Dvě tváře prince mimoně

Nejlepší karikatury svých kolegů nakreslil na nudných schůzích ROH

Když se řekne všestranně talentovaný umělec, leckoho napadne Miloš Nesvadba. Zvládal stejně dobře herecké řemeslo i tužku a barvy, jimž tvořil své kresby. Obojí pak spojil ve svých nezapomenutelných pořadech pro děti.

Na divadelních prknech strávil více než šedesát let. A to hned na těch nejslavnějších, v Národním divadle. Díky své povaze patřil mezi kolegy mezi ty nejoblíbenější. On sám rád vzpomíná na Karla Högera, Ladislava Peška a Jana Pivce. „Mohli jsme se jeden druhému svěřit,“ říká. „My čtyři jsme se skoro potřebovali.“

Také vás může zajímat ...

Byla tam nuda, tak kreslil a kreslil

Tváře většiny kolegů z Národního mu ostatně připomíná doslova stoh jejich karikatur. Miloš Nesvadba je kreslil ve chvíli, kdy byste to od něj možná nečekali.

Na pravidelných schůzích ROH. „Co jiného tam člověk mohl dělat, vždyť to byla taková nuda. A tak jsem kreslil, dokud jsem je nenakreslil všechny.“

Do novin nosil obrázky od šestnácti let

Poprvé se se svými obrázky vydal do novin už v šestnácti letech. „A kupodivu mi je tiskli,“ pochválil se. Díky tomu nejedna generace na jeho kresbách doslova vyrůstala nejedna generace. Nejprve na těch, které dával do Mateřídoušky či Ohníčku.

Patřil taky mezi zakladatele legendárního Dikobrazu. Co se týče hodnocení kvality svých obrázků, na to má lidi. „Denně namaluju takových dvacet obrázků a žena, výtvarnice, mi je do rána probere,“ stěžoval si vždycky naoko.

Nezapomenutelný princ z Pyšné princezny

Jenže Miloš Nesvadba je stejně dobrý herec. To přece vědí všechny malé děti. Zvláště ty, které si každým rokem pustí slavnou Pyšnou princeznu, kde si zahrál absolutního mimoně, prince ze Země zacházejícího slunce.

On sám si miniroli skvěle užil. „Vždycky jsme si o Aleně (Vránové, která hrála princeznu Krasomilu) v šatně povídali, jak je nádherná,“ líčí Nesvadba pánský pohled do zákulisí natáčení.

Užívá si roli dědečka

Není divu, že mu role v pohádce skvěle sedla. Miloš Nesvadba měl totiž k dětem vždycky velmi blízko. Jako herec a kreslíř se pravidelně objevoval v pořadech pro děti, kde se jako Pan malíř roky objevoval po boku milované Štěpánky Haničincové.

„Je to tím, že se rád směju a líbí se mi, když se smějou moje obrázky. Zvlášť ty, co jsem kreslil pro děti,“ svěřil se pyšný několikanásobný dědeček Miloš Nesvadba.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...