Hercova vdova se vždycky těší na tučné tantiémy

Tvůrci Cirkusu Humberto měli od začátku jasno. Václava Karase musí hrát Haničinec!

Všichni filmaři chtěli mít Petra Haničince. Herce, kterého díky mužnému vzhledu milovaly ženy. A díky chlapskému chování ho respektovali muži. Ideální Václav Karas v Cirkusu Humberto.

Když se Petra Haničince (1930–2007) kdysi zeptali, zda na sobě někdy v soukromí pozoroval změny v souvislosti s rolí, kterou hraje, s úsměvem odpověděl, že nikoli. „Hrál jsem krále, detektivy, hrubce, tupce, zamilované blbečky, dobré i špatné komunisty a pochopitelně i vrahy. Následky to na mně ale nikdy nezanechalo.“ Na jednu významnou kapitolu ve své profesním životě ale přitom zapomněl.

Také vás může zajímat ...

To, když se skoro na dva roky převtěloval ve Václava Karase staršího v seriálu Cirkus Humberto.

Z klavíristy se stal hercem

Předpoklady ztvárnit cirkusového zřízence a trumpetistu místní kapely určitě měl. Nemyslíme tím jeho krátkou „štaci“ v Učitelském ústavu v Chrudimi, kde studoval jen proto, aby splnil přání svého táty, poštovního zřízence. To bylo ještě v dobách, kdy pan učitel, pan farář a pan starosta sedávali v hospodě u jednoho stolu.

Jenže už během studií se v pomyslné hospůdce přesunul Petr Haničinec jinam. Ke klavíru. S klávesami to uměl jako málokdo, a tak si přivydělával jako pianista v barech.

Přesto, když došlo na lámání chleba, nešel rovnou do třetího ročníku hudební konzervatoře, ale začal od píky mezi herci.

Byl na vrcholu popularity

Ještě než se začaly stavět kulisy pro filmový Cirkus Humberto, probíhal maraton castingů na hlavní role. Jedním z prvních, o němž tenkrát měli tvůrci jasno, byl právě Petr Haničinec. V tehdejším Československu nebylo moc populárnějších herců. Bylo to pět let, co ztvárnil hlavní roli inženýra Josefa Hovory v kultovním seriálu o koních a lidech kolem nich Dobrá Voda.

A když už mu u ochránců dobrých mravů prošlo, že si zahrál dokonce Karla Brože, přiznaného milence Anny Holubové (Jiřina Švorcová) v seriálu Žena za pultem, nehrozily problémy, ani co se cenzury týče.

Velkou popularitu mu přinesl seriál Žena za pultem.

Říkal mu „synáčku“

Coby Václav Karas se pak vryl do srdcí nejenom televizním divákům. Na svého nového filmového tátu vždycky rád vzpomínal i Pavel Mang, „Vašků“ v dětských letech. „Pokaždé, když mě viděl, mi říkal ´synáčku´, a nikdy mě nezapomněl upřímně obejmout,“ vzpomíná Mang. Za tátou Haničincem proto rád zajel, ať bydlel v Praze, nebo na konci života v Bratronicích.

„Byl to prima chlap, úžasně lidský a slušný ke všem ostatním.

Nezažil jsem, že by se někdy nad někoho povyšoval.“

V seriálu Cirkus Humberto

Reprízy nás drží nad vodou

Nejsou to ale jen herci, jimž se díky Vašku Karasovi a Cirkusu Humberto změnil život. Trochu netradiční pohled pravidelně přidávala Haničincova čtvrtá manželka Radmila, která o něj pečovala až do posledního vydechnutí. Pokaždé, když se televize rozhodnou legendární seriál reprízovat, může se těšit na slušné tantiémy. „Za jednorázový film to žádné zázračné peníze nejsou.

Ale tantiémy za Cirkus Humberto (naposledy to bylo kolem 40 000 korun) drží naši rodinu finančně nad vodou.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...