Můj čas na kafíčko komerční sdělení

Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s návěstidly, semafory, železničními přejezdy, tramvajemi. Jednou bude doprava maximálně bezpečná a plynulá – na konci pak výrazně automatizovaná.

Avšak zatím je cílem „jenom“ pomoci plynulosti automobilové dopravy a stejně tak i její bezpečnosti.

Už několik let běží v Česku projekt „C-Roads Czech Republic“ – úzce spojený s evropskou iniciativou „Platforma C-Roads“, jež je unikátní výsledkem společné aktivity tří ministerstev dopravy, a to České republiky, Rakouska a Německa. Česko je tak prvním ze tří iniciátorů, ostatně mezinárodní platforma vznikla v prosinci 2015 právě v Praze, třebaže sídlo má ve Vídni.

V Brně se do testů zapojil i hasičský záchranný sbor a dopravní podnik, v jehož vozidlovém parku je 720 vozidel MHD schopných komunikace V2X.

Česko – Rakousko – NěmeckoEvropa primárně uvažovala o komunikaci na silnicích a dálnicích, Češi šli ale dál. Přinesli chytrou komunikaci i do měst – konkrétně do Brna, které v současnosti následuje 40 dalších evropských měst.

C-Roads představuje vizi a realizaci lepší dopravní komunikace napříč Evropou. Ve všech pilotních oblastech jednotlivých projektů jsou zaváděny systémy C-ITS (kooperativních inteligentních dopravních systémů) na mnoha lokalitách v ČR. Jsou na několika železničních přejezdech, na vybraných úsecích dálnic D1, D5 a D11. Na C-Roads se napojily dopravní podniky, op Brnu následovala Ostravě, Plzeň, Praha. Systém upozorňuje v reálném čase na možné kolizní situace, které mohou skončit až nehodou, ale i na potenciálně nebezpečná místa (přejezdy, silnice u škol).

Budoucnost bude… bezpečná

Projekt C-Roads nedávno dokončil první fází, na podzim se spustila druhá, mezinárodní. A příští rok by se mělo C-Roads ukázat v ostrém provozu.

A mělo by to být nesrovnatelné s dneškem. Řidič, který systém použije, by totiž vůbec neměl poznat, že přejel z jednoho státu do druhého, a přitom musel zařízení znovu nastavovat nebo cokoliv podobného řešit.

Teddy Leung / Shutterstock.comHasiči mají zelenou

Hasiči v Brně jsou součástí testu už přes rok. Když například mají zapnutou výstražnou signalizaci, na semaforu před nimi naskočí zelená. Přednost v jízdě mají zatím jen na 31 křižovatkách po městě. „Na střeše máme anténu, která vysílá a komunikuje jak s ostatními vozidly, která jsou vybaveny obdobnými systémy, nebo s jednotkami umístěnými na křižovatkách,“ popsal vedoucí pracoviště IZS a služeb jihomoravských hasičů Bronislav Kocman.

Auta budou umět víc

Už teď má systém senzační výsledky. Jediným omezením je zatím to, že jde o testovací mód na vybraných místech v Brně a okolí dálnic. „Řidič vidí informaci, že je před ním třeba nějaká událost, ať už je to práce na silnici nebo třeba nehoda, kolona. Jsme schopni zobrazovat různé informace v okamžiku, kdy je detekujeme,“ vysvětlil vedoucí oddělení inteligentních dopravních systémů Ředitelství silnic a dálnic Roman Voříšek. V budoucnu by auta měla dokonce sama reagovat, třeba zpomalit nebo před překážkou rovnou zastavit.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden