Dokud budou spolu, nic je neporazí

Poprvé se spatřili v karlovarském hotelu na večírku.

JÁJA DVOŘÁKOVÁ (73) byla krásná a muži po ní pokukovali. Nejvíc JOSEF DVOŘÁK (74). Herce a divadelního ředitele Josefa Dvořáka (74) zná celý národ. Ale zdaleka ne každému je známo tajemství jeho pestrého soukromého života.

Rodák z Horní Cerekve prožil dětství v Kadani, a bylo to dětství rušné a plné drobných radostí. Jako kluk nezkazil žádnou legraci. Málokdo ví, že dostal při křtu ještě druhé jméno Voloďa. Stalo se tak z vděčnosti k ruskému sedláku Voloďovi, k němuž byl hercův dědeček v zajetí přidělen na práci.

Sedlák se k němu choval mimořádně slušně. Jedinečný vypravěčský talent prý Josef zdědil právě po dědečkovi, který během první světové války bojoval na východní frontě a padl do ruských rukou. V Kadani bylo ve své době několik partiček, které se předháněly v tom, kdo vymyslí úžasnější „koninu“.

Také vás může zajímat ...

Navstevnici_CT_M. Schmeiedberger02

Malý Josef Voloďa Dvořák a jeho věrní jednou takhle brzy zrána vykradli letní kino, konkrétně odcizili z plotu biografu několik prken a během dopoledne z nich postavili nádherný kajak. Ostatní kluci byli pozváni na slavnostní spuštění.

Loď to byla nádherná, ale bohužel šla během několika minut ke dnu. Komediální talent se u Josefa Dvořáka projevil velmi záhy. Přesto se vyučil automechanikem, ale už v té době začal hrát divadlo s ochotníky a velmi rychle se prosadil díky svéráznému hereckému nadání.

V letech 1965 až 1970 působil v Kladivadle v Ústí nad Labem. Pak už pochopitelně následoval přesun do Prahy, kde se při natáčení snímku Nevěsta Josef Dvořák seznámil s Jiřím Suchým. Ten si na herce, který ve filmu ztvárnil podivína sbírajícího panenky, za tři roky vzpomněl a přizval jej do divadla Semafor.

Dvořák nejprve ztvárňoval maličké role. Ovšem jednoho dne při zkouškách Kytice zaskočil za kolegyni hrající Polednici a přítomné svým výkonem doslova nadchl. Další jeho role v téže hře – vodník – by se dala považovat za osudovou, vodníka pak ztvárnil mnohokrát, mimo jiné i ve slavném seriálu Arabela.

Hastrmanska povidacka

Později kolem sebe soustředil samostatnou hereckou skupinu, která se stala základem Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Založil ji v roce 1990 a zájezdová představení po celé republice pořádá dodnes.

Milovníci jeho postav ale sotva uvěří, že tak skvělý komik může být v soukromém životě zarputilý introvert, kterého je občas velmi obtížné přimět i k běžné komunikaci.

A „donutit“ ho k nějaké legraci, k běžnému zavtipkování, to už je přímo nadlidský výkon. Že by ale byl pesimista, to rozhodně odmítá. Vysvětlení je nasnadě: když máte permanentní žertování v popisu práce, doma pak ještě rádi nasadíte vážnou tvář.

Ruku v ruce s tím, jak zářil na divadelních prknech, přicházela i televizní a filmová sláva. První větší roli dostal ve známé komedii Jáchyme, hoď ho do stroje, kde hrál automechanika Bédu Hudečka. Ta zřejmě nejslavnější ho potkala v roce 1984.

Tehdy představoval kuchaře jménem Svatopluk Kuřátko Jednalo se o první seriál, v němž měli diváci možnost v určitých fázích ovlivnit, jak bude děj příběhu pokračovat. Hlasovalo se prostřednictvím vypínačů: rozsvěcováním nebo zhasínáním žárovek.

Dvořákovým hlasem mluví i řada populárních postaviček z Večerníčků, mimo jiné Maxipes Fík nebo králíci z klobouku Bob a Bobek. Po sametové revoluci získal Josef Dvořák také několik dramatických rolí, většina diváků si ho ale vždycky spojí především s komickými postavami.

