Helenu Vondráčkovou od osvojení dítěte odradila špatná zkušenost její tety!

„Nikdy jsem v hlavě neměla žádný kalkul. Prožívala jsem a velmi intenzivně vnímala jen to, co se mi nabízelo.“

Zpěvačka Helena Vondráčková (73) patří k nestárnoucím stálicím naší populární hudby. Věčná optimistka měla v životě většinou štěstí, jediné, co jí osud nedopřál, byla role matky.

Jedno z největších uznání, které se Heleně Vondráčkové (73) v její kariéře dostalo, bylo, když o ní kanadské noviny napsaly, že je českou Barbrou Streisand (78). Stalo se tak v rámci jejího zaoceánského turné. Úspěchy a ceny ale Helena sbírala už od samého začátku.

Také vás může zajímat ...

Málem přišla o brášku!

Její maminka byla v té době ještě vdaná za původního manžela, který se jmenoval Zettl. Proto po něm nejprve podle zákona dostala příjmení. Skutečný tatínek Jiří Vondráček (+90) si maminku po jejím rozvodu vzal a Helenu si musel „osvojit“. Své dětství pak považuje zpěvačka za velmi šťastné.

Vyrůstala ve velkém, prostorném domě u řeky. Z terasy se dívala přímo na Chrudimku a na zámek. „Voda se mě drží zuby nehty celý život,“ popisovala v jednom rozhovoru. „První sport, který jsem uměla, bylo samozřejmě plavání.

První píseň, kterou jsem nazpívala, byla Červená řeka. A teď mám hausbót.“ Ačkoliv měla Helena dva sourozence, doma byl jen mladší bratr. Starší sestra odešla brzy studovat do Prahy a vracela se domů jen na víkendy.

„Pro nás, mladší sourozence, to býval vždycky svátek. Seděli jsme s bráchou za plotem a čekali na ni. Když nepřijela, byl to smutný víkend,“ vzpomínala populární zpěvačka. O bratra Jiřího (69) přitom v raném dětství málem přišla. Když mu byly tři roky, srazilo ho nákladní auto. Z nehody se pak dlouho léčil, ale naštěstí zůstala bez následků.

Ve dvaceti do Ria

K umění měla Helena blízko už jako malá. Nikdo jí do ničeho nemusel nutit. „Začala jsem hrát na klavír, ve škole chodila do pěveckého kroužku a tomu dělala všechno možné – od sportu a tance až po jazyky a ochotnické divadlo. Nikdy jsem nebyla holka, která by se nudila,“ prozradila.

Na konzervatoř se jí nechtělo – odrazovalo jí, že by musela cvičit na nějaký nástroj osm hodin denně. Nastoupila proto na gymnázium. Její život ale změnil tatínek, který domů přinesl přihlášku do soutěže Hledáme nové talenty.

Helena soutěž s přehledem vyhrála a od té doby už se na ni hrnula jedna nabídka za druhou. Mohla nastoupit i do Semaforu, ale vybrala si nedaleké Rokoko. S písničkou Vzdálený hlas jela na festival do Ria de Janeira, kde se umístila v první desítce. A to jí bylo teprve dvacet let!

Velké období slávy pak prožila po boku Václava Neckáře (77) a Marty Kubišové (78), když společně vytvořili trojici Golden Kids. Měli úspěch i v západní Evropě, vystoupili i v prestižní pařížské Olympii.

Pak ale zasáhla do hudby politika, Marta dostala zákaz vystupování a Václav s Helenou se vydali každý svou cestou.

První přítel neunesl její slávu

Ve vztazích to neměla Helena jednoduché. Rodiče jí do nich hodně mluvili. Ví, že to bylo proto, aby byla v pohodě a šťastná, jenže její první partneři – textař Zdeněk Rytíř (+69) a hudebník Luděk Švábenský (+58). Ještě předtím si prožila takové ty běžné lásky v době dospívání, mimo jiné se dvěma bratry, kteří si byli podobní.

Helena je nerozeznávala a oni z toho měli legraci. „Pak přišla láska na gymplu. S tou jsem se po dvou letech, co jsem odešla ze Slatiňan do Prahy, setkala znovu. Zůstali jsme pak spolu ještě další dva roky, ale to už jsem měla našlápnutou kariéru.“ To přítel neunesl. Do manželství vstoupila zpěvačka až s německým baskytaristou Helmutem Sickelem (66).

Byl to nejprve vztah na dálku, uzavřené manželství pak ale dlouho nevydrželo. Heleně, která je rodinným typem, se tak nesplnil sen o vlastním potomkovi. Chtěla jsem tři děti, ale nebylo mi shůry dáno. Musela jsem se s tím smířit,“ konstatovala.

Na osvojení si netroufala. Odradilo ji, když si jedna z jejích tet adoptovala holčičku, ale geny prý byly tak silné, že je ani dobrá rodina neukočírovala. Podruhé se pak Helena provdala v roce 2003 za podnikatele Martina Michala (61), vedle kterého prožívá šťastné partnerské období.

Jaké je tajemství jejího svěžího vzhledu?

Na svůj věk Helena Vondráčková vypadá skvěle. Je to z části dané geneticky, ale zpěvačka má na to také své metody. Nepatří mezi ně ale denní pobyt ve fitness centru nebo v kosmetickém salónu. Stačí pravidelně cvičit každé ráno speciální jógu a pečlivě dbát o svůj jídelníček.

Na pleť se snaží používat tu nejlepší kosmetiku. A od pěti hodin odpoledne už nejí, maximálně nějaké ovoce. Ve skvělé formě je i umělecky, nedávno vydala moderně znějící album Tvrdohlavá.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama