Dovedete naslouchat svému tělu?

Čínská medicína vychází z astrologie a z přirozené rovnováhy sil v našem těle.

Víte, že každý z orgánů má během 24 hodin svou dobu vrcholu činnosti a ta během dne kolísá? Během dne a noci se v každé dvouhodině daří nejvíc i nejhůř jednomu orgánu. Řiďte se proto svými orgánovými hodinami, a budete spokojená a v harmonii.

23. – 1. hodina
ŽLUČNÍK

Také vás může zajímat ...

Kolem půlnoci v těle pracuje především žlučník. Ti z nás, kteří s ním mají potíže, se obvykle v tomto čase probouzejí a nemohou spát. Většina žlučníkových záchvatů přichází právě během noci. Nejen tělo, ale i mozek bilancuje svou celodenní činnost a odvrhuje tak všechno nepotřebné.

1.– 3. hodina
JÁTRA

V tento noční čas vrcholí čištění našeho organismu a aktivují se játra. Měli bychom jim dopřát klid, neponocovat a ani nepít alkohol. Játra jsou čistička – odstraňují z těla všechny jedy.

V tento čas je tělo nastaveno na útlum. Mějte se na pozoru, pokud v tento čas musíte pracovat nebo cestovat.

3. – 5. hodina
PLÍCE

V tuto dobu časně ráno se aktivují naše plíce. Kuřáci, astmatici a nemocní na průdušky mívají potíže s dýcháním, objevuje se
kašel, sípání apod. V této době je tělo stále v útlumu, přetrvává nižší tlak a v našem myšlení se projevují největší úzkosti a strachy, které nás často budí ze sna.

5. – 7. hodina
TLUSTÉ STŘEVO

Tlusté střevo je v těchto ranních hodinách v nejvyšší činnosti, tak je vhodné zvyknout si na vyprazdňování právě v tento čas. Pulz začíná být rychlejší a je to ideální čas k probouzení. Minimální činnost vykazují ledviny, které jsou v největším klidu z celého dne. Proto se vyhněte stresu a spěchu.

7. – 9. hodina
ŽALUDEK

V nejvyšší pohotovosti je ráno náš žaludek. Je vhodné v tuto dobu dodat tělu velkou zásobu vitaminů. Tělo potřebuje dostatek tepla, a teplá snídaně je protovhodná. Psychická aktivita začíná stoupat a zvyšuje se schopnost soustředění. Minimální činnost
právě nyní vykazuje srdce.

9. – 11. hodina
SLEZINA A SLINIVKA

Aktivují se vaše slinivka břišní a slezina. Je to také jediná doba, kdy je tělo schopno dobře strávit i sladké pokrmy. Kolem 11. hodiny nastává vrchol duševní aktivity, a tak tento čas maximálně využijte. Srdce i krevní oběh fungují na plné obrátky a mozek je správně prokrvený.

11. – 13. hodina
SRDCE

V tuto dobu vykazuje maximální činnost naše srdce. Proto nezatěžujte své tělo velkým množstvím jídla a kávy. Pro lidi se sklony k infarktům je proto tato část dne nejrizikovější. Naopak minimální činnost vykazuje žlučník. Ale naše výkonnost je vysoká, takže pociťujeme jen minimální zátěž.

13. – 15. hodina
TENKÉ STŘEVO

Ideální doba, kdy si dát oběd. Jezte v poklidu, ať může tělo živiny dobře strávit. Práh citlivosti máme nejnižší, takže je právě teď správná doba k návštěvě zubaře. V důsledku trávení se krev soustředí do vnitřních orgánů a duševní činnost je v útlumu. Nejpomalejší jsme kolem 14. hodiny.

15. – 17. hodina
MOČOVÝ MĚCHÝŘ

Nejvíc pracuje náš močový měchýř a trávicí systém lépe přijme i těžké jídlo. V 17 hodin stoupá hladina cukru v krvi a také naše schopnost soustředění a paměť. Je to skvělý čas pro sport i návštěvy kurzů. V minimální činnosti jsou plíce, takže doporučujeme v této době omezit kouření.

17. – 19. hodina
LEDVINY

Nejaktivnější jsou ledviny, proto v tuto dobu nejvíc pijte, abyste podpořili jejich proplachování a vylučování škodlivin. Aktivní jsou i nadledvinky, které prokrvují dolní polovinu těla. Kolem 18. hodiny klesá citlivost na fyzickou bolest a kolem 19. hodiny na vás přichází únava a sklony k nervozitě.

19. – 21. hodina
KREVNÍ OBĚH

Je to čas vynikajícího vnímání, do činnosti se dostává vaše srdce a krev. V tento čas poslouchejte hudbu, věnujte se sobě nebo rodině a důležité věci řešte až ráno. Do 21 hodin paměť dobře pracuje a psychické reakce jsou poměrně rychlé. Minimální činnost ale vykazuje žaludek.

21. – 23. hodina
TŘI ZÁŘIČE

Tělo se pomalu připravuje ke spánku a vaše imunita je na vrcholu. V tuto dobu jsou podle čínské medicíny v činnosti tři důležité body, které se nacházejí v oblasti žaludku. Tyto body jsou v přímém napojení na vesmír a tak byste si měli už navodit klidnou atmosféru k blížícímu se spánku.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...