Hana byla pro Jiřího tou pravou, teď se s ní loučí

Laskavá paní učitelka v mateřské školce, Hana Krampolová, by pravděpodobně vedla „obyčejný život“, ale řízením osudu se ocitla po boku známé osobnosti: Jiřího Krampola. Ti dva se seznámili v divadle.

Hana tu byla coby divačka, které se charismatický, tehdy už známý herec líbil, jenomže jednalo se o zalíbení, dá se říci, dětské. Hana byla školačka, Jiří dospělý muž.

Také vás může zajímat ...

Podepsal jí fotografii, hezky se na ni usmál, a protože byla půvabná a světlovlasá, poznamenal něco jako: „Hele, přijď, až vyrosteš.“ Ani jeden z nich netušil, že ta věta byla pro oba osudová a že Hana, až bude dospělá, za komikem skutečně přijde.

Tehdy se tomu zasmáli, ta myšlenka byla samozřejmě absurdní. Obrovský věkový rozdíl třiadvaceti let působil nepřekonatelně. Ale život, jak se říká, píše romány. I v případě Haničky a Jiřího popadl plnicí pero a inkoust a dal s do přemýšlení, jak to navléknout, aby se ti dva po nejrůznějších životních zatáčkách přece jen dostali k sobě.

Okouzlující Belmondo z pražského Žižkova nedá na milovanou čtvrť dopustit, dětství strávil v jejích poetických ulicích. Památkou na rvačky mezi chlapci z Karlína a hochy ze Žižkova je mu třicet šest jizev na hlavě. Rodina nepatřila k nejbohatším, k narozeninám dostával malý Jirka pětadvacetikorunu, a jak si jí vážil!

Vyučil se soustružníkem, pracoval nějakou dobu jako údržbář, pak se však přihlásila o slovo láska k herectví a evidentní talent, neboť Jiří je komediant od narození.

Divadelní akademii múzických umění absolvoval v roce 1962, byl v angažmá v Divadle Na Fidlovačce či v Divadle Na zábradlí, období největší popularity zažil v osmdesátých letech v Semaforu, kde vytvořil tvůrčí dvojici s komikem Miloslavem Šimkem (†64). Všichni ho známe také jako moderátora pořadu Nikdo není dokonalý.

Herec svalnaté postavy proslul rovněž láskou ke sportu, i v pokročilém věku posiluje či hraje tenis.

Ženy se o českého Belmonda zajímaly odjakživa. Věřte nebo ne, ale za svou první intimní partnerku označuje asi třicetiletou zubní lékařku, která se s ním k jeho úžasu zamkla v ordinaci, když přišel na prohlídku. Ukázalo se, že se totéž stalo i několika dalším Jiřího spolužákům.

Později paní doktorku za trest přeřadili do pohraničí, zřejmě si na ni někdo stěžoval.

Lásek bylo tolik, že na tu první si čilý herec už ani nepamatuje. Mládí označuje za divoké období, kdy se zamilovával každý týden do jiné krasavice, a tak ani svateb nebylo málo. Ženil se čtyřikrát, což vysvětluje slovy, že každý člověk je tvor omylný a on se třikrát spletl, napočtvrté trefil do černého. Byl ženatý s televizní hlasatelkou, právničkou i modelkou.

Naposled si vzal učitelku z mateřské školky, tohle manželství vydrželo až do hořkého konce.

Poprvé spolu mluvili, když byla Hana ještě školačka, jako už dospělí se seznámili v Semaforu. Hana sem přišla s kamarádkou a Jiří, tehdy už potřetí šťastně rozvedený, ji pozval na víno. O své Haničce Jiří Krampol vždy tvrdil, že je to nejlepší žena, kterou kdy poznal. Podotýkal, že jako učitelka z mateřské školy se starala o děti, teď pečuje o něho.

Upozorňoval na manželčin až přehnaný smysl pro pořádek, který se projevoval mimo jiné i tak, že když Jiří zkonzumoval večeři, Hana pečlivě utřela stůl, kde nebyl ani drobeček. Nevěru Jiří neuznává, není ten typ, který utíká od manželky za jinými. Když už to doma neklape, sebere se a odejde – definitivně. Hanu nikdy neopustil, bohužel teď opustila ona jeho.

Manželé na sebe přes všechny problémy, které je společným soužitím provázely, nedali dopustit. Jiří sebekriticky připouštěl, že z Hany udělal rozmazlenou paničku. K moři jezdívali až osmnáctkrát za rok, v Americe byli celkem sedmadvacetkrát.

S trochou nadsázky lze říci, že prožili celá léta prakticky v plavkách a že paní Krampolová si ani nemohla hledat práci, protože nikde by jí tolik dovolené nedali. Představa permanentního koupání a opalování na pláži sice působí idylicky, ale svým způsobem může přivodit i deprese.

Hana měla spoustu času pro sebe, ne vždy jí to svědčilo. Nejhorší to bylo v době, kdy jí zemřela maminka, tehdy hrály v jejím životě velkou, a nyní už víme, že zničující, roli alkohol a prášky. Nedá se říci, že by se Hana Krampolová z jejich vlivu dokázala vymanit. Její manžel mnohokrát zdůrazňoval, že by si ze všeho nejvíce přál, aby si milovaná Hanička našla nějakou pravidelnou činnost.

Když ji člověk nemá a nudí se, pak si podle Krampola vymýšlí všelijaké hlouposti. Herec si nedovede představit, že by nečetl knihy, něco nevymýšlel nebo se o něco nepokoušel. Uznává, že je jeho chyba, že ženě umožnil sladký život bez jakýchkoli starostí.

To nebylo právě moudré.

Přesto či právě proto byl Jiří Krampol manžel, kterého by Haně mohly všechny ostatní závidět. Milované křehké blondýnky se zastával i v situacích, kdy by možná byla na místě alespoň opatrná kritika. Jenže Jiří je rozený džentlmen a pokaždé přísahal, že o něho se manželka může opřít, kdykoli bude chtít.

A to byla pravda. Jakmile zvědaví novináři přistihli křehkou blondýnku ve svízelné situaci, vždy přispěchal její muž, aby ji obhájil a pomohl jí. Pro příklady nemusíme chodit daleko: v létě 2017 se Hana Krampolová ocitla na psychiatrii, protože zkombinovala léky s alkoholem.

Zdůvodnila to tím, že prošla těžkým obdobím, kdy se musela podrobit postupně třem operacím, což bylo bolestivé a náročné i psychicky.

Operace kolena, ramene a kotníku, to dá člověku zabrat. A tak blondýnka skončila na Klinice psychiatrie ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Alkolohol v kombinaci s prášky na spaní může v nejhorším případě vést až k udušení a smrti. V tomto případě odstartoval epileptické záchvaty, které Hanu do nemocnice přivedly. A zas tu byl Jiří, aby ji podpořil.

O manželku dojemně pečoval. Po všech operacích, které podstoupila, se vždy choval čítankově. K novinářům promlouval v tom smyslu, že žena si už hodně vytrpěla. Sám si, stejně jako Hana, rovněž prošel peklem, roky se o ni strachoval. Dobře věděl, že partnerka by neměla na alkohol ani pomyslet a léků brát co nejméně, jen ty nejnutnější.

Herci bylo jasné, že bude nevyhnutelné manželku nějak zaměstnat. Těšil se, že vyjdou plány s nadačním fondem, který pomáhá špatně slyšícícím dětem. Tady by se bývala mohla Krampolova choť realizovat, práce s těmi nejmenšími ji bavila. Smrt přišla nečekaně. Blondýnka si ještě den před tím, než se to stalo, chtěla kupovat plavky, plánovali s mužem dovolenou.

„Vrátila se jí radost do života, vypadala dobře, starala se o to, aby dobře vypadala. Byla veselá a nadšená z nových věcí.

Doma fungovala perfektně a Jirka byl konečně moc spokojený,“ smutně prohlásila Hanina kamarádka a dodala: „Byla fajn člověk a moc hodná.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...