Hlavně žádný smutek, prosím

Poslední přání plachého krále romantiků Petra Nováka

Obdivovaní hudebníci obvykle nemívají lehké životní osudy. Za popularitu se prostě platí. Výjimkou není ani Petr Novák. Zdánlivý podivín s okouzlujícím hlasem.

Platilo pro něj, že byl celoživotním kverulantem. Slovo „povinné“ na něj působilo stejně jako červený hadr na býka. Projevilo se to už záhy, během puberty. Když ho těsně před maturitou vyhodili z gymnázia, jen prý hodil hlavou. On se přece bez zkoušky dospělosti obejde.

Také vás může zajímat ...

Opravdu nemůžeme být Beatles?

Pak si ale přece dal přihlášku na DAMU. Jenže ho nevzali a cesta k možné herecké kariéře se začala zasypávat. Ještě nastoupil na místo kulisáka do Národního divadla. Pak dokonce dvě sezony křižoval republiku jako člen experimentálního studia Maringotka. Ale to už ho přitahovala víc hudba. S kamarády založil kapelu, jak se to tenkrát dělalo. Se jménem si moc starostí nedělali.

Připadalo jim úplně přirozené, že se budou jmenovat stejně jako jejich velké vzory z Beatles. Změnili to až ve chvíli, kdy je kdosi přesvědčil, že se to nesmí.

A tak se zrodili George a Beatovens.

Když nesmíme být Beatles, budeme George and Beatovens!

První hit a první rozchod

Hned jedna z prvních písní Já budu chodit po špičkách se díky rozhlasu stala celonárodním hitem. Jenže pánové si úspěch nestačili vychutnat. Na půlku kapely totiž čekala základní vojenská služba. A na Petra Nováka přestup do konkurenčního Flamenga. Kapela se poprvé rozešla.

Konečně Zlatý slavík!

Ještě jednou se ale dali George a Beatovens dohromady. A byla to bomba. Za svůj největší hit Náhrobní kámen, k němuž složil text Ivo Plicka (*1946), dostali dokonce Zlatého slavíka v kategorii Píseň roku. Všichni mluvili o tom, jaká tuhle partu čeká báječná budoucnost. Jenže všechno změnil 21. srpen 1968. Mezi těmi, kdo otevřeně vystoupili proti srpnové okupaci, byli i Novák s Plickou.

Dokonce natočili skladbu Den štěstí.

Píseň, v jejímž závěru přehlušily muziku střelba a výbuchy granátů.

A telefon najednou oněměl

Když po roce na Bratislavské lyře v přímém televizním přenosu vyhlásil Petr Novák minutu ticha za Jana Palacha, byl konec. Nikdo mu to nedal písemně. Jenže „najednou“ se z éteru ztratily i jeho největší hity. A telefon, na kterém se předtím předháněli producenti s nabídkami, mohl klidně nechat odstřihnout.

Velká, ale komplikovaná láska s Evou Jakoubkovou

Zvláštní manželství s krásnou Evou

To, že jejich idol pořád ještě žije, zjistili fanoušci až v roce 1984. To když si vzal za ženu okouzlující herečku Evu Jakoubkovou (1952–2005). Bylo to takové zvláštní manželství. Oba spojovala láska k alkoholu, údajně i dluhy. Jak se později ukázalo, pro oba to byla smrtící kombinace. Petr po celý život vypadal jako reklama na hlad.

Zatímco kapela si ke snídani objednala hemenex, jemu přinesli dvě vodky. Večeři doslova odflákl krabičkou sardinek. Říkal, že jídlo k životu nepotřebuje. Zato pití a cigarety ano.

Kouřil tři krabičky denně.

V nemocnici mu povolili pivo

Když po revoluci mohl zase koncertovat, připomínal na jevišti spíš chodícího ducha. V posledních týdnech života musel dokonce chodit na injekce, aby dokázal vstát. Muzikant Jan Antonín Pacák (1941–2007) vzpomínal, jak ho šel navštívit do nemocnice. Přivítal ho tehdy s pivem v ruce. Prý může. „Tehdy mi došlo, že je konec. A za pár dní zemřel,“ vzpomínal Pacák.

Šel se natáhnout a už se nevzbudil

Tehdy v úterý 19. srpna 1997 mu bylo tak zle, že se šel na chvilku natáhnout. A už se nikdy neprobudil. Petr Novák podlehl ve věku nedožitých 52 let srdečnímu kolapsu a celkovému vyčerpání organismu. Do úmrtního listu mu na patologii ještě zapsali: Podezření na otravu neznámou látkou.

Poslední rozloučení si vysloveně nepřál

Stejně tiše, jak odešla zpěvákova duše, zmizela i jeho tělesná stránka. Žádné pompézní rozloučení pro fanoušky se nekonalo. Muž, kterého proslavil hit Náhrobní kámen, si pohřeb výslovně nepřál.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...