Dlouhotrvající kašel? Může jít o CHOPN

Zkratka CHOPN znamená chronická obstrukční plicní nemoc. Dosud se o ní málo mluví, přitom jí jen u nás trpí asi 600 tisíc lidí.

Toto zánětlivé onemocnění postihující zejména průdušky a plicní tkáň a je způsobeno dlouhodobým vdechováním škodlivin, zejména tabákového kouře (aktivně i pasivně), ale i chemikálií či prachu. Vzniknout může i po opakovaných zánětech dýchacích cest nebo zápalech plic či při astmatu. Onemocnění časem vede k postupnému zužování a ucpávání průdušek a nenávratnému zániku plicní tkáně.

Také vás může zajímat ...

Tato poškození jsou nevratná. V pozdějších fázích nemoci musí být pacient občas připojen na kyslíkový přístroj, v těžkých případech hospitalizován na jednotce intenzivní péče a intubován.

Neléčená choroba může vyvolat pneumotorax (nahromadění vzduchu v pohrudničním prostoru) a plicní embolii (uzavření plicní tepny krevní sraženinou)– obojí může být rychle smrtelné.

Přijít včas je důležité Hlavními příznaky počínající nemoci je kašel, obvykle trvající déle než tři měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech a postupně se zhoršující dušnost. Ta se zpočátku projevuje při námaze, později i v klidu. Přesto hodně lidí, odhaduje se, že jich je více než polovina, tyto příznaky podceňuje a k lékaři nejde.

Přitom i tady platí, že včasná diagnóza a léčba výrazné zlepší kvalitu života a prodlouží život. A zároveň také uspoří miliardy korun na invalidních důchodech a hospitalizacích.

Moderní léčba zatím nedovede CHOPN vyléčit, výrazně ale zmírňuje obtíže, může odvrátit rychlou devastaci plicní tkáně, odstranit dušnost, zlepšit toleranci vůči fyzické zátěži, zpomalit postup nemoci, a prodloužit tak dobu dožití, a snížit úmrtnost.

Pokud tedy máte uvedené příznaky, neotálejte a nechte se vyšetřit.

Léčba na míru U léčby CHOPN se u nás povedlo nastavit pravidla tak, že pacienti dostávají léčbu na míru. Používají se inhalované léky, podávané jednou nebo dvakrát denně, ale zvláště jejich kombinace, nově i inhalačně podávané kombinace tří základních skupin léků, které se volí podle typu CHOPN u konkrétního pacienta.

V brzké době se očekává rozšíření možností biologické léčby.

Co ještě uleví
Ve vykašlávání pomáhá vzpřímená poloha, proto je dobré spaní s více polštáři. Také je dobré absolvovat takzvanou dechovou rehabilitaci, tedy nácvik správného dýchání s použitím bránice a břišní stěny. Pomáhá také lázeňská klimatická léčba, pobyt u moře nebo v solné jeskyni.

Víte, že…
… podle statistik je evidován a léčen s CHOPN jen každý třetí nemocný?
…zlepšit dýchání pomůže i hra na nějaký dechový nástroj?

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...