Do svatební síně si Josef a Jája Dvořákovi zapomněli jednu důležitou věc!

Až ve čtvrtém manželství potkal oblíbený komik ženu, se kterou už zůstal napořád.

Někdy to trvá dlouho, než se muž konečně usadí. Josef Dvořák (78) si prošel třemi manželstvími, z toho dvěma s jednou a tou samou ženou. Pak potkal Jarmilu (77), zvanou Jája a to mu pomohlo vyřešit spoustu věcí.

Narodil se sice v Horní Cerekvi, což je na Vysočině, vyrůstal ovšem v Kadani. Josef Dvořák (78) nastoupil po základní škole na gymnázium, ale protože ho učení moc nebavilo, změnil plány a raději se vyučil automechanikem.

Také vás může zajímat ...

Josefův tatínek byl ochotníkem, což budoucí hvězdu divadla Semafor hodně ovlivnilo, i když to tak nejprve nevypadalo. Jeho zájmy se spíš točily kolem sportu a aut. Rád chodil do kina, ovšem nepředstavoval si, že by jednou i on měl své publikum.

Tragický osud jedné lásky

Hercem se rozhodl stát až během vojenské služby. Pět let měl angažmá v Ústí nad Labem, když ho „zlanařili“ ze Semaforu. Už v Ústí hrál svého prvního vodníka a právě s touto pohádkovou bytostí byl pak nejčastěji spojován. Dalšího si zahrál v Semaforu v představení Kytice. Poprvé se Josef oženil v pětadvaceti letech a nikdy by ho nenapadlo, že manželský slib vysloví později ještě třikrát.

Uplynuly pouhé dva roky a následoval rozvod. Během následujícího manželství potkala Josefa velká životní tragédie, která mu naprosto zlomila srdce. Jeho tajnou láskou tehdy byla mladá, ani ne osmnáctiletá studentka. Josef se kvůli ní rozvedl, protože ji měl opravdu hodně rád. Dívka ale přišla o život následkem toho, že jí na silnici srazil bezohledný řidič.

Nezemřela hned, byla pak ještě v nemocnici v kómatu a zoufalý herec ji tam pravidelně navštěvoval. Smrt byla ale silnější a studentka svůj boj prohrála. Pro Josefa to znamenalo tak silnou citovou ránu, že už se mu nechtělo vůbec žít. Řešil svůj smutek nejprve alkoholem a pak se rozhodl, že dobrovolně skoncuje se životem. Stát se tak mělo během pracovní cesty na Kubu.

Začal plavat v oceánu dál a dál od břehu, ale naštěstí ho kolegové zachránili.

Slavit mohou dva dny najednou!

Útěchu našel Josef tam, kde to možná ani nečekal: u své druhé ženy, se kterou se kvůli studentce rozvedl. Zůstali spolu a své „ano“ si pak řekli podruhé. Ani to však neplatilo napořád a tak následoval třetí rozvod v životě oblíbeného komika. Teprve čtvrtá žena, Jarmila (77), přezdívaná Jája, se ukázala být tou pravou.

Nejprve se jí do vztahu s Josefem příliš nechtělo, ale postupně zjišťovali, že si dobře rozumí. Svůj vliv na to mělo asi i datum jejich narození – Jája je přesně o rok a den mladší. To jim pak dávalo možnost hodně dlouhých narozeninových oslav, kdy ta Josefova skončí a Jájina hned začne. Žili spolu osm let a do manželství se nijak nehrnuli, dosavadní tři zkušenosti zřejmě Josefovi stačily.

Chtěl se také vyhnout chybám, které udělal v předešlých vztazích, kdy dával přednost práci před rodinou. „Mysleli jsme si, že už to nějak doklepeme,“ vzpomínala Jája. „ale pak jsme si řekli, že bychom měli dát věci do pořádku, a tak jsme se vzali.“ Svatba ovšem málem skončila ostudou.

Ve chvíli, kdy se postavili před oddávající úřednici, zjistili oba, že jim chybí jedna velmi důležitá věc: doklad totožnosti. Jak Josef, tak Jája si totiž doma zapomněli občanské průkazy.

„Bylo to docela pikantní, ale prošlo nám to,“ přiznali.

Dokud jsou spolu, nikdo je neporazí

Josef velmi oceňuje, jakou partnerku v Jarmile získal.„Děkuji pánubohu, že mi ji seslal v pravou chvíli. Ubral mi řadu starostí a zachoval mě pro divadlo,“ prohlásil vděčně. Nechává na ní praktické věci, třeba veškeré nákupy. Jak řekl s nadsázkou, vůbec neví, jak vypadá obchod zevnitř. Jája kupuje manželovi i boty nebo oblečení, protože zná všechny velikosti.

Má navíc dobré rady a postřehy ve chvílích, které si vyžadují důležitá rozhodnutí. Rozhodně jen nepřikyvuje, ale současně ani násilím neprosazuje svůj názor. „Jája je můj diář, můj rozvrh sil, moje vychovatelka,“ pochvaloval si Josef. „a to přesto, že jí musí být jasné, že jsem od přírody nepřevychovatelný. Jsem přesvědčený, že dokud budeme spolu, nikdo nás neporazí.“ A pokračoval: „Je mazaná, přečte si vás dopředu, a když vidí, že jste v ouzkých, místo toho, aby dělala bengál, láskyplně vás vezme za ruku.

Bacha ale, nenechá si nic namluvit.“ Kromě všech zmíněných kladů dokáže Jája rovněž udržet tajemství. To se nejvíce ukázalo, když Josef Dvořák vážně onemocněl a podařilo se to utajit.

Odmítla myslet na špatný konec

Stalo se to pět let poté, co se vzali. Lékaři diagnostikovali komikovi rakovinu tlustého střeva. Po počátečním šoku se nejprve vzpamatovala Jája. Ovládla paniku a strach a byla rozhodnutá, že nepřipustí žádný špatný vývoj. Týden před Štědrým dnem proběhla operace. Aby manžela povzbudila psychicky, přinesla mu pak Jája do nemocnice dárek.

„Pod stromeček, který jsem v nemocničním pokoji nastrojila, jsem dala Pepovi dvě nádherné sekery,“ vzpomínala. A proč právě takovou neobvyklou věc? Prý proto, aby myslel na práci, která ho po uzdravení čeká na chalupě.

Josef se rychle zotavoval a začal znovu hrát divadlo, i když se kvůli jeho rekonvalescenci musely vyškrtnout scény, vyžadující fyzickou námahu.

„Každý den, kdy měl první týden v měsíci chemoterapie, odcházel z léčby rovnou do divadla na zkoušku. To trvalo půl roku,“ popisovala Jája. Později už docházel jen na pravidelné kontroly.

Hloupý omyl

Nedávno všem fanouškům Josefa Dvořáka pořádně zatrnulo. Na krátký čas se totiž na jedněch bulvárních internetových stránkách objevila zpráva, že jeho Jája zemřela. Tahle mylná informace tam dlouho nevydržela, ale mezitím ji stačila šířit dál i jiná média.

Josef dostával projevy soustrasti a musel na ně reagovat. „Je to nesmysl! Jája je v pořádku, zdravá a živá,“ vyvracel fámu. „Je to hrozné, ale alespoň bude dlouho naživu.“ Narážel tím na pověst, že koho novináři předčasně pohřbí, tomu pak bývá dopřán ještě dlouhý život.

Zamiloval se do ní okamžitě, jak ji poprvé uviděl!

Oba manžele dal dohromady seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka. Josef byl hlavní hvězdou, Jája členkou štábu. Točilo se v Karlových Varech a první natáčení den se konal seznamovací večírek. „Najednou vešla krasavice, milá, laskavá, nešlo ji přehlédnout,“ vzpomínal Josef.

Bál se, že je atraktivní Jája o dost mladší než on, ale pak zjistil, že je to jen o rok. Jája brala oblíbeného herce nejprve jen pracovně, potom ji ale jednou pozval na procházku. „Šla jsem s přesvědčením, že s tímhle klukem zaženu chmury. No a to se také stalo,“ uvedla.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama