Eliška Balzerová – Šla jí i role ředitelky divadla

Narodila se ve Vsetíně jako Eliška Havránková (69), ale dětství prožila se svými rodiči v Moravských Budějovicích. K divadlu ji jako malou holčičku přivedla maminka, která byla nadšenou ochotnicí. Velkou oporou jí byla i v době, kdy se Eliška přihlásila na brněnskou konzervatoř. Po maturitě pak rovnou zamířila na katedru herectví a režie na JAMU.

V druhé polovině šedesátých let se tam sešel silný ročník, který stál za vznikem divadla Husa na provázku.

Také vás může zajímat ...

Už v době studia na akademii se půvabná blondýnka objevovala v televizních inscenacích brněnského studia a v té době také dostala od svých spolužáků přezdívku Elza, která ji provází dosud.

Filmy propadly

Ve filmu se poprvé objevila v roce 1971 v dramaticky laděných snímcích Svět otevřený náhodám a Lupič legenda v režii Karla Steklého (†83). Oba filmy ale diváky ani kritiky příliš nezaujaly. Mnohem víc než ve filmu se Eliška prosadila v televizi, kde většinou hrála role mladých, emancipovaných žen. Pak ale v její kariéře nastal zlom.

V roce 1977 získala roli lékařky Alžběty Čeňkové v televizním seriálu Nemocnice na kraji města.Zajímavé je, že režisér Jaroslav Dudek (†68) nejprve úlohu nastupující mladé doktorky svěřil Libuši Šafránkové (64) a Elišku obsadil do role Iny, milenky doktora Blažeje.

Nakonec si ale vše rozmyslel a sympatickou a čestnou ortopedku svěřil Elišce.

Lékařka ji proslavila

Role jí tehdy přinesla obrovskou popularitu, díky které se stala velmi žádanou herečkou. Elišce závratný, ale nečekaný úspěch do hlavy nestoupl a zůstala i nadále při zemi. Sice občas dostala v masně kousek telecího, které tehdy k mání běžně nebylo, a spousty dopisů od obdivovatelů, ale ji spíš zajímala rodina. Tehdy měla doma roční dítě a práce nad hlavu, takže veškerá sláva šla mimo ni.

Sama k tomu řekla: „Dítě, to je pro každou ženu, ale pro herečku zvlášť, požehnání. Přestanete chtít být středem pozornosti a pochopíte, že to nejdůležitější ve vašem životě není hlavní role, ale ten tvoreček doma v postýlce. “ Eliška stanula i na prknech zlaté kapličky.

Ve svých dvaadvaceti letech hrála v několika představeních, ale kvůli svému špatnému kádrovému profilu stálé angažmá v Národním divadle nedostala. Odešla tedy do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a v roce 1977 přešla do Divadla na Vinohradech, kde nakonec zůstala bezmála dvacet let.

Jenže tehdy v divadle v jejím věku bylo hereček hodně a rolí poskrovnu, takže pro její herecký život to byla spíš planá léta.

Osudový muž

V té době Elišce pomohl její muž Jan Balzer (77), za kterého se provdala v roce 1974. Léta se věnoval produkci filmů na Barrandově a po roce 1989 si založil vlastní filmovou produkční společnost, kterou později rozšířil i na produkci divadelní. Jeho agentura dovážela zajímavé tituly ze zahraničí a Elišce tehdy nabídla hru Terrence McNallyho Mistrovská lekce.

Hrála v ní Marii Callas (†53), která jako by jí mluvila z duše. Inscenace, kterou režírovala Jana Kališová (61), zaznamenala u diváků velký ohlas.

Hrála se deset let po celé republice, dokonce i pro české publikum v New Yorku, Washingtonu, Haagu a ve Vídni.

Železná lady

Eliščina spolupráce s jediným osudovým mužem jejího života fungovala překvapivě bez problémů, ačkoli se o Elišce všeobecně ví, že je paličatá a zarputilá stejně jako někteří Valaši z její rodné východní Moravy. Balzer to s ní ale naštěstí umí. Naučil ji dívat se na věci s nadhledem a humorem. Zasmát se sám sobě je totiž často nejlepší řešení.

A to může být lék na nejrůznější neduhy – nejen v manželství.

Sen a realita

Do této, dalo by se říct, harmonické rodiny se narodil syn Jan, který se stal po tatínkovi producentem a dcera Adéla je dramaturgyně. Manželé, včetně dětí i s jejich rodinami a čtyřmi vnoučaty bydlí v jednom domě. Vídají se téměř denně a každou neděli Eliška vaří pro všechny oběd. Rodina je pro ni vším. Občas se cítí jako kvočna, ale vůbec jí to nevadí.

V devadesátých letech Eliška s kolegou z vinohradského divadla Tomášem Töpferem (67), kterého znala už od mládí, vymyslela nový projekt – obnovu Divadla na Fidlovačce.

Bod zlomu

Oběma se skutečně podařilo sehnat dost peněz, úplnou ruinu zrekonstruovat a po čtvrtstoletí divadlo slavnostně znovu otevřít v původních prostorách. Scéna sklízela jeden úspěch za druhým a Eliška měla možnost předvést své nadání v řadě úžasných her, včetně představení Poslední doutník, kde tvořila postarší manželský pár právě s Töpferem.

Zlom nastal v roce 2012, když Töpfer odešel dělat ředitele do vinohradského divadla a Eliška zůstala na Fidlovačku sama. Po roce nastaly problémy.

Někteří sponzoři odešli za Töpferem a Elišce se pro Fidlovačku nedostávaly peníze.

Vamp i babička s jointem

Nakonec nezískala ani potřebný grant. Post ředitelky pak opustila koncem roku 2015, kdy její místo převzal Jan Koťátko. Herečka zůstala ještě nějaký čas součástí souboru, ale v roce 2017 stálé angažmá po dvaceti letech definitivně opustila. V roce 2009 přišla role, která jako by byla Elišce na míru.

Za charismatickou Vilmu v Ženách v pokušení v režii Jiřího Vejdělka (46) získala nakonec Českého lva za vedlejší roli. V jedenašedesáti letech tu zúročila půvab a sex-appeal zralé ženy. Pro filmovou kampaň dokonce nafotila akty! Následoval snímek Láska je láska, kde se pro změnu, kvůli roli svérázné důchodkyně Libušky, musela naučit jak se balí a drží joint.

Místo marihuany ale kouřila voňavý tabák. V roce 2016 pak excelovala po boku Jiřího Bartošky (71) v komedii Teorie tygra. Tady ztvárnila panovačnou manželku Olgu za níž si vysloužila nominaci na Českého lva. Její poslední filmová role je zatím komedie Tátova volha.

I tady Vejdělek zvolil pro hlavní roli ovdovělé kostýmní výtvarnice nestárnoucí Elzu, která má už od dob svých studií stále stejný účes.

A pořád jí to sluší.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...