David Matásek – O Kendyho svět nepřišel

Konkurz na snímek Jak svět přichází o básníky vyhráli studenti Pavel Kříž a David Matásek. Důvod? Byli tehdy mladí a neokoukaní.

Plachý introvert. Zní to neuvěřitelně, ale takový byl David Matásek jako dítě. Jeho otec sbíral v dětství motýly, David brouky. „Je pro mě naprosto skličující, když vidím, jak lidstvo s přírodou zachází. Proto se snažím pomáhat, jak můžu,“ říká rozený ekolog. S plachostí a ostýchavostí se rozhodl bojovat tím nejdrsnějším způsobem, který existuje.

Také vás může zajímat ...

Jednalo se o boj typu: Máš strach z výšek? Koukej vylézt na strom. Dal sbohem tichému sbírání brouků a vrhl se na hlučnou hudbu. Ze stydlivého chlapečka se stal člen problematické hudební skupiny Orlík, rozpuštěné v roce 1992. „Hrávali jsme s pankáčema na jednom pódiu úplně v pohodě.

Až pak se z toho najednou stala ideologická častuška, na kterou se nabalili lidi s komplexy,“ popisuje David Matásek vývoj kapely.

Těžká legrace

Herectví si pražský rodák vybral z téhož důvodu jako drsnou hudbu, jednalo se o jistou formu terapie: „Fakt, že se schováte za nějakou postavu, vám může umožnit bojovat s určitou plachostí. Lidem, kteří mě dobře znají, není úplně jasné, proč jsem zvolil právě tohle povolání.“ Herec působí spíš uzavřeně, navíc o sobě nerad mluví.Otec scénograf, matka se zabývá grafikou, syna zjevně výtvarnictví nijak zvlášť nezaujalo a zamířil na konzervatoř.

Divadlo je podle něho dřina, zvlášť snažit se o humorné pojetí hry je těžké, což si diváci příliš neuvědomují. „Málokoho asi napadne, že vytvořit dobrý humor v divadle je pro herce snad nejtěžší úkol vůbec,“ míní Matásek. Jako Kendyho z notoricky známého filmu Jak svět přichází o básníky a několika dalších pokračování jej zná snad celá republika.

Mládež nepije

Jen legrácky nestačí – tak zněl dobový titulek v Rudém právu. Článek podrobil film nesmlouvavé kritice. „Nejlepší reklama, jakou mu komunisté mohli udělat,“ domnívá se představitel Kendyho. Během natáčení filmu studoval poslední ročník konzervatoře, stejně jako hlavní hrdina Pavel Kříž (59).

„Natáčení bylo náročné, proběhlo tam i nějaké vinobraní,“ vzpomíná herec. Nezapomenutelné bylo i takzvané bolševické schvalovací kolečko, které zakázalo některé posměšné písničky a také procházku již dost opilého Kendyho a Štěpána k Labi. Komise hřímala, že socialistická mládež nepije. Soudruzi chtěli film zamknout do trezoru.

Rvačka v pyžamu

Nakonec alespoň zakázali, aby se o něm psalo a dělala se mu propagace. Ústřední postavy Štěpána Šafránka a Kendyho měla původně obsadit dvojice Lukáš Vaculík (58) a Ondřej Vetchý (58), režisér nakonec sáhl po neokoukaných Křížovi a Matáskovi. Oba dostali ve škole trojky z chování, protože natáčení filmů měli během studia zakázané.

Traduje se i historka, jak se oba začínající herci šli večer bavit do vinárny.

V džínách je tam nepustili, pak už měli v hotelu jen pyžamo, vrátili se tedy v pyžamech. Popíjeli do ranních hodin, ven se jim nechtělo, došlo ke rvačce, a tak přijela policie. „Ještě nám jich pár přidali. Druhý den z nás maskérky měly radost,“ konstatuje David Matásek. V současné době herce vídáme v úspěšném seriálu Polda. „Moc mě baví,“ libuje si. „Asi po patnácti letech jsem kvůli té roli odhodil kravatu, nechal si narůst vousy a místo těch různých nažehlených rozumbradů, které jsem hrál, jsem teď lehce testosteronový chlapík, který snad i smrdí,“ dodává člen

Činohry Národního divadla. Ctitelkami obletovaný Matásek má čtyři děti se třemi ženami. Uznává, že stálost není jeho nejsilnější stránkou. „Byl jsem v různých situacích: zrazoval jsem i jsem byl zrazovaný. Ze všeho se s odstupem času snažím poučit na další cestu,“ podotýká. Ve filmu Čtyři svatby stačí, drahoušku, nehrál, spíš ho žije.

První ženou byla hudebnice a spisovatelka Eva Turnová (56), s druhou manželkou, dramaturgyní Simonou Matáskovou (52), vychovali dceru Lindu (26), která herce už udělala dědečkem. S třetí ženou Kateřinou Matáskovou (41) má dceru Marii (14) a syna Benjamina (10). Nejmladšího Antonína (3) mu porodila současná manželka Eva (31), s níž se oženil loni zjara.

Láska na skútru

Dvojici sblížil italský skútr Vespa, oba ho obdivují. „My jsme se díky Vespě i seznámili,“ říká herec. „Když manželka žila v Berlíně, koupila si ji. Potřebovala s tím zpočátku poradit a zjistila, že v Čechách je diskusní fórum fanoušků, a tak jsme se dali dohromady. Tenhle skútr hraje v mém životě jednoznačně zásadní roli.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama