Dana Medřická – Žena, od které muži nemohli odtrhnout oči

Dana Medřická je legenda, na kterou se rozhodně nezapomíná.

Své „babí léto“ prožila ve vztahu se Španělem Artemiem, který byl jejím velkým obdivovatelem. Princ na bílém koni přijel však příliš pozdě. Jejich manželství trvalo jen něco přes rok.

Tato velká herecká legenda nás opustila příliš brzy, a to navíc ve chvíli, kdy prožívala velkou lásku. Nejstarší generace ji má navždy v paměti jako Slávku v Měsíci nad řekou. A pravidelní návštěvníci Národního divadla si jistě užili alespoň jednu z repríz představení Kočičí hra s jejím famózním výkonem.

Také vás může zajímat ...

Když se 28. června 1978 konala 250. repríza, napsal řediteli Národního divadla španělský dramatik Lauro Olmo (†72) a jeho deset spoluobčanů: „Chceme vám vyslovit obdiv nad zvláštním, mimořádným výkonem paní Medřické.

Nám, přestože neznáme český jazyk, umožnila tato výjimečná umělkyně vychutnat i jemné odstíny životem zkoušené Erži Orbánové.“ Za osm let odehrála 403 představení a v nadsázce řekla, že Kočičí hru bude hrát i na smrtelné posteli. Její sudba se nečekaně rychle naplnila. Odešla velmi brzy, a to, co ji zradilo, bylo její srdce.

Hrála tajně v Bubenči

Od chvíle, kdy coby šestiletá dívenka viděla představení Radúz a Mahulena, snila jen o tom, že bude dobývat herecký svět. Jenže doma měla pro sny své dcery pochopení jen maminka. Herecké předky neměla Dana žádné, otec pracoval jako účetní a matka byla v domácnosti.

Otec Jaroslav tajně doufal, že dcera přijde k rozumu a místo na konzervatoř ji poslal na pražské dívčí gymnázium v Dušní ulici. Maminka Marie byla naopak dceřinou velkou fanynkou. Často seděla v bubenečské sokolovně či dalších sálech, kde její dospívající dcera pod pseudonymem Dáňa Čechová během studií hrávala.

Svou talentovanou dceru podporovala i finančně, když jí platila hodiny herectví u tehdejší hvězdy Národního divadla Anny Suchánkové (†85). Maturitu sice Dana složila na dívčím gymnáziu, ale hned poté zamířila na konzervatoř.

Z konzervatoře utekla

Herecká studia nedokončila. Její umělecké kvality odhalili lovci talentů a přesvědčili ji, že se více naučí praxí na jevišti. Nejprve jí tleskali diváci v Brně, pak se přestěhovala na zkušenou do Plzně. V září 1945 už ale byla členkou Městských divadel pražských.

Na nejslavnější divadelní nabídku svého života si musela počkat až do roku 1960, kdy se stala členkou Národního divadla. Ve zlaté kapličce zůstala až do své smrti. Zahrála si Lízu v Obchodníkovi s deštěm, Blanche v představení Tramvaj do stanice Touha.

Sklízela obdiv coby dokonalá Matka Kuráž ve válečném dramatu. A společně s Vlastou Fabianovou (†78) dlouhá léta okouzlovala diváky v Kočičí hře. Hned první představení sklidilo nevídaný úspěch.Ačkoli natočila více než pět desítek filmových rolí, tu klíčovou si zahrála hned na začátku.

To když ji režisér Václav Krška (†69) obsadil do role Slávky Hlubinové v Měsíci nad řekou. Senzačně zvládla roli střelené maminky Cilky Hanákové v prvním českém sitcomu Taková normální rodinka. Když zjistila, že její postava marně toužila stát se operní zpěvačkou, přišla s nápadem, že by svůj text mohla proložit střípky ze známých operních árií.

V Nemocnici na kraji města získala nejen srdce primáře Sovy, ale i diváků. Učitelku Zmatlíkovou v seriálu My všichni školou povinní zahrála tak dokonale, že se produkce rozhodla většinu scén s ní ponechat, i když práci nestihla dokončit.

Zničila ji Matka

Prožitek jejích rolí byl tak opravdový, že se možná ani nikoho nediví, že ji nakonec zradilo vlastní srdce. Těsně před svým skonem totiž dostala nečekanou ránu. Když se šla podívat na obsazení Čapkovy Matky, své jméno tam nenašla. Přestože s titulní rolí počítala.

Brala ji jako vyvrcholení své kariéry v Národním. Jenomže vedení jí oznámilo, že s ní už nadále nepočítá. Točila v té době v zahraničí a chystala se také na premiéru svého syna Václava Vydry (64).

Přestože termín na kontrolu těžce zkoušeného srdce už měla, přehodila ho. A to se jí stalo osudným! Syna hrát neviděla. Pár hodin před představením prodělala infarkt. Z nemocnice se už nevrátila.

Byla silnější než smrt

Sňatek Dany Medřické s Václavem Vydrou (†79) byl velkou událostí. O osmnáct let starší syn jednoho z nejslavnějších herců, Václava Vydry staršího (†76), si vzal začínající herečku. Jaká vlastně Dana Medřická byla v soukromí? Podle jejího syna Václava Vydry prý naprosto normální máma.

Kolegové na ni ale vždycky vzpomínali jako na dokonalého profesionála s velkým srdcem. To se projevilo i ve chvíli nejtěžší, v době, kdy s manželem pohřbívali prvorozeného synka Vašíka. Když jí tehdy v divadle nabídli, že představení přeloží na náhradní termín, odmítla.

Nechtěla, aby se kvůli její tragédii dostali do potíží kolegové a také diváci, kteří se do Národního divadla sjížděli z celé země. A večer se postavila na jeviště a hrála jako vždycky. „Smrt Vašíčka prvního máma nesla celý život v sobě, ten pocit zoufalství v ní zůstal,“ připustil Václav Vydra „druhý“.

Šťastně zamilovaná!

Dana Medřická byla členkou komunistické strany, po okupaci v roce 1968 se ale členství vzdala, a tak už se nikdo ani nedivil, že jí k šedesátinám očekávaný titul národní umělkyně udělen nebyl. Kádrově totiž navíc vadil její druhý manžel. Medřická se se Španělem Artemiem Preciosem Ugartem (†90) seznámila ještě v době, kdy byl živ její první muž.

Také Artemio byl v tu dobu ženatý, přesto mezi nimi vzniklo velké přátelství. Osud však zasáhl, a oba přibližně ve stejné době ovdověli. Po pouhém roce a půl šťastného manželství však Medřická umírá. Její kolega Luděk Munzar (†85) se tehdy vyjádřil slovy:

„Jak je smrt jediná spravedlivá, v případě Medřické byla krutě nespravedlivá. Vzala si nejen umělkyni na vrcholu tvůrčích sil, nýbrž i životem zkoušenou ženu na prahu nových nadějí.“ Herecká legenda Dana Medřická často prohlašovala:

„Erži v závěru Kočičí hry říká: Kdybych měla začít svůj život znova, nežila bych jinak. Pěkný život to byl. Říkám to s ní pokaždé i za sebe.“ Herečka zemřela ve věku 62 let a v tomto roce by jí bylo 100 let!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...