Hned při svém prvním setkání na jevišti hráli Dana Syslová a Vlastimil Hašek milenecký pár!

Prožili spolu pěkné i bouřlivé manželství, ale konec přišel příliš brzy.

Měl problémy se srdcem a ty ho nakonec připravily o život. Vlastimil Hašek (+64) zemřel své ženě Daně Syslové (72) jednoho dne přímo v jejím náručí!

Herečka Dana Syslová nikdy nepoznala svého otce. Často se stává, že tento chybějící prvek v životě ženy v dospělosti nahradí výrazně starší muž. U Dany to určitě platilo. Její manžel, herecký kolega Vlastimil Hašek, měl o sedmnáct roků více.

Také vás může zajímat ...
Jeho výraznou tvář lidé nezapomenou.

Otce nevypátrala ani v dospělosti

Dana měla maminku, která byla za války totálně nasazená. V Německu se poznala s francouzským zajatcem, ale konec války je rozdělil. Už se nikdy nesetkali a ani Dana, když po něm po letech pátrala, se nedozvěděla nic o tom, co se s ním stalo. Jako malou ji vychovávali hlavně prarodiče v maličké vesnici na Litoměřicku.

Do Prahy se přestěhovala až v době, kdy už chodila do druhé třídy základní školy. Když se v době dospívání dozvěděla, že existuje herecká škola, umínila si, že se na ni dostane. Podařilo se jí to, dokonce v sedmnácti letech, protože prožila dobu, kdy probíhaly reformy ve školství a Dana tak odmaturovala dřív. Ještě před dokončením DAMU začala hrát divadlo profesionálně.

A právě ve svém prvním angažmá, v pražském Divadle komedie, poznala Vlastimila Haška.

Mnoho let byli šťastnou rodinou.

Byl cholerik, ale ona se uměla bránit

Vlastimil byl nejprve vyučeným prodavačem, ale k herectví ho to táhlo stejně jako Danu. Proto se zmíněnému řemeslu dlouho nevěnoval. Do Divadla komedie se dostal po studiu DAMU a po účinkování v karlovarském divadle. V roce 1964 se cesty Vlastimila a Dany protnuly a to skoro symbolicky. V první roli, kterou Dana dostala, hrála Vlastimilovu milostnou partnerku.

A jiskření, které si mohli vychutnat diváci, přestalo být jenom předstíranou hrou. Oba se do sebe osudově zamilovali. Vlastimil, jako starší a zkušený z dvojice, nad mladou kolegyní převzal ochrannou ruku. Začal o ni pečovat, vychovávat ji, chránit před nástrahami světa. A jejich poměr měl brzy následky, Dana přišla do jiného stavu.

Vzali se, narodil se jim syn, později dostal i bratříčka. Manželství ale nebylo jen klidnou procházkou růžovým sadem. Dana líčila: „Když jsem pak vedle něho dospěla, trochu se to mezi námi zadřelo. Měli jsme doma často Itálii. Byl cholerik, vyletěl kvůli každé hlouposti!

A já jsem si taky nenechala nic líbit.“ Vlastimil ve svých rolích působil dojmem intelektuála, hlavně díky svým silným brýlím – a v domácnosti opravdu nebyl žádným kutilem.

Zatlouct hřebík pro něho byl problém, na druhou stranu ale kraloval v kuchyni.

Nejvíc rolí měla v televizi.

Po pohřbu přišla další tragédie!

Oba herečtí partneři si zahráli manžele i před kamerou, a to konkrétně v oblíbeném seriálu Létající Čestmír. To bylo v polovině osmdesátých let. Pro Danu ale dlouhodobý životní vztah nakonec skončil tragicky. Vlastimil měl dlouhodobě problémy se srdcem a léčil se v nemocnici. Tam byl i na jaře roku 1992. Na víkend ho propustili domů, kde ho ovšem postihl další infarkt.

Dana byla přímým svědkem smrti svého muže, protože opustil tento svět v jejím náručí. Bylo mu pouhých 63 let. Diváci tak přišli o oblíbeného herce a Dana o muže, který pro ni v životě znamenal nejvíc ze všech. Jeho smrt měla bohužel ještě další krutý následek. Starší ze synů se s ní nedokázal vyrovnat a měl psychické problémy. Ty ho dovedly až k sebevraždě.

Oběsil se v pětadvaceti letech. Dana tak v krátké době přišla o dva ze svých nejbližších lidí. „Bylo to strašné období! Přežila jsem ho díky blízkému člověku. První roky jsem prožila jakoby v mlze, ani si to nepamatuji,“ uvedla později. Nový přítel, který se v jejím životě objevil a se kterým pak prožila krásných deset let, ji v této situaci vlastně zachránil.

Na Vlastimila ale nikdy nezapomene, stejně tak jako diváci filmů a televizních seriálů.

Hrál menší role, ale bylo jich hodně

Měla v manželovi moudrého staršího rádce

Ačkoliv byl Vlastimil tak trochu cholerik, současně pro Danu celý život představoval i spolehlivého partnera, o kterého se mohla opřít i ve složitých situacích. „Když jsem měla pocit, že málo točím, říkal mi můj muž, abych byla trpělivá, že můj čas přijde. Měl pravdu,“ vzpomínala.

Dokázal Daně poradit, jaké knížky by si měla přečíst nebo říct, diskutoval s n í o jejích rolích a dokonce jí uměl i vybrat vhodné oblečení.

„Byl maximalista a otevřeně mi říkal, kudy mám jít, aby to bylo lepší,“ ocenila herečka přínos svého partnera.

Vděčí mu za hodně!
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...