Hana Maciuchová – Je to silná žena

Zažila mnohé, lásku, štěstí i ztráty.

Překonala tolik těžkostí, že by si teď zasloužila kousek štěstí. A možná že ho osud pro Hanu Maciuchovou právě připravuje.

Rodačka ze Šternberku vyrůstala od čtyř let v Olomouci a na toto krásné město nedá dopustit. Bydlela v babiččině domě v Olomouci-Novém Světě. Tvrdí, že město je voňavé a že k němu má vřelý vztah dodnes. Když sem přijede na návštěvu, bydlí u sestry a od rána do noci si mají co povídat.

Také vás může zajímat ...

Dětství ovšem, jak herečka občas opatrně naznačí, tak docela idylické nebylo. Konstatuje, že bylo spíše, řekněme, spartánské. Rodiče milovali divadlo, věnovali se mu s plným nasazením a obrovským zápalem, i když jen ochotnicky.

Pro holčičku to ovšem znamenalo trávit večery sama doma a starat se o mladšího brášku. Rodiče Hany Maciuchové byli oddaní svému koníčku někdy až moc.

„Pamatuji si: Míša byl malý, ležel v postýlce s takovou síťkou a v noci plakal,“ vzpomíná herečka. „Tak já vstala ze své postýlky a tou síťkou jsem protáhla ruku, aby věděl, že není sám.

Když se rodiče vrátili z představení, tak viděli, jak spím a držím bratříčka za ruku s obličejem otlačeným od síťky.“ A síťku pak měla vidět ve tváři ještě celý další den.

Když maminka spatřila maličkou dcerku s otlačeným obličejem, hnulo se v ní svědomí a poprosila sousedku, aby děti chodila hlídat, než se rodiče vrátí domů z divadelního představení.

Hana rodičovské nadšení pro herectví pochopitelně zdědila, jako dívka hrála v ochotnickém divadle, coby patnáctiletá už hostovala na zdejší profesionální scéně.

Hledání lásky

V dobách gymnaziálních studií ještě stále nebyla rozhodnuta, jak naloží se svou budoucností. Rodiče ji nijak neovlivňovali, jí ani jejím sourozencům do zásadních životních kroků nikdy nemluvili. Hana tíhla nejen k herectví, ale i ke studiu cizích jazyků.

„Je pravda, že jsem vlastně chtěla studovat angličtinu,“ podotýká herečka. „Rozhodla jsem se ale pro DAMU, protože moje milovaná přítelkyně a spolužačka jela na zkoušky na DAMU a já se odhodlala, že pojedu s ní. A jak už ta náhoda hraje různé role, já jsem ty zkoušky udělala, a ona ne.“

Osud tedy rozhodl, jak to bude dál. Vedle celoživotní lásky k divadlu na herečku v Praze čekal další osudový vztah – zamilovala se do hereckého kolegy Jiřího Adamíry (†67). „Člověk někdy hledá lásku a ani neví, jak je to marné. A pak někoho potká a přes všechny problémy s ním prostě je,“ říká.

Adamíra, miláček žen

Adamíra byl odjakživa lamač dívčích srdcí. Hrál v divadle hlavně záporné role a ženy omdlévaly nadšením. Byl sportovně založený, báječně tančil. Po představení v ostravském Státním divadle, kde působil deset let, bývala jeho cesta z kulturního stánku do kavárny lemována špalírem tleskajících diváků.

V roce 1962 přešel z Ostravy do pražského Realistického divadla. V 1968 roztrhal stranickou legitimaci a přemlouval k tomu i kolegy v divadle. Měl ale štěstí na divadelní šéfy, kteří ho chránili, a tak v divadle nakonec vydržel úctyhodných třicet let.

S Hanou se seznámili během televizního natáčení. Krásná dívka z Moravy a o dvacet let starší charismatický elegán zahořeli láskou na první pohled. „A tak jsme se zamilovali. Ale Jiří byl ženatý a já moravská buchta, která si nedovedla představit, že by odvedla muže od rodiny. A taky jsem byla zadaná.

Peripetie našeho vztahu byly velmi drastické,“ vzpomíná představitelka Anče z Krkonošských pohádek.

Rok se scházeli a rozcházeli, největší překážka tkvěla v tom, že Jiří měl jedenáctiletého syna, a „moravské buchtě“ se příčilo pomyšlení, že by mu odloudila tátu. Ale vzplanutí bylo příliš silné, nakonec spolu Hana a Jiří zůstali až do hercovy smrti, která pro herečku znamenala konec světa.

Tehdy litovala, že několikrát odmítla Adamírovu žádost o ruku a nikdy se nestala jeho manželkou. Další ranou pro ni bylo, že nepřivedla na svět dítě, zdravotní stav jí to nedovolil. Když se to od lékařů dozvěděla, nechtělo se jí žít. Ale jako silná žena se s touto skutečností vyrovnala, stejně jako později překonala rakovinu prsu.

Bude veselka?

Snad už bylo všech těch příkoří dost, snad se na dlouholetou hvězdu Divadla na Vinohradech opět usměje štěstí. V poslední době se Hana ukazuje ve společnosti sympatického lékaře Karla Valdaufa (73), syna hudebního skladatele téhož jména.

„Hanka v současnosti jen září,“ prozradila blízká přítelkyně. „V jejím soukromí aktuálně dochází k mnoha pozitivním událostem.“ Co tohle tajuplné sdělení znamená? Chystá se snad svatba? Jistě se to brzy ukáže…

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...