Herečka století se zamilovala do kavárenského povaleče

Populární slovenská herečka EMÍLIA VÁŠARYOVÁ (77) našla štěstí v lásce až na druhý pokus. I proto ji tolik zasáhlo, když její manžel zemřel, a i dnes o jeho odchodu nechce příliš hovořit.

O nestárnoucí herečce Emílii Vášáryové (77) její kolegyně tvrdí, že kdyby všechny dámy po sedmdesátce vypadaly jako ona, tak jsou zkrášlovací kliniky bez práce.

Také vás může zajímat ...

Emília totiž vypadá stále skvěle, a navíc pořád s plným nasazením pracuje. V loňském roce ji mohli čeští diváci spatřit v úspěšném filmu Tátova volha a jen o pár let dříve měla roli v seriálu Doktor Martin.

Emília si zkrátka stejně jako její sestra Magda Vášáryová (70) našla cestu i k srdcím českých filmových fanoušků. Přitom o svém budoucím povolání měla alespoň zpočátku úplně jiné představy.

„Já jsem šla na herectví, protože jsem nemohla studovat. Tak se moji rodiče rozhodli, že půjdu na talentové zkoušky, abych nemusela jít do fabriky,“ vzpomínala na počátky své kariéry Vášáryová.

Rodiče nepouštěla na premiéry

Rodiče, oba učitelé, ale prý nikdy z její kariéry úplně nadšení nebyli. „Neměly jsme rodiče, kteří by nás nějak zvlášť obdivovali, já jsem je ani nepouštěla na premiéry,“ směje se po letech skvělá herečka.

Ostatně, Emília prý byla už odmalička pěkné kvítko. Svou mladší sestru Magdu, která se narodila, když už Emília chodila do školy, prý velmi nerada hlídala.

„Vždy jsem ji tiše odložila, aby nám dala svatý pokoj a my si mohly dělat, co chceme,“ vyprávěla bezelstně a její mladší sestra pak dodávala, že ji Emília dokonce několikrát posadila do živého plotu, aby měla jistotu, že jí mladší sestra nikam neuteče.

Obě sestry navíc byly už odmalička velmi odlišné. Zatímco Magda na ostatní působila jak rozesmáté sluníčko, tak Milka, jak Emílii dodnes říkají přátelé, byla naprosto opačného založení.

„Pokaždé když ji volali, že se jde fotografovat, nejdřív brečela, pak měla opuchlé oči a na všech fotkách je pak odulá,“ vzpomínala po letech Magda.

Přestože měla Emília k pózování před fotoaparátem averzi, tak se na prknech která znamenají svět
patrně nestyděla.

Už od dětství hrála v ochotnickém divadle a pak, kvůli nemožnosti studovat jiný obor, nastoupila na Vysokou školu múzických umění v Bratislavě, kterou v roce 1964 absolvovala. .

Herečka století

Ve stejném roce se stala členkou Slovenského národního divadla, kde ihned zaujala ve velkých rolích klasického repertoáru. Emília již v roce 1978 obdržela titul zasloužilá umělkyně a v roce 2000 byla dokonce vyhlášena slovenskou herečkou století.

Je pochopitelné, že si talentu této výjimečné umělkyně brzy všimli i filmoví tvůrci v Čechách. Emília dostala velkou hereckou příležitost, už když si ji režisér Vojtěch Jasný (93) vybral pro roli záhadné tanečnice Diany do svého legendárního filmu Až přijde kocour, který měl premiéru v roce 1963.

Po celou svou filmovou i divadelní kariéru se tak tato herečka objevuje i v českých projektech. V roce 2004 dokonce získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Vášáryová si tehdy zahrála postavu Věry Horecké v úspěšném filmu Horem pádem režiséra Jana Hřebejka (51).

Svatba po třítýdenní známosti

Bohužel, život této hvězdy neprovází jen profesní úspěchy, ale i těžká životní období. O některých Emília dokáže vyprávět až nyní, s odstupem času, o některých však raději nemluví dodnes.

Ve své knize Stále na cestě pouze naznačila, že jí manželství se sportovním lékařem Ivanem Horským přineslo víc trápení než radosti.

Milka, jak přátelé Emílii často přezdívají, si svého prvního manžela vzala v roce 1968 v Topolčanech, a to pouze po třítýdenní známosti. V té době už byla velká československá hvězda, nádherná žena se spoustou obdivovatelů. Už o rok později do jejich rodiny přibyl syn Tomáš.

Manželství plné násilí

Kromě syna Tomáše má Emília i nevlastní dceru Evu, kterou vyvdala právě při svatbě s Horským a kterou má dodnes jako svou vlastní. Jenže první manžel Vášáryové byl však podle zdrojů z jejího okolí násilník a chorobný žárlivec.

