Dalibora Jandu několik let brutálně pronásledovala psychicky nemocná ctitelka!

Od nebezpečné ctitelky dostal celkově téměř čtyři sta dopisů!

Zpěvák Dalibor Janda (65) patřil k idolům osmdesátých let, kdy dokonce třikrát po sobě vyhrál Zlatého slavíka. Jeho kariéra úspěšně pokračuje dodnes. Jedinou krutou prohru zažil v osobním životě.

Jako obyčejný kluk z moravské vesnice měl Dalibor Janda (65) velký sen: zaujmout v roli zpěváka alespoň v rámci okresu. Kdyby mu tenkrát někdo řekl, že dokáže nejen to, ale dokonce třikrát vyhraje anketu Zlatý slavík, určitě by mu Dalibor nevěřil. Nebo tedy spíš Václav, protože takové je jeho skutečné křestní jméno.

Také vás může zajímat ...
Popularita jeho písniček trvá už skoro čtyřicet let!

Janda z Moravy nejprve Prahu nedobyl

Budoucí zpěvák nejprve navázal na rodinnou tradici. „Všichni doma byli strojní zámečníci, tak já musel taky. Dělal jsem v Sigmě dlouho. Nejdřív jsem tedy šel na strojní průmyslovku,“ vyprávěl v jednom pořadu. Nebavilo ho dojíždět do Přerova, tak změnil plány a vyučil se strojním zámečníkem. V té době už se ale pilně věnoval hudbě. „Já byl pořád po sklepích, kde jsem hrál,“ konstatoval.

Po vojně se vrátil do podniku Sigma a až v roce 1977 odjel za dobrodružstvím do Prahy. „Já jsem si myslel, že když přijedu do Prahy, že se všichni zblázní z toho, že přijel nějaký Janda z Moravy,“ popisoval svůj omyl. Všechno bylo ovšem jinak. „Dělat jsem začal na letišti na Ruzyni a nakonec jsem tam pracoval čtyři roky.

Kontroloval jsem dráhy před startem letadel, uklízel dráhy, vyvážel jsem škváru z teplárny a podobně,“ líčil Dalibor své těžké začátky. Něco kolem hudby se ale přece jen začalo dít ještě v této době. Když jednou zpíval na narozeninách kamaráda, slyšel ho tam jeden člověk z tehdy populárního Orchestru Karla Vlacha.

Odtud vedla cesta do televizního pořadu Jiřího Hrzána (+41) a pak už zvolna začala zpěvákova popularita stoupat.

Konečný zlom přišel v roce 1983, v době, kdy Dalibor začínal pomalu svůj sen o kariéře zpěváka vzdávat.

Žena ho dokázala podržet i v hodně těžkých chvílích.

Jeho hlas nebyl socialistický

V době, kdy se hitem stala jeho písnička Jahodový koktejl, už byl aktivním muzikantem téměř patnáct let. Jenže vydělávat peníze se tím nedaly. „Došlo to tak daleko, že už jsem neměl skoro ani na chleba,“ přiznal.

„Odjel jsem tehdy na jednu nabídku do Švýcarska a Německa, pak jsem se vrátil a řekl jsem si, že už na to kašlu.“ Zpěvačka Eva Pilarová (79), kterou tehdy potkal, ho od kariéry rovněž odrazovala. Prorokovala, že se svojí kapelou může mít tak nanejvýš jeden koncert do měsíce. Natočil písničku Jahodový koktejl a zkusil jí nabídnout.

V Supraphonu ji nejprve odmítli, s tím, že Dalibor má prý „nemocný, nesocialistický hlas“. Píseň se dostala do rozhlasu, hráli ji v tehdy populárním pořadu Pozor, zákruta. „Lidi začali psát stovky dopisů a ptali se, kdo to zpívá,“ vzpomínal Dalibor. Vyšla na nahrávce z jednoho festivalu. Deska byla hned vyprodaná. „Tak se mi ozvali, jestli nemám ještě nějakou věc.

Přinesl jsem písničku Pojď, dáme řeč, která mi tehdy přišla, že by mohla fungovat,“ uvedl zpěvák.

„Dali jsme ji na druhou stranu, hrálo se to celý léto a prodalo se sto tisíc desek.“ A pak už přišly další hity, které Dalibor zpívá na koncertech dodnes, jako Hráli jsme kličkovanou nebo Hurikán.

Dcera úspěšně kráčí ve stopách svého táty.

Manžel z minulého života?

Velký úspěch přináší spoustu fanynek a Dalibor je mohl počítat opravdu na deseti tisíce. „Když jsme dohráli koncert ve sportovní hale, tak mě pak fanynky pronásledovaly až k domu,“ popisoval obvyklou situaci. „A to jich pak na schodech sedělo třeba patnáct. Co můžete dělat s patnácti ženskýma?“ Mělo to i své stinné stránky, protože mezi obdivovatelkami byly i pěkné fanatičky.

Jedna z nich mu napsala celkem čtyři sta dopisů. U domu pravidelně Dalibor nalézal tašky s ovocem, protože dotyčná fanynka věděla, že ho zpěvák rád jí. Jak se ukázalo, nebyla psychicky v pořádku. Při jediném setkání po koncertě mu prý řekla, že v minulém životě byli manželé. Na to jí Dalibor odpověděl, že už tedy spolu všechno prožili. Naštěstí se pak už odmlčela.

