Herec, a stvořený pro manželství? Je to možné!

Seznámili se na tenise. Jenže ZUZANA DLOUHÁ (40) se MICHALU DLOUHÉMU (48) nejdřív posmívala. Pražský rodák Michal Dlouhý (48) snil o herecké dráze odmalička, mimo jiné i kvůli tomu, že jeho starší bratr Vladimír Dlouhý (†52) byl talentem od boha, což měl Michal od dětství na očích.

Na filmovém plátně se objevil již jako dvouletý, bylo to ve snímku Už zase skáču přes kaluže, představoval tu mladší podobu bratra Vladimíra. Spoustu dětských hvězd později zhaslo, už se nedokázaly uplatnit v herecké profesi jako dospělé, což rozhodně nebyl případ talentovaného Michala.

V roce 1988 ukončil studium na konzervatoři a od té doby se objevoval na předních divadelních scénách. Zajímavé je, že za účinkování v jeho prvním seriálu málem zaplatil vyhazovem ze školy. Natáčet během školní docházky bylo totiž proti přísným školním předpisům.

Také vás může zajímat ...

A on se objevil v seriálu Třetí patro už v prvním ročníku, čímž si zahrával s ohněm. Ale jak se říká, risk je zisk, a v tomhle případě se Michalovi riskovat vyplatilo. Jeho talentu si herecký svět všímal natolik, že jednu dobu dostal dvě neuvěřitelné nabídky, byly to ještě ke všemu jeho první nabídky do stálého angažmá.

Jedna byla z Národního divadla, druhá z Činoherního klubu. Obě přišly v jeden den. Šokovaný mladý herec je vyslechl na telefonním záznamníku pěkně hned za sebou. V domnění, že se jedná o vtip, zavolal na obě čísla a ke svému překvapení se opravdu dovolal do kanceláře Národního divadla a do kanceláře Činoherního klubu.

Tak to byla situace, kdy opravdu nevěděl, jak se rozhodnout, a hledal pomoc a radu u lidí, kterým důvěřoval. Tehdy mu ještě mohl pomoci milovaný bratr, hodně o tom spolu mluvili. Mladý umělec to nakonec vyřešil, dalo by se říci, lišácky.

Hostoval v Národním divadle a nastoupil do Činoherního klubu. Co se týká školní docházky, Michal s úsměvem podotýká, že do školy moc nechodil, protože přece odmala točil filmy. Nemyslí si, že by mu časté absence nějak zvlášť ublížily.

Nejvíc ho bavil tělocvik, výuku v ostatních školních předmětech musel všelijak dohánět, ale že by se tím nějak významně trápil? Tak to prý ani náhodou. To se ovšem změnilo, když propadal na konzervatoři.

To byl podle jeho vlastních slov trochu stres. Ale byl už větší a dospělejší a měl reference od staršího bratra, který prošel stejnou školou, že se příliš často nestává, aby nechali někoho „prolítnout“.

Že to je hodně vzácná věc. To mladého herce uklidňovalo, říkal si: Proč bych zrovna já měl propadnout, když je to tu taková výjimka? Šlo o to si sednout si a naučit se aspoň něco. Nebohý student se pak z té nebezpečné propasti hned vyškrabal o stupínek výš.

Pochvaluje si, že se mu splnilo jedno velice důležité přání: mít svobodu. Ze svobody, kterou má, se těší podle jeho názoru málokdo. Tvrdí, že neví, čím si ji zasloužil a jak se to stalo, snad je to jen souhra okolností.

Herecké povolání je podle Michala Dlouhého prostě rozmarné kolo štěstí. Zná spoustu talentovaných lidí, kteří neměli tu „kliku“ co on, co se týče příležitostí být ve správné chvíli na správném místě.

Je to zvláštní, ale často se stane, že když má chuť v něčem hezkém hrát, za týden někdo zavolá a nabídne mu to. A dítětem štěstěny je herec nejen kvůli talentu a z něho vyplývajícím pracovním příležitostem, ale v neposlední řadě i díky přízni žen.

