Dieta na rozladěné trávení

te z neustálého vánočního hodování rozhozený žaludek i střeva? Po těchto potravinách se vám uleví.

Také vás může zajímat ...

Tady pár chlebíčků, tamhle několik kousků cukroví, do toho sem tam svařák nebo panák domácího likéru… Poznáváte se? Jestli nejste během roku zvyklá na těžká jídla a o Vánocích si je dopřáváte ve velkém, pak vám může být pár dnů dost zle. Srovnat organismus vám pomohou tyto pochutiny.

Kysané zelí

Na bolavé břicho vám pomůže porce kysaného zelí. Mikroorganismy v této fermentované zelenině prospívají střevním bakteriím, čímž zlepšují trávení a vstřebávání živin.

Při bakteriálním kvašení se tvoří kyselina mléčná, která je chutná i zdravá. Doplníte si i vitamin C, vitaminy ze skupiny B, železo, draslík, hořčík, vápník, zinek a enzymy.

Banány

Ulevují při pálení žáhy, pomáhají při průjmu i zácpě. Jsou výživné, lehko stravitelné a nedráždí žaludek. Nacházejí se v nich fruktooligosacharidy, které jsou zdrojem potravy pro přátelské střevní bakterie. Zároveň tělu dodají vitaminy B6 a C, mangan, hořčík a draslík.

Jogurt

Jíte dostatek kysaných mléčných výrobků jako například jogurt, acidofilní mléko či zákys? Pokud ne, rozhodně je do stravy zařaďte. Obsahují probiotické bakterie, které žijí ve střevech a ulehčují trávení.

Kromě toho posilují imunitu a podporují vstřebávání vitaminů a minerálů. Do střev by se ideálně měly dostat živé, proto hledejte výrobky se živými kulturami.

Ryby

Možná vám na Štědrý den přistál na talíři kapr. Jeho smažená obalovaná verze však vašemu žaludku příliš neulehčí. Dáte-li si proto mezi svátky ještě lososa, tuňáka nebo makrelu, vaše tělo vám poděkuje.

Tyto ryby totiž obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou důležité nejen pro srdce a cévy, ale i pro dobré trávení. Výzkumy potvrdily, že lidé trpící syndromem dráždivého tračníku téměř vůbec nejedí ryby.

Vývar

Podobně jako na kocovinu i na rozladěný žaludek a střeva vám pomůže zeleninový nebo slepičí vývar. Vhodný je i při průjmech, protože doplní tekutiny, vitaminy a minerální látky.

Slepičí vývar navíc dodá také aminokyseliny, které uklidní podrážděné sliznice. Rozhodnete-li se pro bezmasou variantu, zeleninu dlouho nevařte, aby se v ní uchovalo co nejvíc živin.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

reklama