Dalmatské ostrovy slunce a pohody

Dalmácie má mezi Čechy právem desetitisíce věrných fanoušků, kteří sem jezdí za přírodou, mořem, dobrotami, památkami a dalšími lákadly. Podobné věci lze vidět i jinde, takže kde se bere ta věrnost? Je to snad vůněmi, romantikou nebo přívětivostí obyvatel ostrovů na Jadranu?

Půvabná ugljanská Kukljica zažila sněžení naposledy před čtyřmi sty lety.

Ugljan

Také vás může zajímat ...

Na ostrov v severní Dalmácii vystoupíte po kratičké plavbě ze Zadaru ve vsi Preko, kde se koncentrují typické půvaby Středozemí. Tak malebné seskupení kamenných domků by snad nesestavili ani filmaři. A ve vsích ležících na centrální silnici severním směrem, v Lukoranu, Sutomičšici a Batalaži, lze vidět výstavná letní sídla zadarské aristokracie.

Vzduch tu prostupuje vůně olivového oleje, však tu roste přes 200 000 olivovníků. Milovníci pláží se mohou usalašit skoro všude, víc pláží je oblázkových, méně písečných. Na jihu Ugljanu leží rybářská ves Kukljica s kostelem Panny Marie Sněžné ze 16. století. Vznikl po neuvěřitelné události, kdy tu v létě prvně a naposledy sněžilo.

Zájezd autobus 10 dní polopenze od 10 200 Kč

Na Korčule se kdysi točilo drama Pád Itálie.

Korčula

Protáhlý, 47 km dlouhý středodalmatský ostrov Korčula má nejen krásné pláže, ale i léčivé bahenní lázně a na své si tu přijdou i milovníci památek. Přijet se sem dá trajektem do městečka Korčula od západu z poloostrova Pelješac nebo opět trajektem na východní cíp do města Vela Luka ze Splitu. U Vely Luky je k vidění prehistorická jeskyně Vela Spila, kde stále probíhají vykopávky.

Na jižním okraji najdete zátoku Istruga, kde jsou proslulé bahenní koupele. Lákadly ve vnitrozemí jsou vesnička Smokvica s proslulým místním suchým vínem, pomeranči a olivami, stejně jako městečko Blato, jež se krom vinoték a rybích restaurací chlubí renesančním zámkem a středověkým kostelem Všech svatých.

Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 10 400 Kč

A takových romantických lagun je na Mljetu bezpočet.

Mljet

Mljet je nejjižnější z větších dalmatských ostrovů, je odsud kousek do Dubrovníku. Milovníky výšlapů potěší, že většinu hornatého ostrova pokrývá lesnatý národní park, jenž skrývá na severu Velké a Malé mořské jezero. Velkým jezerem si to šněruje výletní parníček k ostrůvku sv. Marie s bývalým benediktinským klášterem, kde funguje restaurace a hotel.

Naopak na úplném jihu ostrova se v oblasti Saplunara nacházejí kilometry pláží s jemným pískem, zastíněné borovicemi. Aby nebylo romantiky málo, je tu i Odysseova jeskyně, mořská kaverna s tisíciletými „zpívajícími“ krápníky. Právě na krásném Mljetu prý Odyssea na 7 let okouzlila nymfa Kalypsó.

Zájezd letecky 8 dní polopenze od 13 130 Kč

K čemu Rudé moře, když je tu Mandre na Pagu?

Pag

Chorvatsko je sice proslulé hlavně oblázkovými plážemi, ale ostrov Pag, ležící proti pobřeží střední Dalmácie, nabízí i pláže s jemným pískem. Děti si udělají bábovky hlavně v letoviscích Stara Novalja, Potočnica a Povalja, ale všechny zdejší pláže mají pozvolný vstup do vody a jsou tudíž vhodné pro děti.

Střed podlouhlého Pagu tvoří velká mořská zátoka, z jejíž nejproslulejší pláže Ručica je pěkný výhled na skalní masiv Metajna. U městečka Mandre se lze již při nenáročném šnorchlování pokochat podmořským životem, rybami, krabíky, mušlemi, sasankami, hvězdicemi.

Vyvěrá tu řada pramenů a v jižní části určitě navštivte jezero Velo Blato, jež je velkou ptačí rezervací.Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 8 200 Kč

Vápnitá půda a slunce proslavily vinice Brače a jeho víno zvané Plavač. Určitě ho ochutnejte.

Brač

Brač je na dohled od Splitu, kam se z Prahy létá, a také sem odtud jezdí do přístavu Supetar trajekty. Nejproslulejším střediskem je tu městečko Bol s vyhledávanou pláží Zlatni rat na jižním břehu ostrova, se špičatým plážovým výběžkem, krytým na kraji piniovým hájem.

Brač je proslulý vlastním vínem Plavač a skvělým olivovým olejem, ale nejlepším suvenýrem je zdejší olivové mýdlo s příměsí bylin. Ostrov je vápencový s řadou jeskyní, navštivte třeba Dračí jeskyni s reliéfy na stěnách u vsi Murvica nebo kamenný klášter Blaca ze 16. století.

Roztomilým symbolem ostrova je přírodní piniová bonsaj v městečku Nerežišča, vyrůstající ze střechy románského kostelíku.

Zájezd autobus 10 dní polopenze od 8 500 Kč

Na to, jak je Rab hornatý, jsou tu vstupy do moře pozvolné jako u Balatonu.

Rab

Pro někoho je Rab ze všech dalmatských ostrovů nejkrásnější, protože je zalesněný, ale i zde je hodně pláží. Leží hned pod Krkem, čili spíše na severu a mísí se tu mořský vzduch s vůní borovicových lesů, což z Rabu dělá doporučované plicní sanatorium. Bránou na ostrov je turistické městečko Lopar s písečnými plážemi a kempem, kde někteří jedinci žijí od jara do podzimu.

Hned vedle je Loparský kras s jeskynní propadlinou a jezírkem. Na západním břehu na skalním úzkém poloostrově leží historické město Rab s úzkými uličkami a středověkou katedrálou, na které na břehu navazují turistické resorty. Tři kilometry od města je hustý les zvaný Dundo, ideální pro výlety.

Zájezd autobus 10 dní s polopenzí od 10 290 Kč.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...