Filmová Saxana našla osudovou lásku později, než chtěla

Zpěvačka PETRA ČERNOCKÁ (66) a kytarista JIŘÍ PRACNÝ (62) jsou v manželství velmi spokojení.

Však si to také zaslouží. Zpěvačka Petra Černocká (66) a původní profesí letecký mechanik, později kytarista Jiří Pracný (62), museli urazit dlouhou a strastiplnou cestu, než se obě jejich životní cestičky spojily.

Zejména Petře život připravoval nejedno trpké období, bohužel už od raných dětských let. Dcera právníka a úřednice, pražská rodačka, se těšila z pěkného dětství, ale ne dlouho. Maminka měla vrozenou srdeční vadu, která se zhoršovala.

Také vás může zajímat ...

Pobývala střídavě doma a v Nemocnici Na Bulovce. Petra občas musela i do celotýdenní školky a coby školačka chodila po Praze s klíčem na krku. Nezbylo než se naučit být samostatná. Když bylo Petře devet let, maminka už se z nemocnice nevrátila.

Zpevaci na kraji nemocnice_CT V. Gronská

Tatínek do roka přivedl do rodiny maminku novou, aniž tušil, do jaké míry tím oběma dětem zkomplikuje život. Malá Petra se s macechou skamarádila, měla radost, že se o ni někdo postará. Její o pět let starší bratr Pavel (71), později první diskžokej u nás, už byl ve věku, kdy cizí ženu nepřijal a ostře se vůči ní distancoval.

To ovšem způsobilo i nesváry mezi sourozenci. Spory paradoxně trvají dodnes. Bratr se nakonec odmítl s Petrou stýkat. Před několika lety, když už nežil tatínek ani macecha Hanička, se ti dva sešli a pokusili spor urovnat, ale dopadlo to špatně.

Kdyby se události vyvíjely jinak, zřejmě bychom Petru Černockou dnes vídali na jevišti Národního divadla jako operní pěvkyni. Původně vystudovala na pražské konzervatoři právě operní zpěv a hru na klavír.

Jenže absolventský koncert na konzervatoři, při němž zpívala árii kuchtíka z Rusalky, byl Petřiným posledním přímým kontaktem s klasickou hudbou. V té době už totiž byla v angažmá ve slavném divadle Semafor, kde zpívala po boku Miloslava Šimka (†63) a Jiřího Grossmanna (†30).

289374-original1-gfrsy

Zahrála si divadlo i s Jiřím Suchým (84) a právě v představení Čarodějky si jí všiml režisér Václav Vorlíček (86). Když pak počátkem sedmdesátých let hledal hlavní představitelku do svého pohádkového příběhu Dívka na koštěti, pozval na konkurz i Petru.

Ta v boji o roli čarodějnice Saxany zvítězila, i když bylo ve hře ještě několik dalších úspěšných zpěvaček, příklad Věra Špinarová. Vítězství Petru vlastně překvapilo, vždy se chtěla věnovat hudbě, ani ve snu ji nenapadlo, že by se mohla zabývat i herectvím.

Ale když ta nabídka přišla, řekla si, proč ne? Petra je poměrně praktická žena, hned ji napadlo, že by jí to v rozjezdu kariéry zpěvačky mohlo pomoct. Do filmu si poté i prosadila písničku Saxana, ta v Dívce na koštěti původně zaznít neměla.

Pro spoustu lidí zůstala Petra dodnes Saxanou, dokonce i po pětačtyřiceti letech se jí občas někdo na ulici zeptá, kde má koště. A děti zase zajímá, zda opravdu dokáže prodloužit ruku, tak jako ve filmu.

Díky Saxaně také okusila, co znamená sláva. Byla ve filmové delegaci v Tunisku i v Mexiku. Bylo to pro ni v té době přímo ohromující. V Mexiku jí v únoru přinesli do pokoje čerstvé jahody! Připadala si jako opravdová hvězda.

A právě v době, kdy si naplno vychutnávala úspěch, kdy byla na vrcholu slávy, krátce po natáčení Dívky na koštěti, přišla životní tragédie. Petra se provdala za svého manažera Jana Vaculíka. Vdávala se ve čtvrtém měsíci těhotenství.

Prvorozený syn zemřel při porodu, přitom neměl žádnou vrozenou vadu. Původně měla totiž herečka rodit na pražské Štvanici, jenže tam právě malovali. A tak budoucí maminky putovaly do jiné porodnice, která byla pochopitelně přeplněná.

Dítě to zaplatilo životem, lékaři mu při porodu nevěnovali náležitou péči. Zpěvačku to bolí i po více než čtyřiceti letech. Ptala se sebe samé, proč se to stalo. Zavinila to něčím? Došla k závěru, že to bylo varování shůry.

0058-bara-vaculikova-petra-cernocka

Do té doby se jí totiž vše dařilo, byla hvězdou na vrcholu popularity, lidé jí poznávali na ulici, žádali o podpis. Považovala se za dítě štěstěny. Neznala pokoru. Po tragédii mateřství odkládala deset let.

Nemohla se z otřesného zážitku vzpamatovat. Zničil vlastně i její manželství, útěchu totiž hledala i v jiných náručích. Zamilovala se do Zdeňka Merty, kapelníka skupiny Kardinálové, ve které zpívala. Románek dlouho nevydržel, nevydrželo však ani manželství.

Paradoxně se Černocká s Vaculíkem rozvedli krátce nato, co se jim narodila zdravá holčička Bára (36), která zdědila mámino hudební nadání a dnes se zpíváním živí. Svou životní lásku potkala filmová Saxana až na prahu čtyřicítky.

Kytaristu Jiřího Pracného (62) si vyhlédla v kapele Golf, která ji jeden čas doprovázela na recitálech s Jiřím Štědroněm. Zlí jazykové pochopitelně tvrdili, že Petra byla příčinou rozpadu muzikantova tehdejšího manželství, což ona odmítá.

Manželství prý skomíralo a bylo jen otázkou času, kdy charismatický hudebník někoho potká. A potkal ji – Petru. Ta hned v úvodu známosti prohlásila, že se vdávat už nikdy v životě nebude. Jiří Pracný její rozhodnutí zvrátil, ale trvalo mu to dlouhých čtrnáct let.

Petra Cernocka, Jiri Pracny

Pak se skutečně vzali. Svatba se uskutečnila v České Kamenici, za svědka šel nevěstě její bratranec Marek Brodský (57). Petra prohlásila, že si je jista, že touto svatbou nemůže udělat chybu. A že chce vyjádřit, že je jí s Jiřím Pracným dobře a myslí to s ním závazně.

Až ve středním věku se životem těžce zkoušené Petře Černocké podařilo najít spřízněnou duši. S Pracným ji spojuje nejen láska k hudbě – vystupují spolu – ale také smysl pro humor a společný náhled na život.

Oba milují romantickou chalupu v Kytlicích, jezdí sem už v květnu a pobývají tady do podzimu. Pracný je prý vyslovený houbařský fanatik a každoročně soutěží s ostatními sousedy, kdo najde první houbu. A většinou to skutečně vyhraje, už v květnu z lesa hrdě přinese výstavní hřib.

Manželé také pořádají koncerty v okolí, vystupují v Rumburku i v České Kamenici. Petra se pyšní nádhernými květinami, které pěstuje na zahrádce i na zápraží, zatímco kytarista se odreagovává ne tak běžným způsobem: stará se o místní laně.

Díky jeho péči a až fanatické lásce ke zvířatům ho laně v okolí milují, vozí jim i v zimě slámu a zrní. A tak se laně naučily chodit pod okna a pozorovat manžele v kuchyni. Ale v létě se to vymstilo, zvěř, o kterou se tak dojemně starají, sežrala Petře květiny, bylinky i zeleninu.

Plot není nic platný – přeskočí ho. Největší Petřinou radostí je dcera Bára (36) a vnučka Olivie Coco (4). Petra je babička takzvaně rozmazlující, i když má holčička například zakázanou čokoládu, od babičky ji dostane – ale jen maličkou.

Dcera Bára vystudovala žurnalistiku, působí ve skupině Yellow Sesters, velký úspěch jí přinesl videoklip Laktační psychóza. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...