Dalida, jedna z nejslavnějších zpěvaček, ukončila svůj život dobrovolně!

Muži kolem ní většinou umírali předčasně a vlastní rukou!

Jedna z nejslavnějších a nejpopulárnějších Francouzek minulého století, zpěvačka Dalida (+54) si v životě užila obrovskou slávu, ale i spoustu tragických chvil!

Rodiče Yolandy Cristiny Gigliotti, jak se Dalida ve skutečnosti jmenovala, byli Italové, ale ona sama se narodila v egyptské Káhiře. Otec s matkou tam totiž přišli za prací. Tatínek se stal prvním houslistou v káhirské opeře. V dětství bylo nejisté, jestli se Dalida vůbec dožije dospělosti. Byla hrozně fyzicky slabá.

Také vás může zajímat ...

Prodělala také dvě těžké oční operace a problémy se zrakem měla až do konce života.

Fotili ji prý víc než Elvise!

Dalidu nijak nelákala role, ke které byla vychovávaná: stát se manželkou a matkou a žít normální rodinný život. Toužila po kariéře herečky. Začátkem 50. let se s úspěchem zúčastnila několika místních soutěží krásy, což jí přineslo práci pro jeden módní salón v Káhiře. V roce 1954 soutěžila i o korunku Miss Egypta – a vyhrála!

Všiml si ji jeden francouzský režisér, který jí sliboval úspěch před kamerou. I když s tím rodiče nesouhlasili, budoucí velká hudební hvězda zamířila na Štědrý den roku 1954 do Paříže. Ukázalo se ale, že prorazit ve filmu nebude tak jednoduché, jak si myslela. Zaměřila se proto na oblast hudby. Zvolila si nejprve přezdívku Dalila, ale potom ho pozměnila na lépe znějící Dalida.

Se zpíváním měla už zkušenosti z rodného Egypta. V Paříži je nejprve uplatnila v jednom kabaretu na Champs Élyseés. Rychle se stala velkou hvězdou, v roce 1957 získala první zlatou desku. Dodnes patří k pěti nejprodávanějším zpěvačkám historie.

Objevovala se na titulních stranách magazínů a říká se, že byla fotografovaná více než Elvis Presley (+42) nebo Brigitte Bardot (82).

Byla slavná, ale sny si nesplnila.
Byla slavná, ale sny si nesplnila.

Nosila svým milencům prokletí!

Během třicetileté kariéry prodala více než 170 milionů desek. Jako první žena na světě získala desky platinové a diamantové. Se svými turné objela doslova celý svět. Nevynechala ani pražskou Lucernu. Vysněnou filmovou kariéru ale nikdy pořádně nenastartovala. Bylo jí to moc líto, sama řekla, že hrála jen ve špatných filmech. V osobním životě také šťastná nebyla.

Vdala se jen jednou, za ředitele rozhlasové stanice Europe 1, ale brzy se rozvedla. Manžel se o několik let později zastřelil. Děti Dalida neměla. V lednu 1967 se na festivalu v San Remu ukázala s novým partnerem, zpěvákem Luigim Tencem (+28), ale ten záhy spáchal sebevraždu, když se dozvěděl, že jeho píseň je vyřazena ze soutěže. Dalida se potom pokusila ukončit život také.

Na konci téhož roku otěhotněla s 18letým studentem, šla na interrupci a následkem byla neplodnost. Dobrovolnou smrt zvolil i další důvěrný přítel, zpěvák Mike Brant (+28), který v roce 1975 vyskočil z okna pařížského bytu. A další dlouholetý milenec se v roce 1983 úmyslně v autě otrávil výfukovými plyny. Zdálo se, že Dalida nosí smrt. Nakonec se jí i ona vydala dobrovolně, ve věku 54 let.

V noci na 3. května 1987 se předávkovala barbituráty. Nechala po sobě jen stručný vzkaz: „Život se pro mě stal nesnesitelným. Promiňte.“ Dalida je dodnes ve Francii kultovní postavou. V jednom průzkumu pro deník Le Monde, kde se čtenářů ptali, kdo měl největší vliv na tamní společnost, skončila druhá za Charlesem de Gaullem (+79).

V pařížské čtvrti Montmartre má od roku 1997 své malé náměstíčko a sochu.

Má v Paříži své náměstí.
Má v Paříži své náměstí.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...