Do všeho šla vždycky po hlavě, často ale tvrdě narazila

Proslulá hlasatelka KAMILA MOUČKOVÁ (†92) měla zajímavý život. Nejvíc ji ale srazilo na kolena, když jí kamarádka odloudila muže.

Všemi oblíbená Kamila Moučková (†92), dcera novináře a politika Viléma Nového (†82), vystudovala reálné gymnázium v Jihlavě.

Také vás může zajímat ...

V roce 1949 začala pracovat jako hlasatelka Československého rozhlasu, kde pracovala sedm let, pak přešla do Československé televize, kde se stala hlasatelkou a moderátorkou zpravodajských pořadů. A to ji vyneslo až do výšin, navíc byla i první ženou, která v televizi moderovala.

Tato profese totiž do té doby připadala hlavně mužům, a to nejen u nás, ale i v Evropě. Co se týče kariéry, nemohla si na nic stěžovat, alespoň si tím vykompenzovala fakt, že v dětství na ni rodiče neměli moc času a musela ji tak vychovávat babička.

Její otec byl totiž kovaným komunistou, a tak cestoval po celém Československu a věnoval se svým povinnostem. Jeho manželka mu byla tak oddaná, že se od něj nehnula ani na krok. V té době se u Kamily poprvé objevil strach ze samoty, kterého se do konce života už nezbavila.

Život s rodiči jí nevyšel

Když oslavila Kamila své šesté narozeniny, odstěhovala se s rodiči do Prahy. Dlouho jim společné bydlení ale nevydrželo. V roce 1939 se musela s matkou a sestrou vrátit do rodné Jihlavy. Otec totiž musel narychlo emigrovat do Anglie, protože byl v hledáčku nacistů.

V Londýně pak působil jako funkcionář KSČ. Původně s ním měla odejít celá rodina, Kamilina mladší sestra Věra (†82) ale onemocněla spálou a nemohla se vydat na tak náročnou cestu.

Pro Moučkovou to však byla další rána, nevěděla totiž, kde je pořádně doma, ve všem měla zmatek, a jak sama řekla, rozhodně kvůli tomu nebyla šťastné a spokojené dítě.

V roce 1942 kvůli otcově chybě skončila její maminka v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Nový totiž v Anglii vysílal pro BBC, všichni jeho kolegové si zvolili pseudonym, on však ne a toho se dohmátlo gestapo, které pak vyslýchalo celou rodinu.

Ochotníci ji udělali šťastnou

Původně měla být popravena, nakonec z toho ale sešlo a válku naštěstí přežila. Její maminka se vrátila z koncentračního tábora. Naštěstí přežila, ale vážila pouhých 38 kilogramů. „Tatínek na moji maminku zapomněl a našel si novou ženu.

Bylo mi to v té době, jako dítěti, velmi líto,“ prozradila. Kamilina maminka vypadala opravdu tragicky a její zdravotní stav byl opravdu vážný. Při životě ji držela prý jen víra v návrat k muži jejího srdce. To se ale nestalo.

Zrada ji těžce zasáhla. Mladá Kamila v těchto těžkých chvílích utíkala k ochotníkům, což jí velmi pomáhalo. V Horáckém divadle v Jihlavě poznala svého prvního manžela Miloše Williga (†58), kterého si vzala v pouhých osmnácti letech.

Po narození dcery Kateřiny (72) se manželství do roka a do dne rozpadlo. Kamila byla totiž bláznivě zamilovaná do rodinného přítele, lékaře, a dokonce si ho i vzala. Celou tuto situaci vždy komentovala s nadhledem a humorem.

„Jsem hodný člověk, ale svému prvnímu muži jsem hodně ublížila. A ten druhý mi to všechno oplatil,“ smála se. S druhým manželem Josefem Moučkou měla dvě děti, Barboru (69) a Ondřeje (64).

Vše se otočilo

Moučková začala mít ale pochybnosti sama o sobě. Myslela si, že není dobrou matkou ani manželkou. Sama přiznala, že byla raději v práci se svými kolegy než doma se svojí rodinou. Kromě divadla byla také zaneprázdněna vznikem Československé televize.

Kamila vsadila na jistotu a sehnala si domů mladou studentku na hlídání. To se ale rychle otočilo pro ní. Její manžel se s chůvou až moc sblížil. Moučková často vzpomínala, jak jí vrátil bolestnou ránu, kterou kdysi ona zasadila svému prvnímu manželovi.

V práci se jí také přestalo dařit. Zlom přišel v roce 1968, kdy informovala národ o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, později se zapojila do protiokupačního ilegálního vysílání.

Ve čtyřiceti dostala od otce pěstí

Její otec, jenž byl do konce života oddaným komunistou, Kamilu nikdy nepochopil a ani prý chápat nechtěl. On vpád vojsk Varšavské smlouvy obhajoval, zatímco jeho dcera vysílala zprávy z krytu. „Dostala jsem v té chvíli od něj facku.

Tatínek se ani veřejně netajil s názorem, že se Palach upálil vlastně omylem,“ líčila hádku s otcem. Kamila se za něj v té chvíli neskutečně styděla a přála si, aby takový nebyl. Sama ve svých pamětech vzpomíná: „Kvůli politice jsme spolu přes deset let nemluvili.“

Hrozně se totiž několikrát pohádali. Otec jí stále vyčítal, že je jeho dcera dubčekovec a zastánkyně pražského jara. Moučková se svěřila, že ve svých čtyřiceti letech dostala od svého otce pěstí. Od té doby spolu nebyli v kontaktu.

Točila pivo a lepila pytlíky

Až teprve rok před jeho smrtí spolu začali komunikovat, ale jen pod podmínkou, že se nebudou bavit o politice. Moučková se ze dne na den ocitla bez práce. Hlásit lidem jenom samé lži, to jí bylo proti srsti. A tím, že si dovolila být proti, ji nikdo nikde nechtěl zaměstnat.

Z něčeho ale žít musela, proto si našla přivýdělek v divadelním klubu, kde točila pivo. K tomu si našla i práci na doma, lepila papírové pytlíky. Podle jejích přátel by to v té době psychicky nezvládla, kdyby neměla po svém boku svého třetího životního partnera Jiřího Zahajského (†68).

Když podepsala Chartu 77, její život se obrátil o dalších 180 stupňů. Její děti emigrovat nemohly, nejstarší Kateřině se to ale nakonec podařilo. Ta emigrovala v roce 1968 do Anglie. Škoda že to nevyšlo i Kamile. Za svůj výkon totiž obdržela nespočet nabídek ze zahraničí.

Zradu milovaného muže málem nezvládla

S Jiřím ale byla šťastná i v Československu a podřídila mu většinu svého času. Dokonce s ním i otěhotněla, vzhledem k tomu, že měla už v té době tři děti, rozhodla se ale pro potrat. A Zahajský jí ho schválil, i když se tím tak vlastně sám připravil o vlastní potomky.

Po jedenatřiceti letech šťastného vztahu ale přišla rána, kterou vůbec nemohla rozdýchat. Jiří ji opustil kvůli její kamarádce Janě Brejchové (80). Takovou zradu nedokázala Kamila přenést přes srdce. „S Jirkou jsme se milovali jako dva blázni.

Ta láska byla s věkem čím dál silnější. O to hůř jsem jeho odchod přijala,“ svěřila. Sama přiznala, že bez něj málem zemřela. Kamila Janu nemohla ani vystát a dlouho spolu nemluvily. K usmíření nedošlo ani v roce 2007, kdy měl Zahajský pohřeb.

Brejchová dokonce Moučkové zatajila, kde se nachází jeho hrob. „Všem lidem jsem vždycky odpustila, Janě zkrátka ne!“ řekla s přesvědčením. Před dvěma lety ale otočila, sdělila, že už jí je to všechno jedno a že jí je Brejchové vlastně i líto.

Tím tak celou kapitolu uzavřela. Sama asi měla jiné starosti. V posledních letech Moučková bojovala se zhoršeným fyzickým a psychickým stavem. Trápila ji bolavá páteř, kterou nešlo operovat. V posledních týdnech života se o slavnou hlasatelku staraly sestry Boromejky, ale svůj boj bohužel 24. listopadu prohrála.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama