Hana Buštíková – Manžel jí utekl za kopečky

Jak je možné, že Hana vypadá tak mladě? Raduje se ze života, a to podle ní omlazuje.

Na základní škole zpívala ve sboru, osm let hrála na klavír a od čtrnácti to zkoušela s kytarou. Ale cestičku k hudební kariéře vyšlapanou zpočátku neměla, vystudovala stavební průmyslovku, pracovala v rožnovské Tesle a věnovala se zpěvu jen amatérsky. Věděla, co chce – práce v Tesle to nebyla. Vyhrávala talentové soutěže, například Třineckou zlatou loutnu.

Také vás může zajímat ...

Její první nahrávka se jmenovala Párek bílejch klokanů.

V roce 1972 se na ni konečně usmálo štěstí, pronikla do ostravské populární folk-rockové skupiny Bukanýři, zpívala tu tři roky.

Když v polovině sedmdesátých let odešla do Prahy, vystupovala v programu Josefa Laufera (80), kde tvořila s Janou Giergielovou (68) a Danou Vlkovou (70) vokální trio. Nejkrásnější dívčí trio ve střední Evropě – tak se mu tenkrát přezdívalo. V roce 1978 se Hana Buštíková (70) stala pěveckou partnerkou Jiřího Korna (71) v jeho koncertní show Zpívat jako déšť.

S Kornem, s nímž natočila duet Cindy, si ostatně zahrála také ve filmech Sólo pro starou dámu, Trhák či Anděl s ďáblem v těle. Klíčové pro ni bylo právě seznámení se zpěvačkou Danou Vlkovou, s níž vytvořila v roce 1980 pěvecké duo Kamélie. Dvě krásné mladé blondýnky v té době zamotaly hlavu nejednomu fanouškovi.

Z mnohých jejich diskotékově laděných písniček se staly hity (Jako Robinson, Formule jedna, V rytmu galaxie, Cukr, káva, limonáda).

Nelezly si do zelí

Krásky si byly dost podobné a netajily se tím, že vypadat jako dvojčata byl jejich záměr. Duo Kamélie vydalo za dobu svojí existence celkem sedm alb písní. „O písních, které zpíváme, rozhoduje publikum. Robinson, Hej, pane šenku nebo Horký letní den jsou pecky, které musí na koncertech vždycky zaznít,“ prozrazuje Hana. Hudební skupiny často hynou na ponorkovou nemoc, zejména ty dívčí.

Proto je obdivuhodné, že Kamélie zpívají neuvěřitelných čtyřicet let. „Sama to moc nechápu, nejdelší doba, kterou jsme spolu my dvě nemluvily, byla pouhé dva dny. Možná je to také tím, že jsme si nikdy nepřebraly partnery. Co se týká mužů, máme naštěstí naprosto odlišný vkus,“ směje se Hana.

„Je jenom jedna věc, která mě příšerně rozčiluje, a ani za těch čtyřicet let jsem si nezvykla,“ vypráví blondýnka.

„Dana chodí všude pozdě, já s tím už sice počítám, ale stejně mě to vždycky vytočí.

Kolikrát se stalo, že při koncertech jsem už byla na jevišti, a ona stále v šatně, tak jsem řekla technikům: Jedem, začala jsem zpívat a Dana musela rychle přiběhnout.“ O názvu dívčího dua se dlouho debatovalo, nakonec rozhodlo přísloví z Dálného východu, které praví: Kdo spatří kamélie, musí se do nich zamilovat.

V NDR se to však neujalo: „Hned po prvním televizním vystoupení v Ein Kessel Buntes nám režisér taktně poradil, abychom se raději jmenovaly Hana a Dana.

Myslím, že to byla rada nad zlato.“

Kdo spatří kamélie…

Atraktivní dvojici chodily pytle dopisů od ctitelů. Hanina velká láska na sebe nenechala dlouho čekat. V Německu narazila na kolegu, který zpíval také ve dvojici. „Byli to děsní fešáci a jmenovali se H plus N.

Do jednoho z nich jsem se zamilovala, takže vzniklo soukromé duo H plus H,“ vzpomíná atraktivní zpěvačka.“Dana nám šla za svědka, narodil se nám syn David a všechno vypadalo ideálně,“ podotýká Hana, která byla v době, kdy se vdávala za východního Němce Holgera Flesche (61) v sedmém nebi. „Až do chvíle, kdy můj tehdejší partner získal roční doložku na výjezd do západního Německa.

V Berlíně se svým kolegou už zůstal, takže je jasné, že naše manželství se nedalo udržet,“ dodává smutně.

Sama a šťastná

Život šel dál a Hana se s tím, že od ní manžel odešel, smířila. „Vychovala jsem syna a rozhodně jsem se nestresovala hledáním životního partnera. Osud mi ho nepřihrál. Naučila jsem se rozhodovat sama za sebe a jsem tak šťastná,“ říká. A protože vypadá stále skvěle, ráda se podělí o recept na krásu: „Preferuji malé porce, denně zeleninu, ovoce, libová masa, zdravé tuky.

Doporučuji nekouřit, alkohol příležitostně, trochu pohybu. Pokud zhřeším, nic se neděje. Ráda si dám i něco sladkého. Zásadní je psychika.

Klid, pohoda, zkrátka radost ze života omlazuje.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...