitem

Dcera Karla Patrase (79), sólového harfenisty České filharmonie a docenta HAMU, a Věry, zpěvačky filharmonického sboru, měla cestičku jasně narýsovanou: bylo nabíledni, že se stane umělkyní, nejspíš hudebnicí či zpěvačkou.

Nabízela se rovněž herecká kariéra, k níž ji předurčoval mimo jiné nevšední půvab. Není to zase tak velká nadsázka, prohlásíme-li, že ve své době patřila k desítce nejkrásnějších dívek z Prahy a širokého okolí. V dětství jí rodiče dopřávali všechno možné, hodiny klavíru, výtvarný kroužek, působení v Kühnově dětském sboru, sportovní gymnastiku, dramatický kroužek.

Také vás může zajímat ...

Když k tomu přičtete její vzhled, výsledek byl oslňující. Holčička byla připravena stát se čímkoli ve sféře umění anebo sportu.

Vystudovala konzervatoř a nastoupila do Semaforu. Nejšťastnější životní období právě začinalo. Dagmar bylo osmnáct let. „To divadlo jsem milovala odmala. Suchý a Šlitr u nás doma hráli pořád dokola a já jsem všechny jejich písničky znala nazpaměť,“ vzpomíná. Herectví tehdy zcela propadla. Už v sedmnácti letech účinkovala v hudební komedii Třicet panen a Pythagoras.

Přes Malou mořskou vílu a Smrt stopařek dospěla v roce 1980 k seriálu Arabela, kde zazářila jako nezapomenutelná princezna Xénie.

Do téhož roku spadá snímek Vrchní, prchni, při jehož sledování českoslovenští muži bledli zejména kvůli slavné scéně v koupelně, kde si krásná černovláska sprchuje šaty, což se odehrává v představách hlavního hrdiny filmu v podání Josefa Abrháma (80).

Když byla nedávno tázána, jak by se tvářila na pokračování filmu, s úsměvem odvětila: „Co se týče Vrchní, prchni, tam už je půlka lidí mrtvých, tak nevím.

Ale na sprchu bych si znovu troufla.“ Nesmíme zapomenout na kultovní seriál Návštěvníci anebo na pohádku O princezně, která ráčkovala. I štěk, který hrála v Trháku, tedy takzvanou klapku, si všichni pamatují. Dagmar byla nepřehlédnutelná. Stala se milenkou Ladislava Smoljaka (†78), poznali se hned v Semaforu. „Pamatuju, jak šel v Jungmannově ulici se Svěrákem a já proti němu s panem Suchým.

No a tam sjel blesk,“ říká Dagmar.

„Nemám se za co stydět, byla jsem v tu dobu svobodná a volná.“

Tady je ovšem třeba podotknout, že Smoljak svobodný a volný nebyl – byl poprvé ženatý. „Tu úžasnou scénu ve vaně vymyslel opravdu pro mě,“ vzpomíná představitelka Manuely z filmu Vrchní, prchni. „Měl ale podmínku, že pod těmi šaty nesmím mít spodní kalhotky a trval na tom,“ popisuje Dáda a dodává: „Ta scéna byla tak dokonale vymyšlená, že nešlo odmítnout.“ Co se ovšem týká zmíněného spodního prádla, Smoljakovu podmínku zamítla a oblékla si ho.

Díky sexy vzhledu si ji oblíbily nejen československé, ale i zahraniční filmové produkce. Natáčela v Nizozemsku, Německu, ve Francii, kde ji na večeři pozval sám Alain Delon (84). Bylo jí šestadvacet. „Dodnes si vzpomínám, jak tehdy srkal ústřice a při tom na mě koukal tím svým magickým pohledem,“ směje se. Svět jí ležel u nohou.

Přesto byla vždy překvapivě skromná. „S nosem nahoru roli nikdy nezahrajete dobře,“ říká. „Rodiče mě vychovávali ke skromnosti a kladli mi na srdce, abych se nikdy nad nikoho nepovyšovala.

Nikdy jsem nedávala najevo, že jsem kočka, protože jsem si tak nepřipadala.“ Osud ji postrčil směrem k v té době ženatému hudebníkovi Felixi Slováčkovi (77) – tehdy se z nějakého ne zcela pochopitelného důvodu pomalu loučila s herectvím, které měla tak ráda. Aby zpívala pro děti, to byl právě saxofonistův nápad.

Možná se bál, že kdyby pokračovala v dosavadní kariéře, večeřela by třeba s Belmondem, a to už by se nemusela vrátit. K jejím nápadníkům patřil i japonský milionář. Mohla mít, na co si vzpomněla, zvolila manželství s Felixem Slováčkem. Kolegové zírali a dávali vztahu maximálně rok. Hudebník se do ní zamiloval, jakmile ji poprvé uviděl. Jednoho dne přišel do její garsonky na mejdan – a zůstal.

„Byl příjemný, milý, všechno snědl, všechno vypil a usnul,“ vzpomíná Dáda.

V roce 1983 se brali, o rok později se narodil syn Felix (36), v polovině osmdesátých let dostal hudebník nápad, že by jeho žena, které pak už nikdo neřekl jinak než Dáda, byla možná výbornou zpěvačkou písniček pro děti. „Byl to obrovský úspěch. Najednou jsem měla tolik práce, že na nic jiného nezbýval čas,“ konstatuje tmavovláska.

Odešla ze Semaforu, nabídky zahraničních produkcí nadále už jen odmítala. „Občas si na ty nabídky, co jsem dostávala, vzpomenu a říkám si, jaké to asi mohlo být. Pak si ale řeknu: No a co? Zanechala jsem nějakou stopu v dětech. Ty jsou dnes často už rodiči, a na mých písničkách tak vyrostly už nejméně dvě generace.

Kdybych se vydala tou druhou cestou, možná by tady po mně nezůstalo nic,“ míní představitelka princezny Xénie.

Manželům se narodila vedle Felixe mladšího i dcera Anna (24). Vztah Dagmar a Felixe se vyvíjel nečekaným směrem: šeptalo se, že ten, kdo bývá nevěrný, je mnohem starší Felix. Vše vyvrcholilo muzikantovým románkem s výtvarnicí Lucií Gelemovou (37). To už Dádě „ruply nervy“ a vytasila se s Vitem.

S bohatým italským podnikatelem se Dagmar zná řadu let, což dokazuje černobílý snímek, na němž Vito drží v náručí malou Aničku. Více se prý sblížili v roce 2016. „Jsem zamilovaná,“ prohlásila brunetka. „Dokážu si představit společný život.

I v Itálii, ale bohužel kvůli mé práci to není možné.“ Vyskytly se spekulace, zdali vztah s Vitem není něco jako truc vůči proradnému manželovi ve stylu: když sis našel milenku, tak si taky najdu chlapa!

To však královna dětských srdcí zatvrzele odmítá. Problém tkví v tom, že běžný život ve dvou je pro Dagmar a Vita prozatím vyloučený, Jižana váží povinnosti k Itálii, zatímco Dagmar má pracovní závazky, děti, vnoučata i svého svérázného stále ještě manžela v Čechách.

A jak známo, slovo rozvod ještě nezaznělo, ač s ním oba hlavní aktéři často a rádi koketují. Ve hře je ohromný majetek, jehož dělení, dojde-li k němu, bude hodně bolet. Místy to ovšem vypadá, jako by si manželé celkem rozuměli, Felix občas přispěchá domů a pomáhá se vším možným, přináší nákupy, vozí Dádu k lékařům.

Tohle italský milenec podle všeho nese těžce. Navíc má hlavu plnou starostí. Podniká v cestovním ruchu, jemuž doba koronavirová nepřeje. „Vito je má jediná opora. Je neskutečný optimista, to je velký dar. Dělá mi každý den navzdory truchlivým skutečnostem krásný,“ pěje chválu Patrasová. Když za ní sympatický Ital přijede, procházejí se ruku v ruce Prahou a vypadají zamilovaně.

Ital si zvykl i na fotografy, kteří se kolem dvojice spolehlivě vyrojí.

Přitom je plachý, ale kvůli milované ženě zatne zuby a vydrží to. „Děkuju tomu nahoře, že mi tuhle lásku seslal,“ konstatuje černovláska. „Už jsem zapomněla, jak krásně se dokáže muž k ženě chovat, jak může být milý. Vito mi řekl, že je rozvedený, volný pro mě,“ raduje se filmová Manuela.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...