Dodržení slibu manželovi stálo Alenu Mihulovou hodně sil a bolesti!

„Dlouho jsem nevěděla, co mu je. Měnil se mi před očima. Dávala jsem vinu sama sobě, že dělám něco špatně.“

Pokud se do sebe dva lidé opravdu zamilují, na věk nekoukají. A může to být klidně i téměř rozdíl dvou generací, jako v případě herečky Aleny Mihulové (54) a režiséra Karla Kachyni (+79). Přesto jim tenhle neobvyklý vztah vydržel až do partnerovy smrti.

Také vás může zajímat ...

V sedmnácti letech byla Alena Mihulová (54) pohlednou mladičkou dívkou. Kdyby bývala chtěla, určitě by si vybrala mezi stejně starými, nebo jen o něco staršími ctiteli. Osud jí ale přivedl do cesty muže o mnoho let staršího a ona nikdy nelitovala.

Nevěděla, co chce dělat

Herečkou se původně Alena stát nechtěla. Měla namířeno na zemědělskou školu, ale tam ji nevzali kvůli její útlé postavě. Sdělili jí prostě, že takhle malou a hubenou dívku přijmout nemohou, protože by mohla pracovat tak maximálně v drůbežárně. Musela si tedy zvolit jiný obor a vybrala si ekonomickou školu. Ukázalo se, že to není to pravé.

„Už v prváku jsem měla čtyři čtyřky a bála jsem se, že mě vyhodí,“ vzpomínala. Ve volném čase tehdy chodila amatérsky hrát divadlo. Zatoužila i po nějaké filmové roli. Když od jedné kamarádky zjistila, že se koná konkurz na hlavní představitelku ve snímku Sestřičky, rozhodla se, že to zkusí. Přemluvila kamarádku, aby šla s ní.

V té chvíli neměla tušení, jak moc se tímhle rozhodnutím změní celý její život. Nejprve si ovšem nedělala moc velké naděje. Konkurzu se zúčastnily tři tisíce zájemkyň. Alena si přesto věřila, že roli dostane.

Když ovšem viděla kolem sebe samé dlouhonohé blondýnky, její přesvědčení se vytrácelo.

Nejprve bič, potom cukr

Možná si tvůrci vybrali Alenu proto, že byla hlavní hrdince v lecčems podobná. Neměla s muži žádné zkušenosti, byla společensky neprůbojná. Její první setkání s osudovým mužem Karlem Kachyňou (+79) nebylo nic moc. Alena netušila, že ten muž, který seděl v dámské šatně a sledoval, jak ji kostymérky oblékají, je režisérem filmu.

„Říkala jsem si, co tady ten chlap sedí a čučí na ženské.“ To, že se jedná o režiséra, si naplno uvědomila hned při natáčení první scény. Text k záběrům na porod v sanitce se Alena sice naučila, ale jakmile padla klapka, nedokázala si vzpomenout. Cholerický Karel Kachyňa prý křičel, že ji zabije. Naštěstí se Alena nezalekla a starší muž pochopil, že dobrým slovem svede víc.

Podařilo se mu nejen přimět začínající herečku ke skvělému výkonu, ale ona se do něho navíc bláznivě zamilovala. Oba si přitom uvědomovali, jak velká časová propast je dělí. Nejprve se snažili vztah ukončit, a to několikrát. Vždy se k sobě ale zase vrátili. Udržovali tedy všechno v tajnosti.

V té době stále ještě Alena svému osudovému muži uctivě vykala.

Svatba s jednou podmínkou

Rodiče Aleny po odhalení toho, do koho je jejich dcera zamilovaná, všechno přijali kupodivu s klidem, překvapivě i maminka. „Byla spokojená, že si beru člověka, který miluje mě a já jeho,“ konstatovala herečka. Ke svatbě ale došlo až po deseti letech vztahu a pod podmínkou, kterou si režisér dal: že budou mít spolu potomka.

Ke svým sedmdesátým narozeninám tak dostal Karel ten nejkrásnější dárek, dceru Karolínu (25). Alena věděla, že věkový rozdíl se jednou projeví a ona zůstane sama. S tím vědomím svému manželovi slíbila, že se o něho postará až do úplného konce. Dodržela to, ale stálo jí to hodně sil a bolesti.

Karla měl dvě vážné nemoci, ale o které konkrétně šlo, Alena nikdy veřejně neprozradila – to bylo také součástí jejího slibu. „Dlouho jsem nevěděla, co mu je. Jenom jsem viděla, že se mi mění před očima. Dávala jsem si vinu sama sobě, že dělám něco špatně,“ popisovala později. Poslední rok a půl vztahu tak znamenal pro Alenu velkou zátěž a utrpení. Její manžel zemřel v 79 letech.

Láska, které by na první pohled nikdo nedával příliš šancí, naplnila opravdu rčení „dokud vás smrt nerozdělí“!

Chtěla mít více dětí, ale okolnosti tomu nepřály!

Pokud by její partner nebyl v tak vysokém věku, měla by Alena určitě i další potomky. „Hodně jsem na to myslela před lety, kdy ještě nebylo tak běžné jako dnes, že ženy po čtyřicítce rodí,“ přiznala herečka. Se svojí jedinou dcerou má ale skvělé vztahy a bez problémů přijala i její odlišnou sexuální orientaci. Byla vděčná za to, že se jí v osmnácti letech Karolína svěřila.

„Když mi to řekla, potřebovala jsem jí dát hlavně najevo, že na to není sama,“ konstatovala.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...