Kdekdo ví, že jeho přítelkyněmi svého času byly i Sabina Laurinová (45) či Lucie Vondráčková (37). S posledně jmenovanou je rozdělily různé pohledy na budoucnost: zatímco on už se nemohl dočkat zakládání rodiny a kupy dětí, ona myslela spíš na kariéru, mateřství ji prozatím ještě nelákalo.

Pohledný herec se netají skutečností, že je rodinný typ. Možná je to dané i tím, že se v mládí, jak se tak říká, vyřádil, a poté logicky zatoužil po jistotách rodinného zázemí a po dětech.

I to si samozřejmě dokázal splnit. Zjevně je to typ, kterému se daří, na co sáhne. Před lety lámal srdce filmovým fanynkám, v současné době je šťastně ženatý a vychovává dvě dcery. S budoucí manželkou Zuzanou (40) se seznámil už v roce 2003.

Poprvé se setkali na tenise, kdy při pohledu na herce s pivem a cigaretkou v ruce půvabná blondýnka suše poznamenala: „Tohle s námi bude hrát tenis?“ To Dlouhého, jenž má smysl pro humor, zaujalo a krásku, která pracovala jako letuška, pozval na rande.

Měl za sebou už několik vážných vztahů, a tak přesně věděl, jaká by měla být partnerka na celý život. Protože mu bylo zanedlouho jasné, že je to doopravdy ta pravá, rozhodl se požádat ji o ruku.

Jenže to nebylo tak snadné. Pokoušel se o to třikrát. Poprvé, když se vraceli z romantického koncertu. Řekl jí, že by se mohli projít Stromovkou. Na nějakém hezkém místě chtěl pak pokleknout a pronést onu známou zamilovanou otázku, ale najednou mu zavolal mladší bratr Oliver z otcova druhého manželství a pozval dvojici na pivo.

A tak šli. Druhý pokus se rovněž nepovedl, úspěšný byl až třetí, ale i ten proběhl mírně komicky. Herec si naplánoval, že žádat o ruku se bude na chatě, kde se však v klíčové chvíli nerad polil plechovkou chemoprénu a Zuzanu žádal o ruku neuvěřitelně upatlaný.

Vzpomíná si, že v tu chvíli zalepenými prsty sáhl do kapsy kalhot a z ní vytáhl zásnubní prsten. Partnerka dostala takový záchvat smíchu, že nemohla říct nic jiného než tak dlouho očekávané ano. Svatba se nekonala v České republice, proběhla roku 2006 až v daleké Austrálii na palubě lodi.

Rodiče se obřadu nezúčastnili, a tak pár musel uspořádat ještě dodatečnou veselku na Moravě. Přitažlivý umělec se z manželství a otcovství nesmírně raduje. Nechal se slyšet, že v dětech našel smysl života, že práce, úspěchy, večírky, dovolené, to je všechno hezké, ale když se vám narodí zdravé krásné děti, stanou se pro vás tím nejdůležitějším.

Domácí práce si rodina rozdělila následovně: O nákupy a zásobování se stará pán domu, jeho choť musí stihnout vše ostatní. Ale když má herec chvilku času, upřímně se snaží pomoci. Sem tam vaří a svoje věci si klidně nahází do pračky sám.

Co se týká žehlení, tak to ani za nic, a co se týče úklidu, když pán domu hlídá holky, uklízí i byt. Jakmile se naskytne volný den, manželé popadnou děti a jede se na výlet. Na partnerce si Dlouhý nejvíce cení, že s ním vůbec vydrží, to je podle něho základní věc.

V neposlední řadě obdivuje to, že je jeho Zuzana vzornou a obětavou maminkou dcer Aničky (9) a Karolíny (7). Je přesvědčený o tom, že muž by měl svou ženu nejen ctít, ale měl by jí to umět i říct. Stačí to přece vyslovit, pochválit, co ten druhý dělá.

Občas také přinese ženě snídani do postele. Recept na šťastné manželství má v malíčku. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...