Domácí výrobky z bylinek

Lidé se navracejí ke zvykům svých předků a používají sílu přírody k výrobě různých čajových směsí, mastí, ale i sirupů. Zkuste to i vy! Budete překvapeni, jakou vám to udělá radost.

V přírodě najdete celou řadu léčivých rostlin, které svojí silou mohou pomoci od nejrůznějších neduhů. Není nic snazšího než si bylinky nasbírat či vypěstovat doma a následně je zpracovat do domácích výrobků. Ty mají celou řadu výhod. Jednak je můžete použít tak, aby vám co nejvíce pomohly, ale také hlavně víte, co si do směsí dáváte.

Prvním typem výrobků jsou čajové směsi.

Čajové směsi

K jejich výrobě budete potřebovat usušené bylinky a uzavíratelnou nádobu. Bylinky si namíchejte podle toho, na jaké problémy je budete používat. Pokud chcete mít směs například na nachlazení, volte takové bylinky, které vám obvykle pomáhají a které jsou na nachlazení vhodné.

Bylinné sirupy

Nejenže vám krásně osladí život, ale díky účinným látkám mohou posílit například vaši imunitu. Pamatujte na to, že při výrobě je důležitá nejen samotná bylinka, ale také množství vody a cukru.

K výrobě sirupu budete potřebovat zhruba půl kila čerstvých bylinek, můžete zkusit například mátu nebo levanduli, na toto množství pak 750 gramů cukru, 1 litr vody a 2 citrony.

Bylinky namočte do vody, pokrájejte do směsi citrony a dejte vařit. Jakmile bude voda vřít, nechte směs povařit deset minut a následně odstavte. Poté nechte bylinky ve vodě zhruba jeden den louhovat, aby se z nich uvolnily všechny léčivé látky. Pak přeceďte a přidejte cukr, směs opět krátce provařte a nalijte do čistých sklenic.

Pečlivě uzavřete a uschovejte nejlépe ve stínu a mírném chladu.

Vonné sáčky

Vůni bylinek můžete cítit i ve svém šatníku. Stačí si bylinky usušit a naplnit jimi bavlněné sáčky. Ty pak můžete umístit do skříně nebo je použít jako jehelníček. Vhodná je například mateřídouška, pokud budete chtít něco účinného proti molům, vsaďte na levanduli.

Bylinné masti

K jejich výrobě vám postačí sádlo a čerstvě nasbíraná bylina. Zkuste například měsíček. Budete potřebovat květy měsíčku, které dáte do hrnce s rozpuštěným sádlem, celá směs by měla být hustá. Poté zahřejte a nechte vařit alespoň půl hodiny. Následně nechte vychladit a odpočinout do druhého dne. Poté směs opět nahřejte a přes plátýnko přefiltrujte. Směs plňte do malých skleniček.

potřebovat usušené bylinky a uzavíratelnou nádobu.

Bylinky si namíchejte podle toho, na jaké problémy je budete používat. Pokud chcete mít směs například na nachlazení, volte takové bylinky, které vám obvykle pomáhají a které jsou na nachlazení vhodné. Bylinné sirupy Chcete pocítit sílu bylin i v zimním období? Zkuste si udělat bylinné sirupy.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...