Djerba je ostrov věčného slunce

Království jasmínu, mátového čaje a sametově jemných pláží

Moře jako kafe a Čechy tu mají rádi. Tento tuniský ostrov o rozloze Prahy je jedna velká pláž. Krása tyrkysového moře, doplněna modrobílými domky, vytváří kouzelné pozadí pro skvělou a zároveň levnou dovolenou.

Také vás může zajímat ...

Kolem ostrova na kole za jediný den? Ano, i tak by se dal okruh Djerbou zvládnout. Až vás omrzí příjemné lenošení na pláži nebo u hotelového bazénu, vyrazte za poznáním. Nejlépe je začít prohlídku ostrova u Římské cesty, což je šest kilometrů dlouhá sypaná hráz, která spojuje ostrov s pevninou.

Postavili ji v mělkém moři Římané, aby mohli chodit na Djerbu a zpět pěšky. Při odlivu cesta občas vystoupí z moře a je viditelná. Krajinu na ostrově tvoří rovina, nejvyšší hora Djerby měří 52 metrů, všude uvidíte převážně poušť, datlové palmy, olivy a mimo hotelové areály občas značný nepořádek.

V zemi se platí v dinárech a je tu pro nás velmi levně, ceny jsou zhruba poloviční než v Česku.

Nejstarší synagoga

Vše o životě Tunisanů najdete v muzeu národních tradic na nejvyšším místě ostrova. Dozvíte se zde například, jak probíhá tradiční sedmidenní tuniská svatba, jak se lisuje olivový olej nebo z čeho a jak stavěli Tunisané svá obydlí.

Za prohlídku stojí také vesnice Guellala, která je střediskem ruční hrnčířské výroby. Turisté se mohou podívat přímo do dílen, za ukázku nic neplatí, ale očekává se, že tu nějaký dinár utratí. Největším turistickým lákadlem je jedna z nejstarších synagog na světě – La Ghriba.

Vstup je dobrovolný, dovnitř ale mohou ženy jen v šátku a muži v jarmulce. Pokud nemáte, nezoufejte, obojí vám půjčí zdarma u vchodu.

Hurá za suvenýry!

I tak malý ostrov má své hlavní město – Houmt Souk. Tady najdete především tržiště. Trh tu je jednou za týden a je to ten největší mumraj na ostrově. Na obrovské ploše zde najdete úplně vše, od zeleniny a ovoce přes koření a doplňky do domácnosti až po největší hadrárnu, jakou jste ještě neviděli.

A samozřejmě tu jsou i suvenýry. Buďte připraveni na smlouvání, šikovní dokážou usmlouvat cenu až na třetinu. Při prohlídce města si dopřejte výbornou arabskou kávu, kterou můžete pořídit i za pouhých 1,5 dináru (14 Kč).

Jako suvenýr se vyplatí přivézt koření, datle a olivový olej. Dobrý je turecký med a sladkosti s oříšky a medem. Stojí za to i blahodárný arganový olej a parfémy. Lidé si vozí také vodní dýmky a výhodné jsou kožené věci, vlněné deky či ručně vázané koberce.

Zlato tu nekupujte nikdy, stříbro je ale naopak velmi kvalitní.

Letecký zájezd na 8 dní do 3hvězdičkového hotelu all inclusive pořídíte již od 7 390 Kč.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...