Dali si kus šťastného života, ale se smutným koncem

Poprvé se VĚRA GALATÍKOVÁ (†69) a LADISLAV FREJ (75) setkali v divadle v Pardubicích.

Rodina Věry Galatíkové (†69) žila na samotě kousek za Zlínem, proto se Věra vždy považovala za holku z Moravy, vychovanou na venkově.

Samota Paseky u Zlína neměla příliš mnoho obyvatel, byly to tři chalupy nad řekou Březnicí. Mezi Věřiny hlavní přednosti patřila až bezedná velkorysost. Asi nejsilnější historka z jejího dětství je poněkud paradoxní.

Život jí za války zachránili důstojníci wehrmachtu, kteří během zákazu vycházení vypravili ze Zlína ozbrojenou patrolu a dovezli pana doktora až do Pasek. Na samotě nad Zlínem umíralo děvčátko, malá Věrka, na zápal plic.

Také vás může zajímat ...

Vsichni dobri rodaci_Galatikova_foto Jaromír Komarek

Doktor by se k ní jinak nedostal. Důstojníci mu přibalili i penicilin, který holčičku zachránil. Věruška vyrůstala v rodině obdivující divadlo. Maminka byla talentovanou ochotnickou herečkou. Rodiče nevynechali ve zlínském divadle žádnou premiéru, dceru brávali s sebou.

Už ve čtrnácti letech se dívka rozhodla pro hereckou dráhu, stala se z ní mimo jiné i vášnivá čtenářka. Když si, už jako pracující žena, koupila nějaké knihy, občas si před výplatou musela půjčovat na jídlo.

Po maturitě na pedagogickém gymnáziu rok učila. Herectví si ji ale nakonec přitáhlo. Vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění a nastoupila do Východočeského divadle v Pardubicích. V roce 1993 už zářila na prknech Národního divadla.

Divákům se vryla do paměti dabingem, hlas propůjčila například francouzské herečce Annie Girardotové (†79). Tohle je tvůj otec Brňan Ladislav Frej (75) se divadlu věnoval ochotnicky již od mládí, kromě toho hrál na housle a zpíval ve sboru brněnské Janáčkovy opery.

Hned po absolvování JAMU nastoupil do Satirického divadla Večerní Brno, odtud přes Pardubice a Ostravu zamířil v roce 1970 do Prahy. Nejdéle působil v Divadle na Vinohradech. Záhy ho objevil film, ale největší popularitu mu vyneslo účinkování v seriálech, především slavná role mladého doktora Sovy v Nemocnici na kraji města.

nemocnice na kraji mesta_CT_Frej300DPI

Ženy byly z přitažlivého herce s výrazným hlasem odjakživa celé pryč. Frej se nikdy netajil tím, že věrnost nebývala jeho nejsilnější stránkou. Oženil se čtyřikrát. Nejvíc ho ničí, že se musel v podstatě zříci prvorozeného syna, kterého počal s první manželkou, jež byla jeho studentskou láskou.

Když se rozvedli, na čemž měl Frej, jak přiznává, větší podíl, žena emigrovala do Švýcarska. Tam poznala muže, který si ji chtěl vzít, ale podmínkou bylo, že si syna adoptuje. Herec souhlasil, časem se tím začal trápit.

Se synem tudíž nebyl v kontaktu. Neměl tušení, co dělá, jak vypadá, jak se mu daří. Když už byl chlapec starší a ve Švýcarsku běžela Nemocnice na kraji města, jeho matka mu prý oznámila: „Tak tohle je tvůj otec.“ Osobně se Frej se synem setkal až před několika lety. Bylo to dojemné, oba měli slzy na krajíčku. Ztracený čas jim už však nikdo na světě nevrátí.

Jak správně líbat Také druhé Frejovo manželství s energickou herečkou Gabrielou Wilhelmovou (†60) se rozpadlo, pravděpodobně i proto, že se dvojici nepodařilo mít děti.

Ani třetí Frejův legitimní svazek s Evelynou Steimarovou (71) nebyl harmonický. Skončil během jediného roku, protože se zjistilo, že Evelyna čeká dítě s jiným, a kuriózní bylo, že se totéž dalo říct i o Frejovi.

