Dovolená u Černého moře – Bulharsko

V Bulharsku prožijete skvělou a levnou dovolenou, na kterou můžete odjet klidně autobusem, jako se sem jezdilo už kdysi. Výhodou je, že se s Bulhary určitě snadno dorozumíte. Už dávno se sem nejezdí jen do velkých letovisek, ale za čistým mořem, letní pohodou a dobrým jídlem. Poradíme vám ta nejzajímavější místa, kde si odpočinete.

Zlaté písky

Také vás může zajímat ...

Jemný písek na pláži má skutečně zlatou barvu. Ve spojení s teplou černomořskou vodou je to ideální koupačka. U břehu je tady do moře typický schůdek a pak dlouhá mělčina. Ceny jsou tu přece jen vyšší, ale skvělou zmrzlinu si určitě dáte. Celé letovisko je v kouzelném svahu, obklopené přírodní rezervací, Hanučskými lesy.

Pohodlnou procházkou se projdete pod hustými korunami stromů k prameni Fontána sedmipočetniků nebo dál až k monastiru Aladžá s komůrkami ve vápencových skalách a mohutným léčivým pramenem.

Na pobřežní promenádě láká k posezení množství kaváren, restaurací, nebo i třeba laviček a odpočívadel ve stínu.

Balčik

Levnější a malebné, to je nejsevernější bulharské letovisko nad širokým zálivem. Spíš pro návštěvníky, kteří chtějí být blíž domorodcům a jejich zvykům a životu. Ze zdejších kamínkovitých pláží vystupují do moře dlouhá betonová mola. Kdo nemá rád kamínky, spokojí se s centrální pláží s lehátky a slunečníky. Hotely jsou kousek od moře a většinou mají i vlastní bazén.

Historické městečko, založené antickými Řeky, postavené z bílého pískovce, láká k procházce hlavně v podvečer. Musíte tady okusit vynikající kuchyni s rybími specialitami. Za návštěvu stojí palác královny s botanickou zahradou.

Příjemně se projdete kolem bahenních lázní Tuzlata.

Primorsko

Primorsko je takový malý kousek Česka. Všude se česky domluvíte, nápisy jsou v češtině. Protože sem tradičně Češi léta jezdí. Líbí se jim dlouhé a celkem volné pláže (dokonce i nudistické), ale i okouzlující tiché malé zátoky, pokryté kamínky a mušličkami, zvoucí k romantickému posezení či zaplavání. K tomu příznivé ceny a oblíbené rodinné penziony.

Určitě ochutnejte něco z místních výborných pekáren. Často tady hrají místní lidové kapely. Větší hotely mají své bazény a vůbec je tady vidět rychlý rozvoj. Kousek je i aquapark, ale trochu drahý. Procházkou se dostanete k ptačí rezervaci Ropotámo.

Stojí za to výlet do malebného Sozopolu nebo do druhého největšího města zdejší oblasti, do Burgasu.

Sluneční pobřeží

Resort Slnčev brjag je jedno velikánské sídliště a obchoďák, taková továrna na rekreaci. Velké paneláky z dob socialismu se ještě rozrostly. Kousek od nich je ale široká a 8 kilometrů dlouhá pláž. Voda v moři je tak čistá, že za ni pláž získává ocenění, modrou vlajku. Vstup do vody je pozvolný, vhodný i pro děti a neplavce.

Jen pozor, občas vítr zvedne velké vlny, někomu se ale pohoupání líbí. Kdo je aktivnější, ocení blízkost aquaparků. Ten větší, Action aqvapark, nabízí devět tobogánů a hodně rychlou klouzačku.

Milovníci nákupů se vyžijí v bohaté nabídce obchodů, ale mohou navštívit třeba místní trh, kde je k dostání proslulý růžový olej nebo lidová keramika.

Sozopol

Městská pláž kousíček od starého města a centrálního parku, to se hned tak nevidí. Přes den opalovačka a když už není tak horko, zajdete do hospůdek na útesech s výhledem dolů na moře, dáte si místní specialitu, což jsou mušle na všechny způsoby. Staré město určitě stojí za prohlídku. Projdete čtvrť zastavěnou domy z 18.

století s podezdívkou a dřevěnými vysunutými patry, těsně semknutými jeden k druhému. Pak se vydáte uličkami s pnoucím vínem a fíkovníky a můžete obdivovat lidové výtvory bulharských babiček, které na prahu domu pletou a háčkují dečky a ubrusy.

Sozopol znamená město spásy, sem vždy mířily lodě v době bouří.

Nesebar

Perla Černého moře, Nesebar je starobylé město s antickými a byzantskými památkami. Na poloostrově odděleném od pevniny proužkem hráze ho založili staří Řekové. Na pevnině s mnohakilometrovou pláží si užijete odpočinek, plavání a zábavu v moderním prostředí. A pak můžete navečer procházet historické centrum s uzounkými uličkami kamenných domů s typickými dřevěnými pavlačemi.

Desítkám kapliček, chrámů a kostelů vévodí nejznámější Krista Pantokrata, nebo archandělů Gabriela a Michaela.

Z dlouhé pobřežní promenády s restauracemi a kavárnami je to sem jen skok, a na jižním konci resortu se můžete jít podívat na skutečné písečné duny.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...