Druhou manželkou Josefa Somra se stala sestra celoživotní družky!

První manželství narazilo na překážku v podobě společného bydlení s rodiči!

Ještě stále můžeme jednoho z mistrů českého herectví Josefa Somra (86) občas vídat v nových rolích. Zatímco nejvíce si užil postavy darebáků, v soukromí je to slušný a plachý člověk.

Legendární herec Josef Somr je Moravákem tělem i duší. Pochází z Vracova v okrese Hodonín. Jižní Morava je vinařský kraj a ani jeho rodina nebyla výjimkou. „Když žil tatíček, tak jsme měli malý vinohrad.

Také vás může zajímat ...

Každý podzim tatíček hlásil, že všechno pomrzlo, špačci to sežrali, že prý nebude vůbec nic,“ vzpomínal Josef. „Ale pak to zakončil větou: neboj, pro nás bude.“

Záporné role mu vždycky seděly nejlépe.

Místo školy bylo bombardování

Ještě za války nastoupil Josef do kyjovského gymnázia. Psal se rok 1944. Vyučování často přerušilo houkání sirén a on se chodil s kamarády dívat na kopec, jak letadla bombardují Hodonín. Poté, co odmaturoval, jel s kamarádem do Brna.

Když procházeli kolem tamní JAMU, vyzvedl tam kamarád přihlášky. Doma s Josefovým rozhodnutím ale měli problém. Takové povolání by se jim vůbec nelíbilo. Doufali, že to „nezodpovědnému“ mladíkovi rozmluví strýček, který byl farářem. To se ovšem hodně přepočítali.

Strýček prý totiž řekl: „Proč mu v tom bráníte? Vždyť to je jeho poslání, je to podobné jako kněžské povolání – může promlouvat k lidem, má možnost ovlivňovat společnost.“ Tím se rozhodlo, že z Josefa bude herec. Za ty desítky krásných rolí tedy můžeme my diváci děkovat jednomu farářovi.

Jako jeden ze Tří veteránů ve slavném filmu.

Razítkování mu doma nechtěli odpustit!

Josef měl už jako mladý herec zvláštní charisma, které ho předurčovalo k rolím darebáků. Nijak mu to nevadilo. „Nehrál jsem Romea, nehrál jsem Hamleta a já si myslím, že to je velice dobře. Protože vrahové a nabouraní jedinci se hrají daleko líp.

S tím ksichtem přece nemůžu hrát nějakého dobráka, do kterého by se někdo snad zamiloval,“ konstatoval s nadhledem. Jednou slavnou rolí si doma ovšem zadělal na pořádný průšvih. Jednalo se o oscarový snímek Ostře sledované vlaky, kde si Josef zahrál chlípného výpravčího Hubičku.

Protože díky otcově profesi železničářské prostředí dobře znal, cítil se před kamerou při natáčení jako doma. Kdyby film neobsahoval slavnou scénu s razítkováním nahého ženského zadečku Jitky Zelenohorské (73), možná by ta role Josefovi doma prošla. Jeho otec se na „Vlaky“ byl podívat v kině a hrozně ho naštvalo to, co viděl.

„Bylo vidět, že by mě nejraději zmlátil do bezvědomí. Skutečně to neunesl, tvrdil, že něco takového by se na dráze nikdy nemohlo stát,“ popisoval herec a dodal: „Mamička to proplakala, protože jí všichni dali najevo, že takové zhůvěřilosti, jaké jsem tam předváděl, se nedělají.“

A ke slovu pak přišla razítka!

Svatbu novináři odhalili až dodatečně

Většina lidí se mylně domnívala, že Josef Somr je starým mládencem. Nebyla to pravda. Oženil se dokonce ještě během studií v Brně. Manželství ale ztroskotalo na bytovém problému – Josef musel s první ženou bydlet u jejích rodičů. Vztah tedy nevydržel.

Mnoho let byla životní družkou vynikajícího herce jeho kolegyně Zuzana Šavrdová (†65), i když se s ní nikdy neoženil. Bohužel před sedmi lety prohrála jeho milovaná partnerka boj s rakovinou. Den jejího pohřbu byl pro Josefa obzvlášť tíživý – ráno se byl rozloučit s jinou herečkou, Blaženou Holišovou (†80), odpoledne pak se Zuzanou.

Po smrti své lásky Josef všechny překvapil, i když se o jeho kroku dozvěděla veřejnost až se zpožděním. Vzal si totiž Zuzaninu sestru Jaroslavu. Tu znal samozřejmě dlouhá léta, i pracovně, protože dělala v divadle rekvizitářku. Stačil prý ještě požádat o ruku její maminku.

„Dodneška jim to prý z ní v uších, ta její hrůza, když dcera po pětašedesáti letech přivedla domů snoubence,“ uvedl Josef.

To, že je znovu ve stavu manželském, se odhalilo na karlovarském filmovém festivalu, kam přijel se snubním prstenem na levé ruce. I ve vysokém věku tak má stále motivaci do života!

Ve známé komedii Což takhle dát si špenát.

V divadle se ráno stála fronta na koupelnu!

Ne vždy je herecký život záviděníhodný. Svá nejlepší divadelní léta prožil Josef v Činoherním klubu. Protože ale neměl kde spát, tak tam nejen hrál, ale trávil také noci. Nebyl v tom ovšem sám. Jiří Kodet (†67) v jednom rozhovoru vyprávěl:

„V divadle jsme i bydleli. Ráno jsme stáli frontu na koupelnu, protože v jedné šatně spal Jiří Hrzán (†41), ve druhé Petr Čepek (†54) a ve třetí Josef Somr.“ Dnes bydlí Josef na pražských Vinohradech a pikantní je, jak se jmenuje jeho ulice – Moravská!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...