Důležité životní veletoče stydlivého elegána

Na začátku si vůbec nevěřil. První představení odehrál se sklopenou hlavou.

Nikdo nikdy nenašel lepšího Jánošíka. Darebáka se vzhledem elegána a dokonale vytvarovanou postavou bojovníka. Jediným vhodným kandidátem navždy zůstane Michal Dočolomanský.

Také socialistický film měl své sexsymboly. Slovenský herec Michal Dočolomanský (1942–2008) byl jedním z nich. Ale vedla k tomu zatraceně dlouhá a hrbolatá cesta. Připomíná tak trochu pohádku. Ty přece obvykle začínají tím, že v chudé chaloupce umírá otec rodiny a zanechává po sobě manželku a spoustu dětí.

Také vás může zajímat ...

Po otci zůstalo 10 dětí

Michalův otec se jmenoval Rudolf. Zemřel bez varování na selhání srdce. V době, kdy bylo budoucí herecké hvězdě 12 let. A na světě po něm zůstalo dokonce deset dětí. Ať se jejich matka snažila sebevíc, pro každého z nich platilo, že čím víc se o sebe bude schopen postarat, tím lépe. Michal Dočolomanský to přijal jako výzvu.

Začínal jako automechanik

Svou budoucnost viděl v automobilovém průmyslu. Hned po základce se začal učit na automechanika. „Byla to veliká škola. Naučil jsem se spoustu věcí o autech. A taky, co je to disciplína,“ vzpomínal na roky v učení v Kadani v Západních Čechách. A hlavně, máma měla hned o starost míň. Viděla, že se Michal o sebe umí postarat.

Chválili si ho i v práci, kam po učňáku nastoupil.

Bál se, aby se mu nesmáli

Neuplynul ale ani rok a přišel první životní veletoč. To si totiž vášnivý ochotník Dočolomanský podal přihlášku na Divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Vyplnil ji ale tajně. Chorobně stydlivý mladík se totiž bál, že by se mu v práci mohli smát, kdyby to snad nevyšlo. Jenže vedoucí komise profesor Karol Zachar po něm sáhl hned.

Řekl, že takový talent už hodně dlouho neviděl.

A tak putoval z autoservisu zase zpátky do školy.

Dvě velké slovenské hvězdy pohromadě. S Magdou Vášáryovou v baladě Pustý dvor v roce 1978.

Ta zatracená tréma!

Začátky na vysněné škole byly ale krušné. A mohla za to jeho věčná tréma. Svá první představení prý dokonce odehrál se sklopenou hlavou. Tolik se před publikem styděl. Podobně na tom ale byl i v životě. Ačkoliv vždycky patřil k třídním krasavcům, a kdyby chtěl, mohl si vést zápisník se jmény svých čerstvých skalpů, on se dlouho bál své lásky jenom oslovit.

A své city prý proto vyznával prostřednictvím zamilovaných básní, které jim předčítal.

Květušku vyrval z rukou chlípníka

Ostatně tak si ho pamatuje i herečka Naďa Konvalinková, která si s ním zahrála v crazy komedii Adéla ještě nevečeřela. Ona v ní ztvárnila naivní Květušku, která má kvůli zvrhlé pomstě chlípného barona von Kratzmara skončit jako lehká žena v zaplivaném nevěstinci.

On akčního amerického detektiva Nicka Cartera, který Květušku před věčnou ztrátou nevinnosti zachrání.

Co měl s křehkou Naďou?

Říkalo se o nich tenkrát leccos. Třeba to, že spolu křehká Naďa se svým filmovým zachráncem prožili při natáčení vášnivý románek. Prý to měli oba napsané v očích, když spolu byli na place. „Michal byl ke mně opravdu vždycky noblesní a laskavý,“ ujišťovala už po smrti svého filmového zachránce Naďa Konvalinková.

„Nosíval mi básně, které se mu líbily.“ Další podrobnosti k údajnému románku nedodala.

Vzpomínáte si na hraběte Teleke z Tölökö z komedie Tajemství hradu v Karpatech?

Krásní, urostlí a chytří Jánošíci

A taky dostal již zmíněnou roli zbojnické legendy Jánošíka ve slavném muzikálu Na skle maľované. „Všichni byli Jánošíci. Dočolomanský, Chudík, Kvietik. Krásní, urostlí, moudří a talentovaní chlapi,“ pochválila tehdejší generaci slavných slovenských herců jejich kolegyně Marína Královičová. „Nemalovali se, netrhali si chlupy z nosu, nemučili se na běžeckém pásu ve fitnesscentrech.

Přesto na ně po představeních čekaly dlouhé zástupy zamilovaných ctitelek,“ dodávala.

Svatba hned po promoci

V případě muzikálového Jánošíka byly fanynky v pozoru 647x. Tolikrát ho Michal Dočolomanský hrál. Jenže fanynky mrzly před divadlem marně. Dlouhé roky si na srdce svého idolu dělaly zálusk zbytečně. Byl totiž ženatý. A vždy dával najevo, že šťastně. S manželkou Martou se dali dohromady už na vysoké škole. A protože si byli svou láskou jistí, vzali se brzy po promoci.

A pak dali život synovi Michalovi a dceři Martě.

Nejdokonalejší Jánošík

A po dvaceti letech rozvod

Po dvaceti letech se jedno z nejstabilnějších uměleckých manželství zničehonic rozpadlo. K údivu všech, co manžele dobře znali. Na první pohled přece nebyl k tak ráznému kroku důvod. A ke všemu ani jeden z manželů nemínil porušit hradbu mlčení. Pokaždé, když se novináři zeptali Marty Dočolomanské na důvody rozchodu, řekla: „Mám Michala pořád ráda.

Vždyť spolu máme syna a dceru.“

Podzim života prožil s přítelem

A tak se stále častěji začaly šířit zvěsti o tom, že hlavním důvodem byl fakt, že slavný miláček žen na stará kolena začal věnovat svou lásku mužům. Že už dlouho žije s přítelem, známým slovenským zpěvákem. To, jak to bylo ve skutečnosti, nakonec posmrtně potvrdil sám Michal Dočolomanský. Tím, že ve své závěti věnoval celý svůj majetek svému příteli.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...