Dal jí lásku, se kterou už nepočítala

Zřejmě už pevně věřila tomu, že žádnou lásku ve svém životě nepotká. Zpěvačka Marie Rottrová (74) nebyla tak docela nejmladší a nad vztahy s muži udělala kříž. To, co s nimi prožila, nebylo mnohdy idylické, o některých nechce vůbec mluvit, jen si povzdechne: „Je to za mnou.“

První dáma českého soulu – tak se jí říká. Její nejslavnější písničky znají všechny generace a dojímají se nad nimi, za všechny jmenujme Ten vůz už jel, Měli jsme se potkat dřív, To mám tak ráda, Lásko anebo Kůň bílý.

Marie Rottrová měla nádherné, až čítankové dětství. Tatínek byl varhaník a dirigent dvou pěveckých sborů. Byl hlavní příčinou toho, že Marie hrála na klavír a začala zpívat. Měl doma harmonium i piano, takže se hodně muzicírovalo.

Marii ovlivnil také bratr, který hrál na kytaru a zpíval. Prostě muzikantská rodina. Bratr ji přihlásil do soutěže Hledáme nové talenty. Maminka, operetní zpěvačka, zůstala dlouho v domácnosti, takže měla čas se dceři věnovat, to je pro výchovu vždycky klíčové.

Také vás může zajímat ...

Do práce nastoupila, až když bylo dcerce třináct, šla dělat vychovatelku do družiny. Marie byla odmala obklopena láskyplnou péčí a vedena k hudbě. Sudičky jí předpověděly, že bude slavnou zpěvačkou, a tak se to muselo stát.

Plavacek CT_P Černa

Ale možná byste se divili, že cesta ke zpívání nebyla tak docela přímá – ale klikatá. Populární hudba si vybrala ji, ne naopak. Původně chtěla být rodačka z Ostravy učitelkou, ale nepřijali ji na pedagogickou školu.

Chtěla být soudkyní, nevzali ji na práva. Nastoupila do spořitelny, finančnictví ji bavilo. A přesto nakonec osudu neunikla a stala se zpěvačkou. Ostrava měla velkou výhodu, že tam byla spousta kulturních domů, všude se hrálo a zpívalo naživo, úžasné podhoubí.

V roce 1960 se Marie díky nádhernému hlasu umístila ve významné talentové soutěži jako čtvrtá a byla pozvána do televizního pořadu Poprvé před kamerou. Její kariéra se rozběhla mílovými kroky. Tehdy byla začínající zpěvačka ještě mladá a nemohla tušit, že štěstí v práci zdaleka nezaručuje štěstí v lásce.

Ba naopak, úspěšné ženy nemívají bezproblémové vztahy. Muži těžce snášejí žít v jejich stínu. A to byla Marie ještě ke všemu neobyčejně půvabná, a tak z ní byli „její“ hoši z kapely celí pryč. Prvního manžela Vlastimila Kučaje (†56) poznala pochopitelně díky hudbě.

Halo tady balet a orchestr CST_CT Matějkova

Dal Marii velkou muzikantskou školu. Poslouchali spoustu nádhernou muziku, hlavně rádio Luxembourg, natáčeli si písničky na magnetofon, založili skupinu Majestic, kde hráli jen soulovou hudbu. Skončilo to po devíti letech rozvodem, ale kvůli dvěma synům exmanželé zůstali v přátelském vztahu, a když Vlastimil Kučaj umíral na rakovinu, vzala ho Marie k sobě a starala se o něho do posledního dne.

Časem si zpěvačka začala připadat prokletá. Největší lásky jejího života umíraly předčasně na zákeřnou chorobu. I další osudový vztah, šéf její kapely Richard Kovalčík (†37), zemřel na nelítostnou rakovinu.

Zpěvačka začínala mít pocit, že kdokoli si s ní něco začne, riskuje život. Tušila, že musí provést radikální změnu. Začít úplně znovu. Když se seznámila s Georgem Burgersteinem, německým podnikatelem českého původu, který jí nabídl bezstarostný život „za kopečky“, vnímala to jako důležitý signál.