Jeho osudová láska Věra Galatíková byla v té době rovněž těhotná, očekávala narození dcery Kristýny (45). Poprvé se ti dva setkali u přijímacích zkoušek na JAMU, ale tehdy ještě nepřeskočil ani ten nejmenší náznak jakékoli jiskřičky.

Věra Láďu, jak se říká, přehlížela jako paseku, byl přece mladší. Podruhé se sešli v roce 1969 na prknech pardubického divadla. Galatíková hrála královnu Kristýnu, Frej jejího mladého milence. Když se během divadelních zkoušek líbali, jak hra předepisovala, režisér to kritizovat, tvrdil, že jejich polibky jsou mdlé a unylé.

Mít někoho do deště_Vera Galatikova CT Pavla Cerna

O Ladislavu Frejovi je všeobecně známo, že je poněkud horkokrevný. Hnán vznětlivou povahou zvolal: „To jako že neumím dobře líbat?“ Vzápětí se na překvapenou herečku divoce vrhl a předvedl jí i šokovaným kolegům, jak opravdový muž líbá ženu.

Věru to podle všeho velice zaujalo. Cesty obou herců se přesto nadlouho rozešly, každý z nich časem zamířil do jiného divadla. Znovu se viděli až po letech v Praze. Osudová láska Byl to osudový vztah, spojovala je vášnivá láska k divadlu, navíc Věra Ladislavovi porodila dvě děti.

Svazkem, který nebyl tak docela idylický, občas otřásla Frejova slabost pro krásné ženy. Jeho zálety nebylo lehké psychicky zvládat, Věře trvalo dlouho, než se to naučila. Herec se nedávno například přiznal, že na začátku osmdesátých let si při natáčení snímku Oldřich a Božena namlouval kolegyni Janou Šulcovou (68).

Tenkrát o ni ale musel bojovat s Martinem Stropnickým (60), který měl o Janu také velký zájem. Šulcová a Frej prožili krásný románek, nakonec to Frej musel kvůli tehdy velice nešťastné Věře ukončit. Nakonec si Věru i vzal, protože ona o manželství stála, zatímco on už byl v „chomoutu“ třikrát.

Kristyna Frejova

Požádal ji o ruku paradoxně v době, kdy ležel v nemocnici s vleklou svalovou horečkou, bylo mu zle, cítil se pod psa. Zčistajasna Věře na nemocničním lůžku řekl: „Prosím tě, najdi křestní listy, budeme se brát.

Musíš si dát ušít krásné šaty, protože ty ses ještě nevdávala.“ Byla neuvěřitelně dojatá. Šaty pak věnovala dceři, ta je má dodnes. Zoufalý a zlomený Oblíbená herečka byla nejen talentovanou mistryní svého oboru, ale také nesmírně odvážnou a silnou ženou.

Přenesla se přes manželovy románky a udržela rodinu pohromadě. A se stejnou odvahou se postavila rakovině. Po druhém ataku nemoci odmítla chemoterapii, prý že nechce strávit poslední chvíle života s hlavou v záchodové míse.

Pamatovala si totiž na svou dlouholetou kamarádku Martu, kterou prý chemoterapie zahubila už během dvou měsíců. Rok a půl před smrtí herečka dokonce sebrala odvahu a v divadle natočila pro svého manžela slova na rozloučenou.

Její hlas tak zazněl z reproduktoru přímo nad rakví a v obřadní síni nezůstalo jedno oko suché. Dcera Kristýna později promluvila o sporu, který se mezi ní a otcem rozhořel během matčiných posledních dnů.

Zoufalý a zlomený Ladislav Frej tehdy přicházel od manželky z nemocnice se slovy: „Mamče je líp, mamče je díky bohu líp.“ Věra Galatíková přitom už čím dál častěji upadala do bezvědomí a dýchaly za ní přístroje.

Nebylo divu, že vynervovaná dcera na tátu hned vyjela:“Ale tati! Mamče není líp, mamča končí. Vždyť se dneska se mnou rozloučila.“ Do hereckého nebe odešla Věra Galatíková 21. prosince roku 2007.

Poslední okamžiky života statečná žena strávila v kruhu lidí, kteří jí byli vždy nejbližší. Manžel, herec Ladislav Frej, ji držel za ruku. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...