Ženy útočily na zpěváka dokonce i mnohem později, kdy s ním začala koncertovat i jeho dcera. „Neznala ty nažhavené fanynky. Jedna z nich na mě po koncertě skočila a začala olíbávat,“ vyprávěl Dalibor.

Dcera prý s naprostým klidem na tu ženu vystartovala se slovy: „Paní, jste jako normální?“ Tím zpěváka rozesmála.

Jeho hlas prý nebyl „socialistický“.

Tragická lednová noc

Svoji celoživotní lásku Jiřinu (60) poznal Dalibor na ubytovně, kde oba bydleli. Zval ji několikrát na mejdan, ale ona patřila do jiné party a tak stále odmítala. Nakonec ji jednou na Silvestra překvapil na dámských toaletách. I takhle může vzniknout vztah, který trvá dodnes. Ne že by si manželství neprošlo několika krizemi. Dalibor v rozhovorech připustil, že měl nějaké „úlety“ s fanynkami.

„Je těžké pro zdravého normálního chlapa nepodlehnout,“ konstatoval a přiznal, že žen si užil opravdu hodně. Vždy šlo ale jen o nezávazné hrátky, protože jinak by to byl asi konec manželství. „I když se se mnou žena tak dvakrát do roka rozvádí, vím, že mě má ráda,“ prohlásil kdysi a dodal: „Po letech jsem si uvědomil, že žít s umělcem je děsivé.

Ženám by za to měli dávat Nobelovu cenu.“ S Jiřinou zažil i nejtragičtější okamžik svého života, když dobrovolně ze světa odešel jejich syn. Stalo se to v lednu roku 2003. Jiřinu v noci vzbudila policie a oznámila jí, že syn skočil z Nuselského mostu. Dalibor se o bolestné ztrátě dozvěděl, když mu Jiřina smutnou zprávu zavolala na mobil. Právě byl u čerpací stanice.

„Zůstal jsem v tu chvíli jako opařený, nemohl jsem dojít k autu,“ vzpomínal později. Nejhorší na celé tragédii bylo, že se rodiče nikdy nedozvěděli, proč to syn udělal. Nic v jeho posledních týdnech života podobnému rozhodnutí nenasvědčovalo. Dalibor měl tehdy nasmlouvané koncerty. Dohodl se s Jiřinou, že je nezruší. Velmi trpěl, když mu před nimi přicházeli kondolovat lidé.

Ze dna smutku mu pomohla dostat se i dcera. Ta se rozhodla jít v otcových stopách a Dalibor jí slíbil, že jí s tím pomůže. Podmínkou bylo úspěšné složení maturity. Stalo se a zpěvák dodržel slovo, dcera začala vystupovat na jeho koncertech.

„Jednou možná budu hostem na jejích koncertech pro změnu já,“ prorokoval tehdy Dalibor.

Na svém kontě má úspěšný zpěvák několik
Zlatých desek.

Poslouchají ho i mladí!

Daliborovy písničky jsou populární i v dnešní době. „Třeba Žít jako kaskadér je zase hit,“ pochlubil se. „Potkávám na benzinkách pětadvacetileté kluky, kteří mě zastaví a říkají: Člověče, ty máš teď novou pecku, Žít jako kaskadér. A já na to, že je to song ze čtyřiaosmdesátého roku.

Nebo mi teď nedávno říkala jedna barmanka, že vždycky v autě pouštěli moje cédéčko a zezadu se ozvalo: Tati, co to posloucháš. Pak jednou přišla domů, a dcery, kterým je kolem dvacítky, prý poslouchaly na plné pecky desku Hurikán.“ Dalibor má za to, že v dnešních písničkách chybí ono pomyslné „srdce“ a lidé ho přirozeně hledají. „Dnes prostě dost chybí originály.

Nemají svoji image, jsou to sice hezcí kluci a hezké holky, ale když zpívají, mnohdy nepoznáte, kdo to je,“ prohlásil.

Jako zpěvák s úspěšnou kariérou, jehož písně nezestárly, si to může dovolit říct.

Pro své publikum působil vždy jako pohodář.

Nekouří, nepije, ale na motorce dělal frajera!

Na rozdíl od mnoha jiných zpěváků Dalibor nikdy k životu nepotřeboval alkohol nebo cigarety. Ví totiž, jak dopadli někteří jeho kolegové. Vypije si maximálně občas na Silvestra nějaké to šampaňské nebo někdy jedno pivo před spaním. Dříve také jezdil na motorce, naštěstí nedopadl tak, jako hrdina jeho písničky Hurikán, i když bouračky měl. „Jednou jsem nezvládl zatáčku.

O břizolitovou omítku jsem si sedřel celou ruku. Jindy jsem zase machroval před holkama a uklouzl jsem na mokré trávě.

Jinak nic vážného,“ prozradil.

S nadprůměrným vybavením vyhrával sázky!

Mnoha mýty je opředen jeden pikantní detail ohledně Dalibora, který ovšem nemá nic společného s jeho písničkami. Jedná se o nadprůměrnou velikost jeho mužství. Traduje se, že když ho některé fanynky, které si přivedl do postele, spatřily, raději se daly na ústup. Psalo se o rekordních centimetrech, ale zpěvák to uvedl na pravou míru: prý mu bulvární novináři přidali.

Jinak ale nepopírá, že obdařen skutečně je.

V mládí prý, když mu to chlapi v hospodě nevěřili, prohrávali sázky!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...