Dejte si odvar z babského ucha

Díky známému filmu o Saxáně jistě víte, že se takto říkalo šalvěji lékařské. Další její lidové názvy jsou cigánovy gatě, rapaňa nebo vlčí chvost.

Šalvěj lékařská pochází ze Středomoří. V našich podmínkách roste jen zřídka, protože potřebuje slunné, teplé a suché prostředí.Můžete ji samozřejmě pěstovat v květináčích, ale bude mít nižší obsah účinných látek. Šalvěj se nesmí užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách, protože je lehce jedovatá.

Také vás může zajímat ...

Užívá se nejčastěji jako odvar ke kloktání při zánětech dutiny ústní, krvácení dásní, angíně a bolestech v krku. Proto bývá častou součástí zubních past nebo ústních vod. Má dezinfekční účinky, proto je vhodná také na vymývání ran. Vnitřně se užívá na uklidnění nervů, při střevních a žaludečních katarech a má protihlístové účinky.Snižuje pocení v období klimaktéria.

Žvýkání čerstvých listů odstraňuje zápach z úst.

Vedle hřebíčku je to tedy vhodný prostředek, jak si zajistit příjemně vonný dech.

Kloktadlo nebo žvýkat?

Na afty a angínu je výborné použít kloktadlo.Zalijete čajovou lžičku nasekaných listů šalvěje 250ml vroucí vody a necháte louhovat 5 minut, pak vlažným nálevem kloktáte každé dvě hodiny. Při bodnutí hmyzem užívejte obklad z čerstvých listů. Listy šalvěje rozdrtíte dřevěným náčiním a vzniklou kaši přiložíte na místo bodnutí.Při horečnatých onemocněních je výborný čaj ze šalvěje s heřmánkem.

V době klimaktéria pomáhá šalvějové víno. Naložíte 50g čerstvých nebo 30g sušených listů šalvěje do 0,7l vína, uzavřete a necháte louhovat 10 dnů, pak přecedíte a pijete půl skleničky vína denně.Na parodontózu pomáhá šalvěj s medem. Šalvěj má své uplatnění také v kuchyni, dodává mnoha jídlům skvělou chuť a aroma.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...