Do života herečky dvakrát zasáhla smrt

Dana syslová a Vlastimil Hašek byli nerozluční, přesto u nich občas létalo nádobí a křičelo se.

Věčná optimistka DANA SYSLOVÁ (74) se dodnes necítí na svůj věk. I když už dávno překročila sedmdesátku, pořád má obrovskou chuť do života. A to i navzdory tomu, že ji osud připravil o milovaného manžela VLASTIMILA HAŠKA (†63) a syna JIŘÍHO (†25).

Stále to vypadá, že Daně Syslové (74) navzdory všem životním tragédiím vůbec neubývá elánu a sil. Herečka má pořád svůj typický účes a na jevišti či před kamerou odvádí jeden bezchybný výkon za druhým.

Také vás může zajímat ...

Proto je smutné, že i tak výjimečná dáma, jakou Dana dodnes bezesporu je, často zažívala chvíle, kdy o ni producenti nestáli. Právě tehdy jí byl největší oporou její manžel Vlastimil Hašek (†63), který jí říkal, aby byla trpělivá, že její čas určitě přijde.

Brzy se naštěstí ukázalo, že měl zkušený Vlastimil pravdu. Zatímco na spoustu jejích vrstevnic fi lmaři už dávno zapomněli, Syslová si na nedostatek práce
rozhodně nemůže stěžovat.

Narodila se za dramatických okolností

Budoucí herečka se narodila 11. listopadu 1945, a už okolnosti jejího příchodu na svět byly velmi dramatické. Její otec byl totiž francouzský válečný zajatec a maminka Češka, totálně nasazená v Německu.

Tam se oba mladí lidé také poznali. Maličká Dana se narodila krátce po té, co se její rodiče, každý zvlášť, vrátili do svých domovů. Protože ani jeden z nich nechtěl opustit svoji rodnou vlast, tak jejich vztah časem zanikl pro velkou vzdálenost.

O svém otci Dana ví jen to, že to byl Francouz. Maminka jí totiž nikdy neřekla žádné podrobnosti a jen své dceři sdělila, že už zemřel.

Musely se obejít bez mužů

Své dětství trávila Dana s prarodiči na venkově, kde ji maminka o víkendech pouze navštěvovala. Přesto ve své dceři probudila hlubokou lásku k literatuře.

I když musela vyrůstat bez tatínka, byla celý život přesvědčená, že jí otec vlastně nescházel. Ženy v jejich rodě byly odjakživa tak velké osobnosti, že se bez mužů zkrátka obešly.

Snad až po mnoha letech herečka pochopila, že bez typického rodinného zázemí byla v životě o leccos ochuzená. A že právě nepřítomnost otce způsobila, že si našla partnera o mnoho let staršího, než byla ona sama.

Neznala televizi ani divadlo

Dnes se zdá téměř k neuvěření, že Dana jako malá neznala televizi. Doma ji neměli a jen se na ni občas jezdili dívat do podniku, kde tehdy její maminka pracovala. Při jedné takové příležitosti viděla Syslová v televizi pořad o divadle. Ani nevěděla, že vůbec něco takového existuje.

Protože ještě jako dospívající dívka stále netušila, co bude po ukončení školy dělat, napadlo ji právě divadlo. Když to Syslová oznámila svému třídnímu, dozvěděla se, že to nebude tak jednoduché, jak si ve své naivitě představovala.

Učitel jí totiž vysvětlil, že ke zkouškám na DAMU musí mít náležitou přípravu, a dokonce jí sám našel dramatický kroužek, kam pak pilně docházela. Už brzy se ukázalo, že se její snaha vyplatila. Na DAMU ji totiž vzali hned napoprvé.

Typická holčička ze slušné rodiny

Syslová později vzpomínala, že jí chvíli trvalo, než se zařadila mezi ostatní studenty. Díky různým tehdejším školským reformám totiž maturovala už v sedmnácti, takže byla ze všech nejmladší.

Navíc měla vypadat jako typická dívka ze slušné rodiny, takže do tohoto bohémského prostředí hned nezapadla. Naštěstí se hned ve svém prvním angažmá v pražském

Divadle Komedie, kam nastoupila v roce 1964, seznámila s kolegou a budoucím manželem Vlastimilem. Dokonce spolu v jejím úplně prvním představení hráli milenecký pár. Daně ale vůbec nevadilo, že byl Hašek o celou jednu generaci starší než ona, právě naopak.

Zpočátku bylo vše zalité sluncem

„Najednou v mém životě byl silný mužský element, který jsem dosud neznala,“ vzpomínala herečka a dodávala, že se jí moc líbilo, jak o ni manžel láskyplně pečoval, a že ji taky tak trochu vychovával, a ochraňoval před všemi nástrahami světa.

Syslová dokonce vyprávěla, že o ni tak dlouho pečoval, až bylo jejich první dítě na cestě. Takže se ti dva v roce 1969 vzali a během manželství se jim narodili dva chlapci, Jiří (†25) a Daniel (50). Počátky jejich vzájemného soužití byly doslova zalité sluncem.

Vlastimil byl sice úžasně nepraktický, dokonce nedokázal zatlouct ani hřebík, zato však uměl skvěle vařit.

Začalo to mezi nimi jiskřit

Navíc Syslová nikdy nemusela řešit tak dobře známý problém mnoha maminek, jak skloubit práci a mateřství. Dlouho s nimi totiž bydlela manželova neprovdaná teta.

„Byla to vlastně naše chůva, děti ji milovaly,“ vyprávěla herečka, která se tak po obou porodech mohla poměrně brzy vrátit do divadla. I tato zdánlivě ideální skutečnost měla svou stinnou stránku.

Jednou totiž Daně synové vyčetli, že každá jiná maminka je večer s dětmi doma a čte jim pohádky, zatímco ona odchází pryč. Jak ubíhaly roky, objevily se v manželství Dany a Vlastimila sem tam nějaké trhliny. Vedle Haška totiž dospěla z mladé dívky v energickou ženu, takže to mezi nimi začalo občas jiskřit.

Vlastimil byl totiž cholerik, který vyletěl kvůli každé hlouposti, a herečka mu pochopitelně nic nedarovala.

Manželce zemřel přímo v náručí

Přesto se ale velmi milovali až do jeho předčasné smrti. Ačkoli měl Vlastimil dlouho problémy se srdcem, všechny překvapilo, když v roce 1992 po návratu z nemocnice dostal náhlý infarkt a své ženě zemřel v náručí.

Bohužel, ještě tentýž rok krutá smrt udeřila podruhé. Krátce nato se totiž oběsil jejich starší syn Jiří. Ačkoli to pro Danu byla strašná rána, dokázala ten den odehrát v divadle představení. To jen ukazuje, jak silná Dana je.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...