Odešla za ním, vzdala se kariéry zpěvačky a stala se ženou v domácnosti. Následovala svatba a zdálo se, že Marie je konečně spokojená. Ve skutečnosti nebyla. Život paničky v luxusní domácnosti ji dusil, bolestně jí scházelo zpívání.

Marie Rottrova, pritel Milan Riha

Nebylo s kým si popovídat, manžel pobýval stále v práci. Na Mariin nátlak se proto po revoluci v roce 1989 vrátili zpátky do Čech a poblíž Prahy si nechali postavit nádherný dům s bazénem a zahradou. Jenže ve vztahu to začalo skřípat, přestali si rozumět.

Následoval rozvod. Dlouhá léta pak Marie žila sama a téma muži pro ni bylo tabu. Dokud ji ovšem dlouholetá kamarádka, textařka Jiřina Fikejzová (89), která pro Marii napsala celou řadu skvostných písní, neseznámila s podnikatelem Milanem Říhou (59).

Byl to jeden z nejromantičtějších vztahů českého showbyznysu. Seznámili se na podzim roku 2004, kdy Jiřina Fikejzová přivedla na večeři k Rottrové podnikatele Říhu s manželkou Lídou. Všichni zúčastnění se shodují, že Marie byla pozornou hostitelkou a večeře byla vynikající.

A zpěvačka s úsměvem podotýká, že při prvním setkání ji podnikatel nijak zvlášť nezaujal. Zavinil to Milanův veliký, nakroucený knír, hodící se spíše do začátku minulého století. Zpěvačka považovala toto setkání za příjemné, ale jednorázové, a potěšilo ji, že Milan je jejím velkým fanouškem, o čemž ji celý večer ujišťoval.

Pak se ovšem jeho manželství s Lídou rozpadlo, pohledný Milan nevydržel a zaklepal na zpěvaččina vrátka. Nemohl tušit, co se přesně odehraje a kolik trpělivosti ho to bude stát, ale zjevně jí měl na rozdávání.

Marie byla víc než opatrná. Rok za ní chodil zamilovaný podnikatel s náručemi květin, a ona ho rok nechala stát za vrátky. Domů ho nepustila. Jiný by to dávno vzdal. Tenhle se ale odradit nenechal. Jeho neuvěřitelná vytrvalost zpěvačku přesvědčila, že to myslí opravdu vážně.

Byl nablízku v momentech, kdy potřebovala někoho mít vedle sebe. Najednou si uvědomila, že on by mohl být ten, o koho se může opřít, komu může důvěřovat, komu se může svěřit. Mají nádherné společné zážitky.

Marie Rottrova
Marii vždycky dojme, když jí Milan posílá něžné esemesky v době, kdy se zpěvačka ukládá ke spánku a on ještě pobíhá někde po domě. Je sice doma, ale přesto jí píše obdivné zprávy. Ráda vzpomíná i na historku, kdy Milan přijel na její ostravský koncert hladce oholený.

Pochopil totiž, že takhle se jí líbí víc. Milan má zase rád, když se vrací z cest a Marie na něho čeká v odletové hale. A také se královsky baví, když se první dáma soulu doopravdy rozčilí a řekne neslušné slovo.

Ale to se prý stává málokdy. Zpěvačka dobře udělala, že Milana Říhu nepustila k vodě. Nyní září štěstím už jako vdaná paní. Vyšlo jí to však až do třetice. Za to, že byla opatrná a do vztahu s Říhou nešla po hlavě, možná můžou i její dva předchozí manželé.

Ten první prý neuměl dávat najevo náklonnost a lásku, nikdy zpěvačku neoslovil křestním jménem. Podnikatel Milan Říha je naštěstí docela jiný. Zpráva o Mariině třetí svatbě přišla jako blesk z čistého nebe.

Dne 7. června 2016 se v kostele v Neratově v Orlických horách vdala. Ano řekla v nádherném bílém elegantním kostýmku doplněném o decentní náušnice. Ve znamení vytříbené elegance se nesla i něžná kytice z bílých a růžových růží.

Obřad probíhal v kostele, který má unikátní prosklenou střechu. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...