Oblíbený slovenský herec Juraj Slezáček (†73) pak na jejich manželství vzpomíná se slovy: „Ivan se k Emílii choval jako hrubián. Hodně ji bil a žárlil na každého.“

Herečka se později zamilovala do slovenského kostýmního výtvarníka Milana Čorby (†72), ale jejich společné začátky byly těžké. Horký se s ní totiž za žádnou cenu nechtěl nechat rozvést.

Konečnou tečku za jejich manželstvím musel udělat až soud, který je rozvedl po šestnácti stáních a někonečně dlouhých sedmi letech.

Nikdy si nepořídili snubní prstýnky

Když se Emília a Milan mohli konečně vzít, tak to na žádnou velkou romantiku nevypadalo. „Když jsme se s Milanem brali, půjčili jsme si prstýnky od mojí maminky.

Po svatbě jsme je vrátili, ale vlastní jsme si už jaksi nekoupili,“ prozradila později herečka. Což je poněkud paradoxní vzhledem k tomu, že Emília odjakživa miluje šperky.

„Mám ráda náramky, cingrlátka, těch mám spoustu, v tom se projevuje moje jižanské, indicko-cikánské pozadí,“ vyprávěla později herečka, která dnes šperky spíš sbírá, než aby je vystavovala na odiv.

Milovala kavárenského povaleče

Ačkoli bylo její druhé manželství uzavřeno vlastně bez prstýnku, tak to na budoucí život zamilovaného páru nemělo žádný osudový vliv. Šťastná Emília se po Milanově boku začala víc smát a brzy to vypadalo, jako by do jejího života vnesl slunce.

Po boku milovaného manžela prožila Vášáryová spokojených třicet šest let. Milan měl prý odjakživa pověst elegána, kterému nebyl cizí ani svět bratislavských kavárniček, v nichž se setkávali umělci.

„Milan byl vysloveně městský člověk, říkávala jsem mu kavárenský povaleč, ale byl to vtip,“ vyprávěla Emília a dodávala, že její manžel nepil kávu a v kavárně se vyskytoval, jen když ho tam zavolali jeho přátelé, herec Milan Lasica (79) a spisovatel Tomáš Janovic (82).

S únavou přišla vážná nemoc

Kdekoli se šťastní manželé objevili, vždy patřili k nejlépe oblečeným párům. A to i přesto, že se kostýmní výtvarník a elegán z povolání Milan Horký o šatník své ženy vůbec nezajímal a nestaral se ani o to, jak chodí oblečená do společnosti.

Manželé si zkrátka vždy dopřávali lásku, toleranci a samostatnost. Bohužel, spokojený život sympatického páru před několika lety rozvrátila vážná nemoc.

„Všimla jsem si, že je unavený. Občas žertoval, že je unavený ze mě. Stále spal,“ zavzpomínala pak na ty tragické chvíle Emília, která nedbala na to, že se její manžel pokoušel svůj stav zlehčovat. Milan se tedy na její naléhání vypravil k lékaři, který mu sdělil zdrcující diagnózu.

Byl statečný až do konce

Ani po zjištění, že má rakovinu, se Emíliin manžel nesesypal. Zatímco celá rodina byla v šoku, tak Milan Čorba diagnózu přijal s ledovým klidem. „To je moje záležitost, budu to řešit,“ tvrdil statečně.

O jeho nemoci tak věděla pouze nejbližší rodina a lékaři. I na chemoterapie chodil zásadně manžel Vašáryové sám. „Nedovolil, abych ho doprovázela, zakázal mi mluvit s doktory.

Absolvoval třicet chemoterapií, po každé proceduře přišel z Kramárů sám pěšky domů, něco snědl a šel do školy učit,“ líčila později se slzami v očích Emília.

Čorba byl až do konce velmi statečný a nepřipustil, aby ho někdo litoval. Manželé chtěli ještě společně odjet na dovolenou do Izraele, Milan ale nakonec cestu zrušil, odešel do nemocnice a už se z ní nevrátil.

„Od té doby už jen tak přežívám. Hodně pracuji, práce mi pomáhá dále žít,“ dodala smutně herečka, která ovdověla v květnu v roce 2013.

Odkázaná na pomoc

Se ztrátou milovaného manžela se Emília dosud nevyrovnala. Vše je o to horší, že tuto skvělou herečku navíc v roce 2016 postihly vážné zdravotní komplikace, když zakopla o koberec na jevišti a upadla tak nešťastně, že jí museli chirurgové operovat stehenní kost.

Po léčbě se musela podrobit intenzivní rehabilitaci, a právě ta jí prý ukázala nový rozměr života. „Na rehabilitacích v Kováčové jsem zažila leccos.

Hodně jsem se dozvěděla o lidském utrpení,“ prozradila herečka, která do té doby nebyla nikdy odkázaná na pomoc druhých.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

reklama