Osobní hercův život byl vždy poměrně složitý, jako na houpačce. Josef Dvořák uzavřel celkem čtyři manželství – se třemi ženami. První manželství s Arnoštkou bylo velmi krátké, ačkoli se manželům narodila dcera Monika (47).

Po Arnoštce přišla Zuzana, ta Josefovi porodila dceru Zuzanku (38). Do vztahu však zasáhla nevěra, protože herec se zamiloval do mladé studentky práv Aleny (†18). Kvůli ní se opět rozvedl, lásku však zničila osudoví tragédie.

Dívku srazilo v den jejích narozenin auto, nehodu nepřežila. Herec se po ztrátě své milované propadl do hlubokých depresí, které marně léčil alkoholem, a několikrát prý uvažoval i o sebevraždě. Životní krizi vyřešil poněkud nečekaně: vrátil se k druhé manželce Zuzaně, znovu se s ní oženil, ona porodila druhou dceru.

Bohužel i toto manželství zkrachovalo. Herec si to už umí vysvětlit: pořád byl v práci. Z domu odcházel před svítáním a vracel se zase za svítání. Vůbec nedokázal žít rodinným životem. Nepamatuje si, že by někdy s rodinou snídal, obědval, večeřel.

A pak se konečně objevila Jája (73) a strastiplné hledání životní partnerky skončilo. Jája byla ta pravá! Seznámili se při natáčení seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka v Karlových Varech. V hotelu byl seznamovací večírek a vtom vešla krasavice, na které mohl Dvořák oči nechat.

Kolem Jáji se točila spoustu mužů, a tak si ji herec musel tvrdě vybojovat. Psal se rok 1983, Jája pracovala jako produkční. Josef ji pozoroval při práci a všiml si, že ta žena je ke každému milá a laskavá, že se stále usmívá.

Josef Dvorak, vnuk Oskar

Pozval ji na procházku a ona šla s přesvědčením, že tenhle kluk umí zahnat všechny chmury. Josef ji přesvědčil, že tomu tak doopravdy je. Nazývá ji Matkou Terezou, která mu vnáší do hektického života řád.

Skamarádila se s Josefovými bývalými manželkami i dětmi z předchozích manželství. Je to světice. S Jájou se brali v roce 1991, ke svým třem dětem tak Dvořák vyženil i její dceru. Jáju láskyplně nazývá svým diářem, rozvrhem, svojí vychovatelkou – přestože jí prý musí být jasné, že je Pepa od přírody nepřevychovatelný.

Je přesvědčený, že dokud budou ve svornosti spolu, nikdo je neporazí. Ona zase obdivuje jeho herecké umění, skoro v každém představení nachází prchavý tragikomický okamžik, který ji vždycky nadchne. Vidí manželovi do hereckých karet, přesně ví, co udělá a jak se při tom zatváří.

Považuje manžela za komika od boha. Je do něho více než třicet let doopravdy zamilovaná. Josef tvrdí, že hysterické scény se v jejich domácnosti nekonají. Jakmile Jája vidí, že je manžel v úzkých, nekřičí, ale láskyplně ho vezme za ruku.

Přesto má svoje drobné zlozvyky – vlastně oba je mají. Josef je například proslulý žárlivostí, všechny muže považuje za vilné kocoury, kteří nemají jiný cil než odlákat od něho jeho milovanou manželku. Také Jáje zazlívá její oblíbené „babince“.

Manželka nezapomene nahlásit, kdy se přesně vrátí domů, ale ve skutečnosti se připlíží o tři až pět hodin později. Prý že si to nestačily dopovídat. Jája zase tvrdí, že kolem Josefa ženy běhaly přece odjakživa, někdy krasavice, jindy čarodějnice toužící v prvé řadě po jeho penězích.

Ale protože tohle manželství má základy pevné jako ze žuly, neohrozí ho ani vilní kocouři, ani ziskuchtivé čarodějnice. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...