Eva Holubová vyhrála nad démonem alkoholem a dnes pomáhá druhým!

„Při druhé recidivě jsem hned kontaktovala doktorku, protože jsem věděla, že tudy cesta nevede.“

Herečka Eva Holubová (59) si prošla peklem depresí, které ještě prohlubovala tím, že se je snažila zahnat nadměrným pitím. Svůj boj se závislostí naštěstí zvládla.

Vyrůstala v hezkém rodinném prostředí, se vzdělanými a hodnými rodiči, kteří se o své děti starali po všech stránkách. Jediné, co mohlo Evu Holubovou (59) trochu rozhodit, bylo její soupeření s bratrem-dvojčetem, ale to se odehrávalo v rámci běžné dětské konkurence. Přesto už na základní škole začala trpět depresemi.

Také vás může zajímat ...

Psychické problémy si nevybírají a nemusí být vždy způsobeny vnějšími vlivy, ale třeba i látkou zvanou serotonin, které se říká „hormon štěstí i neštěstí“.

Při jeho nedostatku začíná naše duševní nepohoda.

Úspěchy se střídaly s osobními problémy.

Nevěděla, proč se trápí!

Po základní škole šla Eva studovat na gymnázium, ale už tehdy ji to táhlo k divadlu. Dvakrát se neúspěšně pokoušela dostat na DAMU. potřetí se jí to už podařilo. Než ale začala herectví studovat, prošla si školou života. Po maturitě totiž vystřídala několik zaměstnání, které spojovalo to, že se týkaly dětí.

Nejvíc zkušeností jí přinesla práce v Jedličkově ústavu s handicapovanými chlapci a dívkami. Obdivovala, že dokázali brát svůj úděl jako výzvu a jen tak se nevzdávali. „A také jsem si uvědomila, že zdraví není samozřejmost,“ uvedla Eva. V té době ale také přivykla bohémskému způsobu života, který obnášel i posedávání u alkoholu.

Po vystudování DAMU hrála v divadlech, tak jak vždy toužila, ale současně s tím se začaly její deprese zesilovat. Eva vůbec netušila, co je jejich příčinou. Domnívala se, že to tak mají všichni lidé a že konkrétně u ní je to nejspíš dané velkým pracovním vytížením. Dalšími příčinami mohly být osudové životní události. Maminka jí předčasně zemřela, tatínek byl v psychiatrické léčebně.

Do té doby spadá i Evin sebevražedný pokus, kdy spolykala prášky.

Pak bohužel zjistila, že nejlépe její temné stavy duše odplaví alkohol!

Bohumil Klepl je její častým partnerem.

Druhá etapa byla horší!

Alkohol samozřejmě při depresích může pomáhat, nebo spíš má člověk ten pocit, že se tak děje. Jak ale Eva dnes už ví, vybere si pak za to opravdu šílenou daň. Navíc se deprese stejně vrátí, většinou ještě mnohem horší. Částečně jí pomohlo, když si našla manžela a přivedla na svět dvojčata. Rodila ve 34 letech a myslela si, že své období závislosti na lihovinách má už za sebou.

S tím, jak přibývaly roky, se ale deprese znovu vrátily a Eva sáhla po osvědčeném způsobu boje. Nová etapa alkoholismu byla ještě horší, než předtím. Oblíbené herečce jako by bylo jedno, co se s ní děje a co si o ní kdo myslí. Stávalo se dokonce, že opilá tancovala v baru na stole nebo se svlékla do spodního prádla. Druhý den si to nepamatovala.

„Když si třeba sundáte triko, sedíte v hospodě v podprsence, je vám všechno jedno a tvrdíte, že jste na plovárně, z toho vám pak druhý den není moc dobře,“ konstatovala s odstupem času.

Ještě horší bylo, že se podléhání alkoholu začalo promítat i do jejího profesního života.

Po Pelíškách si zahrála i v Pupendu.

Věděla, kam má jít!

Stávalo se, že Eva platila pokuty, když kvůli její nepřítomnosti muselo být zrušeno natáčení nebo představení. Bylo jí to jedno. Trpělivost pak definitivně došla až jejím kolegům, konkrétně Janu Krausovi (65). Eva se od něho nechala přemluvit, aby vyhledala pomoc u odborníků. Věděla, za kým jít, jedna specialistka jí už předtím pomohla.

Dnes už má Eva pod kontrolou jak deprese, tak tendence k závislosti, ale je jí jasné, že to je nikdy neukončený boj. Po tom, čím si prošla, se rozhodla pomáhat ženám které řeší stejný problém. Podporuje protialkoholické centrum pro ženy a pomáhá i v dalších charitativních záležitostech.

Hlavní jistotu má v tom, že kdyby se deprese znovu vrátily, ona už ví, že přejdou i bez alkoholu!

S manželem je už dlouhá léta.

Jak se tedy vlastně doopravdy jmenuje?

V některých Eviných životopisech se můžete dočíst, že se dříve jmenovala Šafrová. Uvádí se to dokonce jako její rodné příjmení, není to ovšem pravda. „Narodila jsem se jako Holubová, pak jsem chvíli byla provdaná Šafrová, po rozvodu jsem začala být zase Holubová,“ vysvětlovala herečka novinářům.

Jejím druhým manželem se stal výtvarník Miroslav Zdeněk, takže až půjde do důchodu, převezme prý i jeho příjmení.

„Holubová je jakási značka mojí firmy,“ konstatovala Eva.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...